E enjte, 25.07.2024, 10:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Begzat Rrahmani: Thënie të tunxhta (X)

E enjte, 11.02.2016, 08:54 PM


Begzat Rrahmani

THËNJE TË TUNXHTA DHE MEND(DIME) TË TURBULLTA X

VLERA MINORE

1.-Këto thonë se bënë punë të  mëdha, por nuk shohin se janë me vlera minore ..???!!!

ME KRYE NË LLOÇ

2.-Këto politikën e mësuan para se të mësojnë germat e ku më të kryejnë shkollimin, prandaj e futën dhe na futën me kokë në lloç...???!!!

NËNÇMIMI

3.-Liderët maqedonas nënçmojnë liderët shqiptarë, pastaj ato liderra shqiptarë nënçmojnë kombin e vet për ti bindur ato të parët se janë të devotshëm ndaj tyre...???!!!

LAMTUMIRË VERI

4.-Lamtumirë veri bashkë me pasurinë. Tash reciprocitet me Luginën e Preshevës dhe brendinë e Kosovës...???!!!

FAKTET QË SI SHIKONIM

5.-Sot u bindëm prej fakteve që dje shumëkush nga ne nuk i shikonim...???!!!

EGOIZMI

6.-Partia shqiptare në pushtet përkrah çdo propozim Qeveritar që shkon në dëm të shqiptarëve, por në dobi të shtetit dhe asaj partie që erdhi me shumë dëme...???!!!

MUSLIMANIZMI DHE KOMUNIZMI

7.-Myslimanizmi dhe komunizmi janë të njëjtë punë e llafe plotë por sukses aspak...???!!!

DIKUSHI

8.-Dikush ka lindur të jetojë mirë e dikush të jetojë si njeri...???!!!

TRIMAT

9. Trimat mos u them budallenjtë shkojnë në beteja, kurse të mençurit bëjnë plane nëpër kabinete, kurse te ne doli e kundërta prandaj punët shkojnë bythe më krye...???!!!

KANCERI

10.-Serbët dhe maqedonasit për ne shqiptarët janë kancer...???!!!

GJELI

11.-Erdhi  gjeli dhe e mundi gjelin në oborr të vet dhe tash bënë çka të dojë...???!!!

MOS QOFSHIN SI TI

12.-Ti je si babai yt, por fëmijët tuaj mos qofshin si ti...???!!!

DILEMAT

13. Deri dje kishim dilema për të mirë apo për të keq, por tash kur prej gojës tënde dëgjuam se për një shtëpi të shkatërrohet një katund më s’ka pse të kemi dilema...???!!!

INTELEKTUALËT

14.-Intelektualët tash nuk maten me punë intelektuale,por me punë të pista si psh; vjedhje, vrasje, spiunim dhe tradhti kombëtare...???!!!

DEKADA

15.-Një dekadë u mbajta me dëshirën e juaj, tash edhe një dekadë do t’u mbajë me dëshirën  dhe dhunën time, që do të më ndihmojë edhe teti i dashur...???!!!

LUFTËRAT

16.-Serbët janë krijesa me bisht dhelpre dhe dhëmbë ujku...???!!!

PATRIOTIZMI

17.-Patriotizmi i rinisë shqiptare vdes me rrogën e parë SLLAVE...???!!!

PARLAMENTARËT DHE QEVERITARËT

18.- Parlamentarët dhe qeveritarët shqiptarë janë të bindur se janë të varur nga qeveritarët dhe parlamentarët; serb, maqedonas, malazez,  grek  dhe krejt perëndimorëve, prandaj ua kthejnë shpinën kombit dhe shtetit të vet...???!!!

TOPONIMET

19.-Pas mbledhjes së Përzhinos do të mbahet ajo e TETOVOS dhe prej aty do të fillojë partia shqiptare në pushtet ti sllavizojë vendbanimet shqiptare e përgëzojmë, se aq me apetit e shqiptojnë fjalën PËRZHINO, përveç atyre u bashkëngjiten edhe gazetat shqiptare ne Maqedoni e veçanërisht televizionet...???!!!

KËRKESAT

20.-Përherë kërkesat BDI-VMRO janë O:1OO, çdo kërkesë që kërkon VMRO nga BDI miratohet me qind për qind të ngritjeve të gishtave bile edhe të këmbëve, kurse çdo gjë që kërkon nga VMRO, BDI plotësohet me një zero te madhe duke e ulur kokën vëmërovstat dhe qeshje ndër vete...???!!!

DESH E DELE

21.-Deshtë dhe delet e malit janë shumë të mençur dhe trime, kurse këto të fushës-qytetit janë frikacakë dhe budallaqe, a ua ndale pak llokën ato i zbresin pantallonat dhe fustanet dhe shpejt konvertohen në derra, dosa, skile e skilak bile edhe hiena, por assesi të ngelin ato që ishin pak më pare se te hynë në shtëpinë e madhe...???!!!

ARMIKU I DYTË

22.-Para dymijë e njëshit kishim një armik, kurse tash kemi dy, por ky i dyti është shumë më i egër se ai i pari...???!!!

PARADOKS

23.-Në tërë botën pakicat integrohen te shumica, në Kosovë ndodhe e kundërta. Shumica shqiptare integrohet te pakica serbe...???!!!

GJUHA SHTETËRORE

24.-Gjuha shqipe, serbe dhe angleze përdoret në tërë territorin e Kosovës, por jo edhe ku jetojnë serbët. Në ato vende ku jetojnë serbët; Mitrovicë, Graçanicë dhe... përdoret vetëm serbishtja, prandaj Ju lexues të nderuar gjykoni vetë, kush është gjuhë shtetërore në shtetin e Kosovës me këtë Qeveri e NËNËS SERBI...???!!!

VOTUESI NORMAL

25.-Në zgjedhjet e 2016 votuesit normal nuk duhet të votojnë për koalicionin e tashëm qeveritar...???!!!

AJRI I TETOVËS

26.-Ajri i Tetovës është shumë i ndotur për shkak se partia në pushtet është shumë e fëlliqtë...???!!!

MREKULLIA E DYTË

27.-Mrekullia e parë për ne Shqiptarët ishte MARRËVESHJA E OHËRISË, tash na vjen dhe erdhi ajo e dyta, UNIFEZITETI I SHKUPIT-mos i them i NËNËS TEREZE. Ashtu si i kuptojnë dhe thonë Shqiptarët, s’kanë

(bythë) ta bëjnë do të jetë PARAJSË. Ashtu siç

thonë Maqedonasit kanë forcë(bythë) e bëjnë prandaj për ne Shqiptarët janë si e para ashtu e dyta FERR...???!!!

MINISTRAT SHQIPTAR

28.-Ministrat shqiptar s’ kanë forcë ligjore dhe ekzekutive, pasi ato nuk janë zgjedhur me ligje dhe Kushtetutë...???!!!

SHTETI KOSOVËS

29.-Deri tash Kosova të ishte munduar të anulonte Rezolutën 1244 se sa është munduar për pranimin prej aq shumë shteteve në botë...???!!!

PRANIMI I KOSOVËS

30.-Pa pranimin e Kosovës nga Serbia s’ ka Shtet të Kosovës prandaj ju Qeveri dhe Parlament i Kosovës vetëdijesoheni sa më parë dhe ndërpritni Marrëveshjet me atë shtet të poshtër dhe qyqar sa jeni edhe ju vetë...???!!!

PAKICA E MADHE

31.-Sipas ligjeve maqedonase dhe atyre shqiptare të pas luftës, pakicat e mëdha siç jemi ne në Maqedoni duhet të kemi të drejta, por tridhjetë për qind duhej të jemi me mend dhe gjuhë maqedonase, prandaj ne në Maqedoni nuk mundemi të kemi Universitet ne gjuhën  shqipe, por tri lëndë ndoshta edhe me shumë të jenë maqedonisht, Kjo qenka një mrekulli e qeveritarëve dhe parlamentarëve të partisë shqiptare ne Qeveri dhe Parlament...???!!!

VDEKCOFJA E LIDERËVE

32.-S’është humbje e madhe kur vdes apo cof një lider, por edhe një kryetar shteti. Dëmi është kur shkatërrohet një gjeneratë, siç e shkatërrojnë partitë e sodit ne pushtet ...???!!!

GABIMI OPOZITËS

33.-Opozita në Kosovë duhej ta bombardonte aeroplanin me tërë Hordhinë e nisur për në Brisell ku dihej se në atë takim do të nënshkruhej tradhtia e shekullit për copëtimin e Kosovës...???!!!

MARRINAT E GJYQIT

34.-Gjyqi i Kosovës dënon ato që mbrojnë shtetin e Kosovës dhe shpërblen ato-Qeverinë dhe Parlamentin që rrënojnë shtetësinë e Shtetit të Kosovës...???!!!

FUNKSIONARËT SHQIPTAR

35.-Funksionarët shqiptar na frikësojnë me krizën politike, por xha Biti plaku i urtë u bëri një replikë shumë shkurt e qartë prandaj mori shumë duartrokitje që ato i nervozoi edhe më shumë. Xha Biti si mori frymë thellë të pleqësisë u tha:

- More të mjerë kriza politike është për të dy palët, bile për ato është më shumë, por për ne ka dy kriza; njëra politike e tjetra kombëtare, që ju prej moti keni hekur dorë prej; gjuhës, arsimit, simboleve kombëtare dhe...???!!!

REFORMAT POLITIKE

36.-Reformat filluan me mbylljen e fakulteteve në USHT dhe ekskursionet për emërtimin, por jo të shtetit, por për emërtimin e shqiptarëve ne shtet. Shqiptarët në këtë shtet duhej të dallohen nga shqiptarët e Kosovës dhe Shqipërisë, prandaj kërkojmë ndihmë nga fqinjët tanë të nderuar. Dallimi do të jetë që prapashtesat e Shqiptarëve në këtë shtet të jenë OS, unë mbiemrin e kam Rrahmani pra prej tash të jetë RRAHMANOS, IMEROS, ALIOS etj. Po ashtu të rikthehet ligji i toponimeve të viteve të shekullit të kaluar, si psh. Përzhino-s, Kërçovo-s, Tetovo-s, Debaro-s e tj...???!!!

RINGJALLJA

37.-Në Maqedoni do të ringjallen Bullgarët, por me kusht që të vdesin Shqiptarët, që përqindja e popullatës të ngeli e njëjtë, si më parë në dobi të

Maqedonasve...???!!!

NJERIU I MENÇUR

38. –Njeriu i mençur kurrë nuk nënshkrua një dokument-marrëveshje të keqe-vdekjeprurëse siç e nënshkruan Marrëveshjen e Ohrit...???!!!

ARMIKU NË SHTËPI

39.-Ta pranosh armikun në shtëpi dhe tu bindesh urdhrave të tij është çmenduri...???!!!

VARROSJA

40.-Nëse doni ta varrosini  njeriu e mençur dalldise t]ë merret me politikë, ose propozoni për kryetar shteti...???!!!

TRADHTARËT

41.-Kemi pasur tradhtar dhe kemi, por kurrë si këto të pas luftës...???!!!

SHPËTIMI KOSOVËS

42.-Kosova mundet të shpëtohet vetëm nëse bëhet urgjentisht bashkimi  SHQIPËRI-KOSOVË, që është shumë lehtë dhe normale pas bashkimit të të dy Gjermanive...???!!!

PAKICA E MADHE

43.-Në botë u shpik termi Pakicë e madhe e ajo është ajo e Shqiptarëve në Maqedoni, po ashtu e ka vërtetuar bota se ajo na qenka Pakica e madhe dhe më ULOKE në tërë botën...???!!!

TORBESHËT

44.-Torbeshët mendojnë se janë turq të devotshëm vetëm me përshënedtjen MERHABA...???!!!

HALLDUPËT

45.- Njëri më vrau kunatin tjetri vret tërë pupullin, poshtë  shesin detin këndej japin  tokën, ato prishin shtetin kujt ti besoj o Zot unë...???!!!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora