E marte, 28.11.2023, 07:03 PM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Tri shtyllat e kastriotizmit

E premte, 08.05.2020, 11:37 AM


Blerim Latifi:

Tri shtyllat e kastriotizmit

1. Shqiptarët duhet t'i qëndrojnë besnikë vetëm një aleance, Aleancës me Perëndimin!

2. Fuqia e një populli qëndron tek uniteti i barabartë i forcave të brendshme të tij! Skënderbeu, si komandant i Lidhjes së Lezhës, konsiderohej si primus inter pares (I pari ndër të parët).

3. Ëndrra për liri nuk duhet braktisur kurrë, edhe kur përballë ke një sundimtar shumë herë më të fuqishëm!

Këto tri shtylla përbëjnë thelbin e nacionalizmit shqiptar. Ato janë aktuale edhe sot.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora