E marte, 18.06.2024, 10:47 AM (GMT+1)

Kulturë

Koço Sterjo: Shqiptaret

E premte, 02.03.2012, 07:08 PM


Koço Sterjo

 

SHQIPTARET

 

Qylafet e bardhe si pirinj akulli

S'ua ftohen dot koken ne ere

Dhe,ku i nderruan me sece borsalinash,

Mbeten ata,qe ishin perhere.

 

Furre e ndezur ne shekuj

Dhe e paftohur assesi,kurre.

Nje buke per te qene s'e ka pjekur,

Nje buke,pa le me shume.

 

Ne mijevjecaret,qe vijne,

A do te ftohen secet,valle,

A,valle,do te shkrijne pirinjte,

Sidoqofte,do te mbeten te gjalle.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora