E premte, 14.06.2024, 05:41 PM (GMT+1)

Kulturë

Nebi Dragoti: Haiqet e politikës

E hene, 15.02.2016, 08:11 PM


NEBI DRAGOTI

 

HAIQET E POLITIKÊS

 

1-

Politikë e re me politikanë të rinj

jo të rrinë në hije e karrike,

por të bëjnë progres, të bëjnë Rilindje!

2-

Politikë e dehur, politikë çorap,

demokracia dalur nga shinat

me totalitarizëm ushqen shtet partiak.

3-

Politikë oligarkie e paskrupullt

majtas, djathtas,djathtas, majtas…

Lëkunden me pordhë nëpër brek.

4-

Kjo politikë kërkon privim lirie,

dënim me burgim të përjetshëm;

gjykatësi popull të japë pretencën.

5-

Sharlatanizmit të politikave dhelpër,

buçë klyshësh ushqye me korrupsion

u duhen prerë rrënjët e fijet me votë.

6-

Vërtet Rilindje, duhet Rilindje,

duhet shtet ligjor, duhet vërtet…

Lokomotiva politike të arrijë në destinacion.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora