E premte, 19.07.2024, 06:26 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Tringë Smajli - Heroina e Grudës

E enjte, 15.12.2016, 08:43 PM


TRINGË SMAJLI –  HEROINA E GRUDËS

(1880 – 02.11.1917 )

 

Me shpirt t’ bardhë si bora e malit –

Po i këndoj një këngë Tringë Smajlit !

Tringa – heroina e Grudës ,

Mirë ia dinte rendin hutës !

Refreni:

Mori Tringë , moj flamurtare ,

Trimëreshë dhe luftëtare !

Flamurtarja e Malësisë –

Krenaria e gjithë Shqipërisë !

 

Le e rritë në djep të trimit –

Vajzë hasreti  e Smajl Martinit !

Gruda ishte fisi i tij –

Në juglindje t’ Malit t’ Zi !

 

Smajl Martini , trimi i këtij venit –

Iu bashkua  Lidhjes së Prizrenit !

E  burgosen n’ Anadolli –

Nuk u kthye më i gjallë  n’ Malësi !

 

Dy djemtë e Smajlit – vëllezërit e Tringës ,

Gjoni dhe Zefi –  iu bashkuan Lidhjes !...

Që të dy këta vëllazëri –

E dhanë jetën për Shqipëri !

 

Kjo trimëreshë me zemër t’ gurit –

Mirë ia dinte vlerën Flamurit !

Kjo  stërmbesë  e Skënderbeut –

Mirë ia dinte vlerën Atdheut !

 

Tringa ishte luftëtare ,

Guerile vajzë shqiptare !

Luftoi kundër osmanlisë –

Në rajonin e Malësisë !

 

Edhe pas vdekjes së vëllazërive –

Tringa nuk iu nda trimërive !

Ajo u bë një virgjëreshë

E betuar – burrëreshë !...

 

U betua në nderë , në heshtje ,

Rroba t’ meshkujve mbante veshje ,

N’ shoqërinë shqiptare mos t’ pengojë –

Si një mashkull të jetojë !...

 

Tringa , luftës nuk iu frikësua –

Kryengritësve iu bashkua !

N’ Betejë t’ Deçiqit u dallua –

Për liri për të triumfua !

 

Tringa , s’i frikësohej vdekjes –

Mori pjesë n’ Memorandum t’ Greçës !

Kurrë s’ pushoi Tringa e Malësisë –

Deri n’ Pavarësi t’ Shqipërisë !

 

Tringa ,  herët ishte betua –

Kurrë në jetë  nuk u martua !

Dhe nuk kishte as fëmijë ,

Nuk la pas trashëgimi !

 

Më 2 Nëntor 1917 –

Tringa e Smajlit  ka ndërruar jetë !

U varros n’ tokë  familjare –

Me traditat tona shqiptare !

 

N’ tokë t’ familjes në këtë trevë –

N’ male t’ Grudës , n’ fshatin Kshevë !

Fshati Kshevë , në këtë Malësi –

Sot ka mbet në Mal të Zi !

 

Dy vjet mbrapa  kësaj vdekje –

Malazezët u lëshuan n’ përndjekje !

Ia shkatërruan varrin e sajë –

Hot e Grudë u mbushën vajë !

 

Tringë  Smajli  nga Ivezaj –

Do t’ kujtohet ndër shumë breza !

Bashkë me babë dhe dy vëllazëri –

U flijuan për Shqipëri !

 

Gjilan, më 11.12.2016 .   Demir KRASNIQI(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora