E enjte, 29.02.2024, 09:45 PM (GMT)

Kulturë

Liman Zogaj: Ikja tinzare

E merkure, 14.12.2011, 07:37 PM


Liman Zogaj

 

IKJA   TINZARE

 

Kur edhe shpirtin

E kisha të ngrirë

Ike

ma shkele;

Kopshtitn shkret    dashurisë.

 

Kur desha

ta puthi edhe Flakën

  faqet  tua  qershi

Buzët  mi ka vrarë vetëmia e ngirë.

 

Kur, gershetat

Ti ledhatova me dorën e plasaritur

Mu dogjë edhe ylberi

I buzëqeshjeve të djegura.

 

O zemer

Pse e qanë xhelatin

Që ta bëri Obduksionin

Pa opim,

pa skalperin steril.

 

Kam mbetë

Si hija

e një peme  të tharë

Mbi  lumin e rrembyshem

E  dallgët

ia thejnë edhe hijen e skeltit.

 

E Bukura ime e shëmtuar

Mos u harlisë nga gëzimi

nuk mbarova

ani se vuaj

Nënë Diellë

matem me hijen time.

 

Ikja Tinzare,

Në Amfitatrin e pjert

Mbi pllakat me ngjyrë bore

Të paska  ra  poezia “E vrava engjëllin”.

 

Me hapin e këputur

Eci

Pa navigacionin e akurduar

Do të vi me dy lule dielli

Deri te porta jote prej guri.

 

Mos më merr për të ligë,

Por aty do ta var

Poezin  e shkruar  për ty

“Unë jam ,vetëm Dashuri e vrarë”.(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora