E shtune, 25.05.2024, 03:10 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Toka jonë shqiptare

E shtune, 24.12.2016, 09:22 AM


Rapsodi me çifteli

TOKA  JONE  SHQIPTARE

...kushtuar, Marije Logorecit, aktores legjendare "Nderi i Kombit"

Toka Jonë o Nënë Loke,

Tokë e lindur me Planetin,

Toke e Lirë,fole shqiponjash

Tokë qe rriti hyjneshat,

Tokë që pagëzoi shenjtoret,

në faltoren majë Tomorit,

lyer me qumështin e Rozafës,

me gjuhen  shqipe te Fishtës,

me vjershat  e Rilindsavet ,

me shpatën e Skënderit,

larë  me gjak shqiptari,

me kurorë besytnije ,

tokë që s'vdes kurrë,

me Flamurin Kuq e Zi,

bekuar me fenë shqiptare.

refreni:

-O Nënë Loke,kjo është Toka Jonë,

perëndesha e Tokës,me princesha kosovare,

toka që mbulon bjeshkët dhe Europën,

kjo eshte Toka Jonë,O Nënë Loke shqiptare.

-Shkronjesi Modest

December 2016,Florida,SHBA

P.S,-Marije Logoreci kengetare akrore shqiptare "Nderi I Kombit" (1920-1988-),shih Wikipedia shqip.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora