E merkure, 21.02.2024, 07:29 AM (GMT)

Kulturë

Dibran Demaku: Varkë e braktisur

E marte, 28.02.2012, 07:19 PM


Dibran Demaku

 

VARKË E BRAKTISUR

 

Kosovë krenare me halle shumë

Ke mbetur si varkë e braktisur në lumë

 

Valët e tërbuara të lumit

Po ta shkatërrojnë ëndrrën e gjumit

 

Bijtë e tu që i bëre këmbë e dorë

Sikur e kanë humbur rrugën në oborr

 

Dikush thumbit dikush patkoit

E vendi lëkundet si gjethe e ftoit

 

Armikut tënd shumëshekullor

Po i buzëqeshin po i japin dorë

 

Po fryejnë ca erëra të tërbuara

Sërish po kthehet e kaluara

 

Të gjithë mendam se vendi ka zot

Dhe s`ka furtunë që do ta lot

 

Vendi e ka një kryeministër

Që shet shpeshëherë gogla për misër

 

Shpesh nxitohet e shpeshëherë rend

Shpërndan premtime vend e pa vend

 

“Fleni dathë e mos keni frikë

s`ka kush që e largon termin-Republikë

 

Ju garantoj unë varg e vistër

Ju që më zgjodhët Kryeministër”

 

Si në filma artistik të stilit rozë

Na pësoi Kryeministri metamorfozë

 

Atë që e deklaroi dhjetë ditë më parë

E fshiu si me gomë e sërish krenar

 

Me trimëri dhe pa asnjë frikë

E eliminoi termin Republikë

 

Kështu tha po dëshiron bota

Të rrojë Kosova me fusnota?!

 

Ani çka që i vumë ca fusnota

Ajo s`lëvizte e ne i vumë rrota

 

Tash Kosova lëvizë sipas qejfit

E ne kërcejmë e i bijmë Defit

 

Dhe Rezolutën dymbëdhjetë dyzetekatër

E pranuam nga zori s`e pranuam me hatër

 

Në katër vjetorin e Pavarësisë

Duhet të ia bënim pak qejfin Serbisë

 

Prandaj o popull dëgjo merr vesh

Tash kompromise do bëjmë më shpesh

 

Ne e kemi një zëvendëskryeministreshë

Që fjala s`i ka aspak peshë

 

Është Edita si rreze e diellit

Na hedh fluska bore prej qiellit

 

Edhe më krenare se vetë i Pari

Thotë këto fluska do i shkrijë behari

 

Veçse behari mund të vonojë

E Edita të mbetet me gishta në gojë

 

Ca “xhevahirë” i nxori dhe akademik Qosja

Veç kujdestare është Vetvendosja

 

Do bëjë protesta dhe demonstrata

Do marrë ndëshkime a dekorata?!

 

Kosovë krenare me halle shumë

Ke mbetur si varkë e braktisur në lumë…(Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora