E hene, 15.04.2024, 07:14 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Aziz Kelmendit

E premte, 01.11.2019, 09:18 PM


Zymer Mehani

AZIZIT

(Me rastin e përvjetorit të vrasjes së Aziz Kelmendit, më 3 shator 1987)

O Kelmendas i Norës gjak

Hyre në histori me lubinë duke u përflakë

Po, ti prishe data, kufij e shumëçka...

Në flamur u ngrite

Lirinë e përligje

Me perandorët u përgjake

Se ti pate guxim ta lartësosh zërin

Ia theve kthetrat kuçedrës së paemër

Që shqiptarin e urrente me zemër

Ç'të shkruaj, vallë

Ç'të shkruaj vërtet

Kur ti, bir i shqipes

Me zemër si det

U tregove armiqve

Perandorëve e mbretërve

Se për komb e atdhe

Derdhim gjak prej dejve

Brez pas brezi-amanet prej etërve

Kuçedrën e godite porsi rrufe

S'e deshe të nënshtruar tëndin atdhe

I ri ishe kur u betove

Në liri të atdheut

U dashurove......

Jo, nuk të frikuan kapitenë as gjeneralë

As togerë, e soj djalli, admiralë

Haptas u tregove se je shqiptar

U hape dhe plagë, u hape dhe varr

Si kujtim prej teje ta ruajë perandoria

Kur trazohet trimi, s'bën punë as ushtria

Shpërtheve si uragan

Se ishe azgan

Nderin shqiptarit ja ruajte

Një Perandori e munde

-Lavdi të qoftë, o trim

Thotë Llap e Dukagjin....

Dhe Drenica e Jasharëve-

NDERI i shqiptarëve!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora