E diele, 10.12.2023, 02:07 PM (GMT)

Kulturë

Dy poezi nga Selim Nëngurra

E merkure, 29.02.2012, 07:37 PM


Selim Nëngurra

 

 

ÇUDITEM

 

Shohim andërra se jemi të tjerë,

se jemi të pathyeshëm,

të guximshem...

 

sypatrembun jemi e

të jashtëzakonshëm?

 

Mendojmë se

hekur hamë me dhambë!

Se kemi sy të përflakun!

 

Yllin në ballë

 

Se shtatë mileniume

i dimë përmendësh

emnat e lagjeve!

 

Pse jo,

 

Edhe emnat e krojeve,

 

të prrockave!

 

Dimë emnat e mbiemnat,

 

dimë nofkat

e herojëve të legjendave

 

të trillueme.

 

Çuditem

se si të tjerëve

ua dimë edhe dhambët në gojë!

Edhe zorret në bark!

 

Por mbi të gjitha çuditëm

si vetëkënaqemi

si adoleshentët,

 

kur dimë ……….

                        hiçgja!

 

 

 

LIRIA

 

Liria asht bukuri,

Bukuri e pafund.

 

Të jesh i lirë

 

Do të thotë

 

Fati të ka puthë në ballë.

 

Se poetin,

 

a ka ma të lirë?

 

Mos e shqetësoni;

 

ai po andërron ditë të bardha,

 

ditë ma të mira.

 

 

Sarpsborg: 27.02.2012

 (Vota: 20 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora