E shtune, 23.09.2023, 10:00 PM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Mos na sillni lule

E hene, 05.03.2012, 08:00 PM


Jusuf Zenunaj

MOS NA SILLNI LULE

Mos na sillni lule,

këngë për ne mos këndoni,

në këtë dimër të acartë

tek shokët tanë shkoni,

plagët e shpirtit

veç ju ua qetësoni.

Mos na sillni lule

me fjalë atdhetarie,

përkulja përpara flamurit

si dikur nuk u ka hije !

Harruat bukën në male

që e hanim bashkë,

vetëm një cigare

pinim gjashtë a shtatë,

me k?mishën e trupit

shokëve u lidhnim plagët.

Rrugën q? morëm bashkë,

në fusha e në shkrepa

harruat pas euros,

kulltuqeve t? nxehta.(Vota: 14 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora