E premte, 24.05.2024, 12:07 PM (GMT+1)

Kulturë

Hasan Blakaj: Mbi varrin tim

E enjte, 19.12.2019, 09:00 PM


Hasan Blakaj

Mbi varrin tim

As lule mos lulofshin

Mbi varrin tim

As këngë mos u dëgjofshin

Në atë rrugë t`pa kthim

Shikimin do ta kem tek ti

Po vdiqa në mërgim

I qetë nuk do të prehem

Kur të vë në amshim

As dielli nuk do t´me ngrohë

Dheun përmbi mua

Errësira do ta ftohë

Mallin që m´ka përvëlua

Gjithmonë do te mundohem

Për ty sa të jem gjallë

Sytë të më verbohen

Po se shujta këtë mall

As dheu t´mos më tretë

Në atë tokë të bekuar

Po s´jetuam edhe vet

Shqipërinë e bashkuar

Atëherë, në krahët e shqiponjës

Të fluturojmë në qiell

T´shohim grykat e Valbonës

duke i ngrohë ai diell

Gëzim i pa përshkruar

Të na plotësojë ndjesinë

Kur ky komb i bashkuar

Do ta kthej lashtësinë.

Stockholm 12 djetor 2019(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora