E shtune, 25.05.2024, 10:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Më thuaj

E hene, 03.08.2020, 04:59 PM


Poezi nga Xhevahir Cirongu

  THUAJ

Nuk desha të lëndoja,

as lot të derdhje,

nga sytë që  i ngjanin detit

edhe gurët e rrugicës

të trishtuara seç mbetën.

Gjithë buzëqeshjet u ngrinë,

akull u bënë nga trishtimi,

dashuritë nga etja

netëve me yje,

bashkë me ato u tretën.

Atje mbi kalldrëmin

e asaj rrugice;

gjurmët e këpucëve mbetën,

edhe lotët u bënë

si shiu  me brenga  dhimbjesh.

Më thuaj, më thuaj, të lutem

nata  më foli, pëshpëriti,

me heshtjen e saj përsëri

atje mbi gurët

e asaj  rrugice,

kish’ mbetur e gdhendur

e zjarrtë ,fjala  dashuri.

Durrës  dt. 3 gusht 2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora