E merkure, 24.07.2024, 04:37 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Antologji poetike universale

E shtune, 13.02.2016, 03:16 PM


ANTOLOGJI POETIKE UNIVERSALE-Enciklopedi poetike Boterore,Shqiptare

"KORSI E  HAPUR"(OPEN LANE 3.. nga Pegasi-Albania Prof.Kristaq Shabani,

Një veprë voluminoze letrare poetike,ndër të parat e këtij lloji,me krijimet letare te botuara,

te rreth 200 shkrimtare e poeteve nga Shqiperia dhe rreth 250 te tjereve nga rreth 90 vende nga Bota,ne 600 faqe.

Nga Luan Kalana

E veçanta e kesaj Antolgjie,qe perbene nje risi botuese letarare,se krijmet jane te gjitha ne dy gjuhesh shqip dhe anglisht.

Me plot gojë e thenë  dhe e merituar qe në fillim,mund te vleresohet si një ENCIKLOPEDI POETIKE BOTERORE e dite tona,e pa përseritshme,jo vetem nga autorsia,

por dhe nga krijimtaria gjeografia poetike,nga firma te njohura por dhe nga krijues te rinj,qe perbene specifiken e kesaj Antologjie,qe po ndiqet me inters nga

mediat letare nga shume vende te botes.

Merite te veçante ne botimine saj ka botuesii saj sipermares,shkrimtari,studjuesi,poeti Prof.Kristaq Shabani dhe stafi i presidences të Lidhjes Nderkombetare

te poeteve,shkrimtareve dhe artisteve"PEGASI",Albania,i cili si Presdent i saj,i cili jo vetem ka grupuar ne kete bastion Letrar boteror,por si nje arktekt i sprovuar,

i drejton me largepamesi drejt progresit ne krijimtarine letarare ,nepermjet aktiviteve te larmishme,por dhe i stimulon i nxit edhe nedheniene e çmimeve letrare.

Ajo qe spikat ne kete rreth letarar te ruzullit,perveç botimeve te krijimeve te tyre ne keto antologji,eshte dhe fryma paqesore e vellazrore e krijuesve,nje lidhje internacionaliste,

letrare,eshte dhe ritja dhe prestigji i Letrsise se sotme shpitare,si pararendesja e Letersise moderne boterore,bashkekohore.

Nje pune pasionate te perkushtuar kolosale dhe profesonale me mjeshteri letrara ne publikimin e e krijimatarise,përveç

autorit te palodhur ,ka kryer per botimin e  kesaj antologjije dhe moderatorja poete Majlinda Shabani dhe perkthyese Anglisht,Italisht bashke me perkthyesit e tjere

nga anglishtja Dritan D.Kardhashi dhe i paharuari poeti Riza Lahi,i cili u nda parakohe nga ne,si dhe Vasil Cuklla nga greqishtja.Mundesoi botimine esaj,me impenjim atdhetar

"TEOREN" me drejtor z.Orest Celo.

Antologjia hapet me nje DITIRAMB prozaik,si nje oroskpo letrar,me mesazhe epitafe filozofike,te skicuar:

"-E LASHTA  ME E  LASHTE"(interpretuar ne dite e javes) nga shkronjesi i antalogjise,duke filluar me te Hënën deri te Dielën.

"E HENE-Historia e lashte duhet te shfaqe,te hape dritaret te pershfaqë,natyrshem madheshtinë..Ylberte te derdhin magjishem tegjitha ngjyrat.."

....dhe

"-E DIEL-Hapur thesari i historisë pellazge..E verteta s'ka per t'ju trembur..Ne arkivin ekohes ekemi kyçur..Tashme do te jete e çliret..Ta njihni vetem,

nje here e mirë,vetene ...e kallajtë..."  dhe mbaron java me Ese-në:

"ROZAFAT E MIA dhe TOMORRET E MI"-Cfare rrëzëllitje e ka perflakur Globin,nga ky refim shqip,,me zë të lartë.!

Në partiturene e pare melodike te botes:"Solist i parë!'

Siparin e krijimarise letare te kesaj antologjie e hap Autori sii zoti i shtepise qe shtron sofern poetike e mikpritjes

per miqte,me nje poemth filozofiko-letarar,me 13 ese-poezi cilesore nga permbajtja dhe virtuaze nga mjeshteri artistike,si sinfonite e stineve te Vivaldit.

ne anglisht.

Ketij prologu-mologueshem do ti bashkengjitet ne vend tehyrjes dhe estetika mjeshtrore e krijuesve,qe mban firmen e studjuesit poetit artist,Prend Buzhala,Kosove,

me monografine "Muzika e Amshueshme e Fjaleve"(Caste estetik III,50),duke vazhduar me tej me "Urtia ne nene e gjakut"(ose)

"PASAPORTA ATDHETARE E SHPIRTIT"(fq.51.),me tej mbarojne keto caste estetikeme "Vepra e frymeziit te lartë),fq.52,21 gusht  2014.

Prend Buzhala-Muzika e adhrureshme e fjalëve(Cast Estetik III,50)

I.Kopshtar pemësh e kopshtar i kultivimt te njerzores,i dashurive te pastra,i milona deshirave kaq humane...Ja ky eshte poeti

i cili krijon edhe gjelberim hapesirash,jo vetem ne ngjirine natyres Nanë,poredhe hapesirave blerake te shpirtit......

"Poet t'u thinjen floket ,po vjen mbremja,/A e degjon ti zerin e jetes se ardhme,/kur ndodhesh vetem,zhytur ne mendime?!"(P.B.)

"Antologjia poetike-Korsi e hapur":

1--Hap portën e madhe te kulles se fildishte te krijimtarive letarare,per  te na futur ne odat poetike.Ne oden e pare te zotet e shtepise.

shkrimatert dhe poetet e Shqiperise,me kolloset e saj,Nobelistin e pashapllur Isamil Kadare,eposin popullor Dritero Agolli,

akademiku Rexhep Qosja,bilbili i poezise Agim Shehu,..dhe rreth 200 shkrimtare,poete artiste, te vjeter e e te rinj,te shoqeruar me fotgrafi dhe me disa botime te perzgjedhura te tyre.

Lexuesi ka nderin te prezantohet qysh ne faqet e para te vepres me te madhin Ismail Kadare,me krijuesin famos te Letersise ste sotme shqiptare dhe asaj botore,duke e percjelle me nje monografi  te jetes dhe te vepres tetij,te shkruar

me finese letarare nga Kristaq F.Shabani,bashkeqytetri i tij gjirokastrit,me dy poezite "Malli i Shqiperise" dhe "Laokoonti",ne dy gjuhe shqip-anglisht:

"-Më ka marrë malli per Shqiperine tone,/sonte kur po kthehesha me trolejbuz,/tymi i cigares"Partizani"qe pinte dikush,/dridhej,kalteronte,benete spirale,/

sikur te fshehtat me thosh,/ne gjuhen e shqiptareve,mua bashkudhëtarit./ (I.K.fq.15.)

2-Në krahe te tij qendron bashkudhetari i jetes dhe i krijimatrise letrare,por pa u shkulur nga vendii tij,nga Devolli e Tirana,homeriani shqiptar Dritero Agolli.

me poezitë "Ender e Prerë","Ketu s'do jem",dhe"Heshtja"...me vargjet e kenduara nga kengetari:

-Këtu s'do jem ,do jem larguar,/ne toke i tretur si te tjeret,/ne kafenenë e prefruar,/nk do me shohin kamarieret./Dhe neper udhetku kam ecur,/s'do ndihet kolla ime e thate,/mbi varin tim do te rije i heshtur,/nje qiparis si mur i ngatë./(D.A.fq.23)

3-Akademiku Rexhep Qosja,na sjell ne odene e vet letarare, ne faqet e vepres,pasqyren e titujve te veprave,si nje mozaik poetik,qe nga feminia deri ne dite e sotme.

I-Me pas fillojne si kapituj me vete,emrat e gjeografike te vendeve te krijuesve,me pishtaren ALBANIA.Emra te vjeter e terinj te alternuar sipas alfabetit shqip,do te dalin para syve te lexuesve te librit,krijmet e :

-Agim Basha,Majlinda Aleksandra Shabani,Alma Zenelari,Almnona Bajrmi,Adriana isterfi..

-Agim Shehu me poezine brilante aq te njohur, hymn lirik i heroit, per heroin-"Para bustit te Selam Musait"-Koha hedh pa prere,/permbi festen tende,/Dimri-floke bore,/vera-drite hene./Të vijme te veshim,/

rreth duke t'u mbledhur,/ndersa ti me heshtje,/ri ne bronx i derdhur./(A.SH.fq37.)...duke vazhduar me pas me nje varg autoresh shiptare pa mbarim,

-Virgjil Kule,Riza Lahi,Anton Papaleka,Arjan Kallço,Diamanta Zallta,Elsa Koxhaj,Edlira Doko,Enrieta Sina,Irma Kurti,Isteref Haxhillari,Kozeta Zavalani,Koço Sterjo,Keze Kozeta Zyla,

Luan Kalana,Mimoza Agalliu,Nuri Kokolari,Perikli Shuli,Reshida Coba,Rozeta Kreste,Skender Buçpapaj,Suela Eqerem Katanja,

Teuta Osmani,Vasil Dede...e shume  shume te tjere firma talentesh krijuesish shqiptarë.

II.-Nje kapitull me vete zene ne faqet e anatologjise poetike botrore ,krijuesit  KOSOVARE,te afirmuar ne mediat letarare,

si Ali Podrimja,Din Mehmeti,Mentor Thaqi,Prend Buzhala,Migena Aullati,Idris Berisha,Naxhij Doçi,Osman Bojaxhi,

Sadete Metaj,Sherife Thaqi,Rexhep Abazi,Sadije Islami,e shume te tjere(me falni e kam te pamundur te ve nje koris lane emrash shkrimtare,poete e arista kosovare,ashti siç eshte titlli i vepres,)

-Antologjija do te vijoje faqet voluminoze te saj me krijimtarite e perzgjedhura nga autorsia shqiptare ne trojet e Mqedonise,Greqise,Italise,si te famshit autore arvanitas,çamë,arbereshë te te tjrë.

IV.-Faqet e enciklopedise boterore poetike do te vijojne me shkrimtare e artiste nga 90 vende nga bota,nga te gjithe kontinentet,duke filluar me autortet nga Afganistani..dhe mbarojne me autoret nga Zimbabeve,duke perfeshire ketu tegjithe Nobeliste letarare teviteve tefundit.

IV.-Faqet e enciklopedise boterore poetike do te vijojne me shkrimtare e artiste nga 90 vende nga bota,nga te gjithe konti nentet,duke filluar me autortet nga Afganistani..dhe mbarojne me autoret nga Zimbabeve,duke perfeshire ketu tegjithe Nobeliste letarare teviteve tefundit.

-Kryevepra letrare Boterore,por  "Made in Albania",me firme shqiptare do te mbylle faqet e saj,OPEN  LANE -3,per te vazhduar ..me tej me 4,5,6 pa mbarim,

me nje CURRICULLUM per studjuesen poete perkthyese te aposionuar  te Majlinda Shabani(Aleksandra),me bografine modeste te perkthyesve mjeshtra peofesioniste nga anglishtja,Dritan Kardhasi dhe nga greqishtja Vasil Culla.

Stafi botues i Antologjise,ben nje Falenderim special me foto,per ndihmesen dhe kontributin qe dhane ne pergatitjen e vepres letarare,studjuesit shkrimtare poete artiste :

-Teresinka Perira SHBA,Michael Rotherenberg SHBA,Nadia Cella-Pop Rumani,Dimitris Kaniotis Greqi,Panajota Zalloni Greqi,

Kuldeep K.Srivastav Indi,Luis Arias Manzo Kili,Patrick Sammut Maltë,Hadaa Sendoo Mongoli,Mergaret Lieste de Oliviera Brazil,Papa Antonio Belluci Itali,Alejeandra

Craules Breton Mexike,Rame Kamberi Tetove,Nehas Skopaj Shkup,dhe Begzad Baliu Kosovë.

Ne mbyllje te kesaj Rezymeje modeste,per librin "Antologjia poetike-Korsi e Hapur,Open lane-3",veç pergezimet per autorin e saj te perkushtuar me obligim qytetar shqipar,per Letrsine Shqiptare dhe asaj Boterore te pandare,

te Prof.Kristaq Shabani dhe stafit botues,do te falenderonim dhe te gjithe krijuesit,pjesmares ne kete Antologji poetike,

duke i uruar pene te begate te pareshtur krijuese si dhe do te ftonim dhe krijuesit e tjere per te marre pjese me krijimet tyre neketo Korsi te hapura letarare,

si pishtare te letrise shqiptare dhe asj boterore.

Kjo antologji letrare me permasa botëror dhe autoret qe perfeshihen në të,te huaj dhe shqiptare,janë vetem një pjesë e qindra

shkrimtareve e poeteve,sidomos shqiptare te afrirmuar e te rinj,virtuoz e me talent,sëbashku me antologjite e tjera letare qe botohen ne Shqiperi

e ne botë nga shqiptaret ,ku Letersia shqiptare qendron ne pararojë,me ate Boterore.

Duke shtuar dhe antoligjite letrare qe botohen ne internet dhe qe jane me te lexuarat,ne webisite letarare,

si Klube letrare,grupe apo faqe letrare,ne facebook,te gjitha pasurojne fondin e arte te krijmtarise letrare shqiptare

ne ritje ,veçanerisht shkrimtaret dhe poetet ne Dispore qe i japin tonin dhe konkurimin e saj me dinjitet,duke qendruar ne majat kulmore,

te Letersise te sotme moderne Boterore,nderi dhe pishtare paqeje i krenarise tone kombetare.

Gjithashtu do te uronin lexuesit,kujt do t'i bjere ne dore kjo antologji,se do te jene pviligjuar,e do te ndjejne kenaqesi shpirterore te papershkruar,gjate leximit me interes te saj.

kete "mrekulli" letrare ,duke u ndjere te lumtur e optimiste,per paqen dhe vellazerine boterore pa kufij.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora