E hene, 25.09.2023, 11:58 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E shtune, 16.11.2013, 06:14 PM


Engjëll Koliqi

ME PIKA E ME VIJA

 

Ngadalë

Por sigurtë

Qëndisim mrekullinë historike

Të dashurisë

Stubëll, 30 prill 2013

 

NË FRESKINË E SHPIRTIT TIM

 

Në këtë pranverë të gëzuar

Këtu

Në freskinë e shpirtit tim

Jeta dhe dashuria

Kanë shumë kuptim

Sa bukur!

Stubëll, 30 prill 2013

 

MBAS BEKIMIT

 

Shpirtërat tanë të qetë

Shijojnë nektarin

Në vallen e ëmbël

Të dashurisë

Stubëll, 30 prill 2013

 

TË PARËT TANË

 

Kanë vuajtur shumë

Por kurrë s’janë dorëzuar

Na e kanë përgatitur shekullin e lirisë

Me lule dashurie

Stubëll, 30 prill 2013

 

PËRMES KËNGËS

 

Ia bëjmë me dije

Mbarë botës

Se jemi në kremten historike

Të së lumes dashuri

Stubëll, 30 prill 2013

 

PA U LODHUR KURRË

 

I shërbej dashurisë

Me gëzim

Se jam i bindur

Në amshimin e lumturisë

Stubëll, 30 prill 2013

 

TË SIGURTË

 

E ngrisim lartë

Këngën festive

Bashkë me flamurin e dashurisë

Stubëll, 30 prill 2013

 

PËR DASHURINË TONË

 

Dijmë të këndojmë

Edhe të vuajmë

Edhe të falim

Edhe...

Stubëll, 30 prill 2013

 

SHUMË TË SIGURTË

 

Kemi filluar

Dhe realizojmë

Me sukses të plotë

Misionin e shenjtë

Të dashurisë

Viti, 30 prill 2013

 

NUK MUNDEMI

 

Shumë duam

Të jemi atje me ju

Por na besoni

Nuk mundemi

Se s’e kalojmë dot

Rrethin e dashurisë

Viti, 30 prill 2013

 

MU SIKUR UNË

 

Edhe ti

Edhe ata

Të gjithë

Të bindur në dashuri

Do i kaloni stinët

Duke i dhënë botës kuptim

Viti, 30 prill 2013

 

FLASIM E VULOSIM

 

Në mbretërinë tonë

Gjithmonë

Dashuria është e privilegjuar

Sepse

Unë me mbretëreshën

Flasim vetëm për dashurinë

Vulosim vetëm dashuri

Viti, 30 prill 2013

 

JANË TË MALLKUAR

 

Mos i shikoni ata

Nuk janë këtu për të mirë

Janë të gjorë

Argatë të intereseve të fëlliqta

Të të tjerëve

Të zinj

Të mallkuar

...

Viti, 30 prill 2013

 

KËTO DITËT TONA

 

E kanë vendin e merituar

Në historinë e shekullit

Dhe të botës

Mbjellin dashuri

Për të gjithë njerëzimim

Të të gjitha ngjyrave

Të të gjitha kategorive

Viti, 30 prill 2013

 

CON PUNTI E CON LINEE

 

Piano

Ma sicuri

Ricamiamo il miracolo storico

Dell’amore

Stublla, 30 aprile 2013

 

NELLA FRESCHEZZA DELL’ANIMA MIA

 

In questa gioiosa primavera

Qui

Nella freschezza dell’anima mia

La vita e l’amore

Hanno tanto senso

Che bello!

Stublla, 30 aprile 2013

 

DOPO LA BENEDIZIONE

 

Le nostre anime tranquille

Gustano il nettare

Nel dolcissimo ballo

Dell’amore

Stublla, 30 aprile 2013

 

I OSTRI PRECEDENTI

 

Hanno sofferto tanto

Ma non ci sono mai arresi

Ci hanno preparato il secolo di libertà

Con fiori dell’amore

Stublla, 30 aprile 2013

 

ATTRAVERSO LACANZONE

 

Facciamo sapere

A tutto il mondo

Che siamo nella storica festa

Del beato amore

Stublla, 30 aprile 2013

 

SENZA MAI STANCARMI

 

Servo all’amore

Con gioia

Perché sono convinto

Nell’eternità di felicità

Stublla, 30 aprile 2013

 

SICURI

 

L’innalziamo alto

La canzone festiva

Insieme alla bandiera dell’amore

Stublla, 30 aprile 2013

 

PER IL NOSTRO AMORE

 

Sappiamo cantare

Anche soffrire

Anche perdonare

Anche…

Stublla, 30 aprile 2013

 

MOLTO SICURI

 

Abbiamo iniziato

E realizziamo

Con pieno successo

La santissima missione

Dell’amore

Viti, 30 aprile 2013

 

NON POSSIAMO

 

Tanto vogliamo

Essere lì con voi

Ma credeteci

Non possiamo

Perché non lo passiamo per niente

In cerchio dell’amore

Viti, 30 aprile 2013

 

PROPRIO COME IO

 

Anche se

Anche loro

Tutti

Convinti nell’amore

Passerete le stagioni

Rendendo senso al mondo

Viti, 30 aprile 2013

 

PARLIAMO E TIMBRIAMO

 

Nel nostro regno

Sempre

L’amore è privilegiato

Perché

Io con la regina

Sempre parliamo dell’amore

E timbriamo l’amore

Viti, 30 aprile 2013

 

SONO MALEDETTI

 

Non guardateli loro

Non sono qui per bene

Sono poveri

Braccianti dei sporchi interessi

Degli altri

Neri

Maledetti

Viti, 30 aprile 2013

 

QUESTI NOSTRI GIORNI

 

L’hanno il meritato posto

Nella storia del secolo

E del mondo

Seminano amore

Per tutta l’umanità

Di tutti colori

Di tutte le categorie

Viti, 30 aprile 2013(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora