E shtune, 22.06.2024, 12:40 PM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Festa e 17 Shkurtit

E hene, 15.02.2016, 08:19 PM


FESTA E 17 SHKURTIT

 

Qeverisja e keqe na e rrëxoi ëndërrën

atdheut  tim  tani  i  mungojnë  duart

i mungojnë  gjëra    duhet  t´i  ketë

i  mungon mirëqenia  për  të ardhmen

 

Shtet, ti më  bëre  mua    padëgjuar

në Vjenë  dhe  Bruksel,  t´i  e  shkele

Kushtetusen. Shtet,  ke marramendje

mos frika  nga  tradhëtia    ka  zënë

 

Kryeministër, a ke pyetur ndonjëherë

pse populli kundërshton firmën tënde

“Kufjtë  me  fqinjët”, “Asociacionin”

a e di pse; të mos qajnë    palindurit

 

Populli  s´është  aq  budalla,  ai  sheh

ai e di, kur në  kalli  ka  kokrra  gruri 

Kosova duhet ta anulloj nënshkrimin

    ardhshmit  tanë    mos qajnë

 

  ndarë  midis  mosmarrëveshjeve

realiteti në  Kosovë është shpërthyes

të korrat e pastërta rrënjët  i  kanë në

tokë. Shtet, tradhëtia s´hahet me asgjë!..

 

Rrustem Geci - Dortmund, Shkurt, 2016(Vota: 6 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora