E diele, 25.02.2024, 09:54 PM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit

E enjte, 23.07.2020, 07:01 PM


Deri më tani është ditur se Barleti ka dy botime të tij të cilat janë edhe të njohura botërisht, ajo e „Rethimit të Shkodrës“ dhe „Skënderbeu jeta dhe vepra e tij“. Por ai ka edhe një vepër të tretë që tani po e prezantoj e të cilën e kam gjetë gjatë hulumtimeve të mia disavjecare që bëjë mbi figurën e Gjergj Kastriotit, ky libër gjendet në Bibliotekën nacionale të Vjenës dhe duket të jetë si dorëshkrim. Libri mbanë titullin : “Përmbledhje ose shkurtore e jetës së Papëve deri te Marcellini II dhe i Perandorëve romakë”., botim i vitit 1555 Në fakt janë dy botime njëri që ka dy emra të familjes Engjëllore të Arbërisë atë të Andrea Egjëllit dhe Pjetër Engjëllit që në hyrje të Librit.

Kjo vepër e Marin Barletit gjendet në librin tim që do të botohet sëshpejti.[Gjon Keka](Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora