E shtune, 20.04.2024, 05:03 PM (GMT+1)

Kulturë

Lorenc Kaçulin: Shqipëria në ekspozitën filatelike

E shtune, 02.11.2019, 05:27 PM


SHQIPËRIA NË EKSPOZITEN FILATELIKE

,,CINISELLO -2019,, ,ITALIA

Nga: Lorenc Kaçulin, Kryetar i Degës Shoqatës Filatelike Shkodër

Shkodër me,1 Nëntor 2019

Nga data 11-13 Tetor 2019 në Itali u zhviluar ekspozita filatelie ndërkombëtare Cinisello- 2019 n Milano, Itali.

Në këtë ekspozitë Shqiperia u përfaqesua nga autori i librit filatelik Hysen Dizdari. Pjesmarrja dhe  konkurimi i Filatelise Shqiptare është nje arritje me rëndesi që tregon se filatelia shqiptare po zhvillohet dhe është  prezente dhe po konkuron krahas vendeve të tjera të Bashkimit Europian me dinjitet dhe profesjonalizëm.

  këtë ekspozite filatelike  autori  Hysen Dizdari u përfaqesua me katër libra ne fushën e filatelisë Shqiptare si më poshtë :

1-Libri:-Gjergj Kastrioti Skendërbeu në pullat  shqiptare 1913-2017.

VLERSUAR ME MEDALJE – VERMEL –GRAND

2-Libri:-Arkeologjia në pullat  shqiptare 1913-2018.

VLERSUAR ME MEDALJE – VERMEL –GRAND

3-Libri:-Nënë  Terza  në pullat  shqiptare

VLERSUAR ME MEDALJE – VERMEL

4-Libri:-Flora dhe fauna detare  në pullat shqiptare 1913-2017.

VLERSUAR ME MEDALJE – VERMEL

Pjesmarrja dhe përfaqësimi i Shqipërisë në këtë  ekspozite filatelijke ,eshte nje arritje për tërë filatelin shqiptare dhe veçanarisht për autorin Hysen Dizdari .

Prandaj ne shokët ,kolegët dhe filatelistët shqiptare per këto arritje  i  Urojme autorit Hysen Dizdari ,suksese të mëtejshme në ekspozitat e ardhëshme filatelisë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora