E merkure, 04.10.2023, 09:01 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Kastrioti lindi në Krujë dhe jo në Dibër

E enjte, 11.02.2016, 09:36 PM


Gjergj Kastrioti ka lindur ne Kruje dhe jo ne Diber sic kam lexuar ne disa shkrime, madje edhe ne faqe te ndryshme mbi biografine e tij shkruan Diber, gje qe eshte gabim mendoj, sepse ne shume kronika

ashtu si edhe kjo qe po vendos tani e vitit 1728 tregon teper qarte se Gjergj Kastrioti Skenderbeu ka lindur ne Kruje.(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora