E premte, 19.04.2024, 04:36 AM (GMT+1)

Kulturë

U botua libri "Rikthimi i dashurisë" nga Erion Selmani

E hene, 12.12.2011, 07:37 PM


Romani fillon me historinë e një shërbyesi të trishtuar restauranti të cilit i kujtohen disa vuajtje e shfrytëzim në punë. Tradhëti gjatë jetës por, jo hakmarrje. Kjo ështe pjesa sociale e romanit.

 

Më pas rrëfimi shkon drejt një vajze Spektakolare, ekzibicioniste në web kamera e cila ka frikë të dashurohet... Përse vallë? Ç'ka i ka ndodhur asaj?

   Do të hyj në skenë një autor tregimesh i cili shfaqet herë i guximshëm, interesant dhe herë gënjeshtar. Libri vazhdon me dyshimin se ai mund të jetë edhe Donzhuan. Por ky nuk mbetet as misteri e as personazhi i fundit.

Ngjarjet janë të shumta dhe të dendura. Dialoget dhe monologet vijojnë pa lënë anash komplotet. E përveç këtyre s'do mungojnë propozimet dhe sulmet e pamëshirshme të cilët e bëjnë këtë krijim edhe më të paparashikuar nga ajo që mendon lexuesi.

   Krijimi është i rrjedhshëm, plot ritëm, emocione. Argëtues e qetësues. Joshës dhe, me disa episode.... ndryshe nga e kaluara.

Dhe lind pyetja: Pse dhe si u rikthye dashuria?

  Librin do e gjeni nëpër libraritë kryesore on-line ose për më tepër info vizito : http://erisel10.blogspot.com(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora