E diele, 01.10.2023, 12:51 AM (GMT+1)

Kulturë

Hasan dhe Lajde Blakaj: Atit Gjergj Fishta

E premte, 29.10.2021, 06:38 PM


Hasan dhe Lajde Blakaj

Atit Gjergj Fishta

Po mundohem t ‘vargoj dy fjalë

Rimën tënde ta kopjojë

Do të kujtoj sa t ‘jem gjallë

Sa t ‘kam frymë dhe t ´ jetoj

S´ka lind kush që ty të ngjajë

Vargun tënd ta sjell në letër

As poet e as vjershëtarë

Këngët tuaja si këndon tjetër

Mbete ajka e kombit tonë

Mbi poet n ‘veprën kombëtare

Mbret i artit i gjuhës sonë

Gjuhës Zotit gjuhës amtare

Kush këndoj më bukur se Fishta

Gjuhës shqipe më rrënjë e majë

Ku ka gjuhë si Gegërishtja

Kur gjuhët e tjera vinë prej sajë

Oso Kukën kur këndoje

Ne na dukej se e shohim t ‘gjallë

Mriz të Zanave kur lexoje

Mijëra herë na shtonte mall

Sa të shkonte, zhguni i Hirësisë

O gjiganti jonë kombëtar

Engjëll i gjallë i perëndisë

Përjetësisht ngele në altar

Të mohuan dhe të shanë

Kastë përbindësh komunist

Edhe eshtrat ti shpërndanë

Proletar e socialist

As në varr s´të lanë të qetë

Eshtrat tuaja ti hodhën në lumë

Shenjë as varr të mos mbetë

Ngase kombi të donte shumë

Vranë Priftërinj e dogjën kisha

Kjo farë sllave e Rusisë

Dhunuan kombin sikur bisha

I sollën zinë krejt Shqipërisë

Kur shohë unë tënden shtëpi

Më shkojnë lotët, filloj të qajë

Si s´ta ndreqen atë çati

Të shuaj mall e mos t ‘rri në vajë

T ´vij ta shoh e ta prekë pragun

T ‘ledhatoj qoshet e shtëpisë

E me mall ta presë agun

Që, këtu jetoj, Ati i Hirësisë

S’mpaku këtë të ta bëjnë

O Homeri i Kombit tonë

Do t ´më ndrisnin këta dy sy

Do t ‘fluturoj si shqiponjë

E, po s’deshët, ”s´patet mundësi”

Shtet i kalbur socialist

Do të bërtas sa kam fuçi

O, ju të mjerë, o komunist.

Hasan Blakaj

Stockholm 29 tetor 2021(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora