E shtune, 18.05.2024, 05:07 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Push(t)imet...

E diele, 02.08.2020, 01:30 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Push(t)imet...

Gjatë gushtit të nxehtë të vitit,

Nën pushtimin e "Kovidit"...

Të shkosh në det sikur s'ka lezet,

Përveç atyre, që janë në pushtet!

Ata kanë nevojë për pak pushim,

Janë lodhur nga puna pa dyshim!

I marrin dhe sekretareshat në plazh,

Për t'i këndellur me ndonjë masazh!

Po një jetë e kanë, mos i patën dy?!

Prekin me dorë ç'ka shohin me sy!

Edhe përtej detit nëse ka nevojë,

Syzet hileqare nuk flasin me gojë!

Fshehin më vete një botë interes,

Tani me maska ecin më serbes!

Këto valët e detit e kanë një sekret,

I shohin "cullak" burrat me pushtet!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora