E premte, 21.06.2024, 06:52 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gravurë e panjohur - Froni i Gjergj Kastriotit

E merkure, 29.07.2020, 07:41 PM


Kështu përafërsisht është dukur froni i Gjergj Kastriotit në krye të Shtetit mbretërore të Arbërisë europiane.

Këtu është një gravurë nga kronistët europianë e vitit 1518 që pasqyron fronin e Mbretit Gjergj Kastrioti me Shqiponjën dykrenore në sfond të fronit dhe rrethin e tij këshillues, qeverisës, të muzikës shtetërore ceremoniale, të diplomacisë etj.

Kjo gravurë gjendet në librin tim të ri që do të dalë së shpejti...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora