E diele, 21.07.2024, 04:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Fjala në litar

E shtune, 26.10.2019, 07:43 AM


Zymer Mehani

Fjala në litar

(Poetit Havzi Nela, i varur në litar më 10 gusht 1988)

A vritet bilbili ?!

Shqiponja a vritet ?!

Nuk varet Poeti....

Fjala e lirë s'venitet

Në Kukësin kreshnik

Te Agjencia e Udhëtarëve

Bishat dhe hijenat

U kallën tmerr shqiptarëve

Muaji Gusht, data Dhjetë

Viti Tetëdhjetetetë

Në Ora Dy të natës

Ngjau krim i vërtetë

Ngritet një Trekëmbësh

Në t'Kukësit Udhëkryq

Hodhën n'Litar Fjalën

Gojët për t'i kyçë

Poezia s' varet

E drejta jeton

Havzi Nela s'vdiq

N' tonat zemra rron

Me vite të tëra

Në burgje e qeli

E mbyllën Havziun

Si bilbil n'kuvli

Por s'e ndale këngën

Asnjëherë, moj Shqipe....

Me emër dhe vepër

Lirinë e përligje

Kënga për Lirinë

Vargu Yt i dëlirë

I k'puti vargonjtë

Për Shqipërinë e Lirë

"Në qelitë e burgut

Pa ajër e pa dritë"

Shpeshherë t'u zu fryma

Shpesh t'u errën sytë

Poet Havzi Nela....

Me mund të Tantalit

S'ju frikove vdekjes

Varjes as litarit

S'u mposhte, s'u trete

Shkëmb graniti mbete

Porore vuajtjen pate

Shok e hije jete

I qëndise vargjet

Pa laps e fletore

Qëndrove i pathyeshëm

Me zemër burrërore

Je martir i Shqipes

Je Shqipe n'Flamur

"E para është Fjala"

Fjala nuk vdes kurrë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora