E enjte, 25.07.2024, 07:19 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Yllit nuk i ngjitet balta

E hene, 27.07.2020, 05:33 PM


Jusuf Zenunaj

YLLIT NUK I NGJITET BALTA

Ylli dritëroi, kur pakkush guxoi

dritën e tij ta zinte n’gojë,

nga droja se terri do ta pushtojë !

Kush ndoqi rrugën e tij,

u ngri në akull,

u përballë me stuhi.

Ata që dikur nuk bënin,

as gek dhe as mek,

dje u gëzuan,

u zgërdhinë,

s’pushuan duke qeshur,

thanë e ç’ nuk thanë,

për atë që mbeti përjetë

me emër në tokë e në det….!!!

Ju që nuk ju lëshoi dehja,

moti ju janë ngatërruar dita e nata,

kot keni gjuajtur –

Yllit nuk i ngjitet balta !

MÊ 28 korrik 2018(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora