E diele, 25.02.2024, 03:59 PM (GMT)

Kulturë

Thani Naqo: Kaçakshe

E marte, 28.02.2012, 07:22 PM


Thani Naqo

 

KAÇAKSHE

 

Kaçak kam mbetur. Kaçakshe po vij,

Natës pa hënë ja gjej shtegun symbyllur.

Duk-duk rreh zemra nën gunën gri,

Kaçakshe të rrëmbej dashurinë e kyçur.

 

Ronitur s’jam. As pemë e plakur,

Gdhënj në krahë, në këmbë dhe gjoks.

Drenusha ime!  Un’ bripërflakur,

Shtëpinë e dhirtë shëtis mbi Tok’

 

Tëposhtë do shtyj, që nga korija,

Mjegulla e dendur të bjerë mbi fshat.

Le të lehin e skërmiten e gjithë qenëria:

Ky është ujk ose, kaçak!

 

Kaçakshe dua të dalish dhe ti,

Nuselalë-hijoshe nga strehë a, portë.

Nën gunën ngjyrë mjegulle të behemi dy,

Kaçakshe të ikim diku nëpër botë.

 

2012(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora