E shtune, 15.06.2024, 06:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman

E enjte, 30.07.2020, 08:20 PM


Pushtuesit otoman(turq) pas masakrave që kishin bërë ndaj arbërorëve ,ai merrte peng si skllevër gratë dhe fëmijët arbëror , gratë zakonisht përdoreshin për “harem” të sulltanit ndërsa fëmijët edukoheshin në kulturën dhe ideologjinë e sulltanit dhe kështu iu shlynte trurin arbëror atyre fëmijëve duke ia injektu helmin ideologjik të tyre. Në këtë imazh nga një kronik e vitit 1877 janë gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit dhe rrethinës të marrë pengje nga pushtuesi otoman.

Në lidhje me këtë është vërtetë e habitshme dhe sigurisht është rrënja e edukimit prindëror të Gjergj Kastriotit aq e thellë i cili edhe pse i rritur në oborrin e sulltanit nuk e harroj asnjëherë atdheun e tij dhe iu kthye atij jo vetëm për ta bërë të lirë, por edhe për ta bërë me dinjitet dhe shumë të njohur anë e mbanë botës.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora