E premte, 30.07.2021, 01:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Përçudi ende hapim hendeqe mes Shqipërisë dhe Kosovës

E hene, 21.12.2020, 06:10 PM


PËRҪUDI ENDE HAPIM HENDEQE MES SHQIPËRISË DHE KOSOVËS

NGA KALOSH ҪELIKU

(Poeten “maqedonase”

e shëroi Babashehu)

Ulem në Tavernë me një poete “maqedonase”

Ajo, porositë një kafe. Unë, një birrë Rrapi.

Ankohet, se ka probleme me “maqedonasit”:

Burrat e këtij Shteti “demokratik maqedonas”.

I thonë, se është shqiptare. Ia mbyllin dyert

Avansimin e saj si poete. Vendet e punës.

Përmëkeq, edhe Dashurinë. Burrin e Jetës.

Ehu, më dhimbset, Poetja “maqedonase”

Thotë: Nuk dua të rri në këtë shtet. Ferr:

Dua të ik  në det mes maleve. Shqipëri.

Nuk ka problem. Unë, ta gjej një burrë

Edhe, atë: Burrë fushe. Dhe, Mali kaçak.

I them: Gjatë, një jave të ikin problemet

Me një burrë Mali. Jo, prift, As, hoxhë.

Edhe, atë: Në Shqipëri. Male. Dhe, Det:

Plagët e tua, i shëron vetëm Babashehu

Me mjekër, mbi Varr, në Baba Tomorr...

(Covid -19 në Shkup me Mua

në dyluftim  si Poet)

O burra mali! Dhe, Gra të mia besnike

Covid -19, ende rri, strehohet në Shkup:

Gjithë jetën, jam në dyluftim si Poet.

Ai, me “armikun” koronavirus. Burg

E, Unë me raki rrushi. Verë. Dhe, Poezi.

Edhe, kët Vit të Ri 2021. Dimër Madh

Kokëmëkokë e përcjellim “armikun”.

Ai me Covid -19. Burg, Neokomunist

E, Unë  Poeti me raki rrushi. Dhe, Poezi...

(Përçudi ende hapim hendeqe

mes Shqipërisë Dhe Kosovës)

Përçudi, e dëgjoj zërin e Partive politike

Partizanëve tyre, të shitur një torbë taxhi:

Rroftë Nëna jonë Parti! Lideri politik.

Jo, të Shqiptarëve. Rilindasëve Historik

Hendeqe, hapin mes Shqipërisë. Kosovës

Edhe, atë: Vetëm për liderët e tyre politik.

Përçudi, bindje kam, se: Sot, politikanët

Dhe, Partizanët e tyre; Janë çmendur.

Hendeçe, hapin mes Shqipërisë. Kosovës

Edhe, atë: Sot, vetëm për një përdorim.

Jo, o “burra”! Kjo, nuk është Shqipëria

Sot, nuk i duhen fare liderët politik.

Po, i duhen: Liderët Shqiptar Historik...

(Përpak shpëtova Natën

nga Nihma e shpejtë)

Helmuan,  në Tavernë në Shkup

Gati, një orë pushova në toalet.

Kamarieri, vjen dhe më pyet:

A, ke o burrë nevojë për ndihmë?

Jo, i përgjigjem. Do, ngrihem vetë.

Përpiqem, të çohem më këmbë

Edhe, kapem për lavabos: Kot.

Duart i kam krejtë në rregull

Këmbët, nuk më punojnë dot.

Pas pak kohe, dal disi nga toaleti

Ulem. Edhe, jashtë dëgjoj një zë:

Thirreni, vrik ndihmën e shpejtë!

Papritur, vjen djali Deni. Dhe, më merr

Inspektorit policisë i them: Faleminderit:

Nesër, do të ta jap një libër timin dhuratë.

Përgjigjet: jo, burrë. Nuk jam i atyre punëve

Po, të kesh me veti, ma jep një libër biznesi!

Shpëtova nga spitali. Toksiologjia. Parajsa

Që, pasi do më “shëronin” nga koronavirusi.

Nesër, do dilnin me diagnozë. Publikime:

Vdiq nga koronavirusi. “Armiku i pabesë”...

(Ende ju mbajnë gjallë

Rilindasët Shqiptar)

Ende, ju mbajnë gjallë Rilindasët Shqiptar

Ju, rriqëra politike me torbë taxhi përqafe:

Dhe, shitni mallëra të skaduar në Pazar.

Edhe, atë: Kalbura. Vetëm, për një përdorim.

Turp. I keni rrokur herdhet e Rilindasëve

Herdhet, e tyre: Ende ju mbajnë gjallë.

Përndyshe, moti si “patriotë” do ishit në Varr...(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora