E shtune, 18.05.2024, 07:32 AM (GMT+1)

Kulturë

Skënder Hoxha: Zjarr Prometheu

E merkure, 20.01.2016, 07:35 PM


SKËNDER R. HOXHA

 

ZJARR PROMETHEU

 

/Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallës./

 

Agimeve e muzgjeve shpirt i ndezur

Në unor Dukagjini tej Ylberit

Flakë Janari ku drithërinë zemrat

Flakë janari ku lëshojnë shtat ëndrrat.

 

Kitarë e përvuajtur në krahë muzash

Me tela të kurdisur n’Dubovik

Harfë e moçme magjepse e fashitur

Lyrë Orfeu e shndërruar në mit.

 

Në Flakë Janari u lind Kanjushë e Verdhë

Fluturojnë e bien Jusufi tha –

Trohat e përgjakura rrugës skamnore

Dimrave të ftohtë duke i mbledhë.

 

Në hartë Ilire vegim engjëllor

Me duart plot zjarr Prometeu

A është baladë profetike a këngë trimoshi

Rrugës së kalvarit Jusufi Kadriu Bardhoshi

Figura në bronz e në vargje rubaish.

 

Natë kobtare n’Allaman nxiu

Shtrigat hienat e moheve e pritave

Në llahtari veshur me lëkurë djalli

Thurën shëmtinë në kristale shtrëngatash

Flakë Janari u bë Fanar i pashuar.

 

Shifra: “PROMETHEU”(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora