E merkure, 19.06.2024, 06:50 PM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Përparim Hysi

E diele, 27.10.2019, 10:48 AM


Një cikël me poezi mikste

Nga  Përparim Hysi

1.Iku gazi

Iku gazi,  iku kënga

Nga një hall që kam përbrënda.

S'jam i qetë dhe s'kam gëzim

Ç'të ka gjetur,Pëparim?

Përkohësisht, jam si robot

Edhe frymë sikur marr kot.

Me këdo  siku dua sherr

Gati dajos,t'i them:derr!

Nëse pyesni:-Ç'kam kështu?

Pse rënkoj dhe bëj bubu?

Do lë vendin dhe do ik

Larg e larg: në AMERIKË!

Fier, 5 nëntor 2000

2,Ndarja me bibliotekën

E prisha"kontratën" me bibliotekën time

Libra, më falni që po ju lë!

Zemra më bëhet copë e thërrime

Jam kthyer i tëri,si"film pa zë"!

Vërtet i fala tek LULZIM OMARI

Ke parë që,përbrenda, s'më linte  nakari

Të vete e t'ia "vjedh" si  Silvestër  BONARI !!! *

* personazh i Anatol Frans (ia dhuroi bibliotekën të mbesës dhe natën ia"vidhte".)

Fier,2 nëntor 2000

3.Më zu e"e keqja"

Mua më zu e"keqja" dhe po mblidhen grusht

Se m'u qep"dreqja" dhe pak më vjen turp.

Pupu sa e bukur! Si e bërë me dorë!

Aq jam bërë turbull, sa  po digjem horë.

Nëse ke"sëmundje", të shëron në vend

Është  si "spicere", gati po më çmend

Një lemëz më zë, më griu grriq-grriq!

Në"dreqja" më lë, më gjeni në"kryq".

FLORIDA,14 shtator 2003

4.Kineze e bukur

Kineze e bukur me sy si bajame

Ç'm'i ngul ashtu sytë?

Më ngre kineze në alarme

Sikur nga unë do"tapitë?".

Më përshëndet mua"haj" anglisht"

Ta kthej,por vetëm kaq!

Buzëqeshë pastaj  ngrohtësisht

Unë po krejt si hutaq!

Vazhdove fjalën me"no problem"

Dhe ike e more kthesën

Unë rri  si hu,bërë ujem

Anglishte ma"pordhe audiencën".

FLORIDA,12 shtator 2003

5.Në shpirtin tim

Në shpirtin tim,sado në moshë të vonë,

Ende nuk është tharë gjelbërimi.

Nëse një sy, zë  e më"provokon"

"Sherrit" nuk i shmanget Përparimi.

Ende jam i gatshëm të bëj"sherr"

Çdo sfidë nga një sy e  sfidoj

Si të bëj hasha atë buzësheqer

Ta lë që t'më "skuqi" me bojë?

Nisem për"luftë" dhe hiç nuk pyes

Sikur shpirtin t'ia kem falur shejtanit?!

Nuk pyes në"plagosem" apo"vdes"

Plak që lë kokrrën e namit.

Florida,12 shtator 2003.

6. E di

E di që ke"fituar" tituj e ndere

Rreh gjoksin si të jesh "kokë e madhe"

Të gjitha i fitove me servilosje e"vjedhje"

Në atë kohë aq barbare.

Kapërdiseshe si maçoku në thekër

Sa gjoksin e bëre vrimë

Hiqeshe dinak si një dhelpër

Dhe bëje sikur nuk e vije re mninë.

Lavdinë hiç nuk e ke merituar

Veç ke ditur të marrësh"kthesat"

Kur sistemi që të"vlerësonte", është rrëzuar

Mbete neveritës si vjedhësat.

Fier,7 mars 1991

7."Kontratë" me vdekjen

Mos hajde pa më"lajmëruar"

Vdekje, moj, a më dëgjon?

Se ende kam shumë pa botuar

Dhe nuk ke përse nxiton.

Le të nënshkruajmë bashkë një"kontratë"

Si "xhetëlmenë" të biem në ujdi.

Nuk them që ta shtysh shumë gjatë

Por ja që "nuk jam gati" tani !

Të sos unë pakëz"punët e mia"

Shkrimet    kam, t'i nxjerr në dritë!

Pastaj, moj  vdekje, thuaj:-Tash je imja!

Më merr dhe më mos prit.

Tiranë,6   tetor 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora