E shtune, 15.06.2024, 05:47 PM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë Rugova: Mbesës Emmen

E enjte, 12.09.2013, 07:46 PM


MBESËS EMMEN

 

Nga Mustafë Rugova

 

Shumë kohë perpara e kisha ndermend

Permes ketij vargu mbesen me permend

Ja sot që m'erdhi muza per këtë poezi

Per mbesen time Emmen… atje në Suedi

 

Emmen time të mirë, unë ende se kam takue

Mendja po më thotë: - shpejt kie me shkue

Takimin me Ty – Mbesë, e pres me padurim

Me të pa moj bukuroshe e marrë në perqafim

 

Deri atehere, (pra deri te ajo ditë e bardhë)

S'më mbetet tjeter pos te te mendoj me mall

Mirë u takofshim mbesë, mbesa ime Emmen

Axhen Mustafë prite, se shpejt se po të vjen.

 

 (Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora