E shtune, 18.05.2024, 08:23 AM (GMT+1)

Kulturë

Engjëll Koliqi - Poezi të 5 prillit 2011 - poesie del51 aprile 2011

E enjte, 01.12.2011, 07:42 PM


Engjëll Koliqi

 

ME KËMBË NË TOKË

 

O ju njerëz të harruar

Në kokën tuaj të tërbuar

Diçka mungon

Ju lutem shumë

Mos fluturoni pa krahë

Në qiejt e hiçit

Historia ju thërret

Edhe realiteti

Ecni normalisht

Me këmbë në tokë

                        Gjilan, 5 prill 2011

 

TAKIME TË VEÇANTA

 

Sportisti takohet me sportistin

Artisti – me artistin

Shkencëtari e gjen shkencëtarin

Hajni shkon me hajnin

...

Unë takohem vetëm me mbretëreshën

Në të bekuarat akte

Të dashurisë

                        Gjilan, 5 prill 2011

 

HUMBI

 

Erdhi në arat tona të dashurisë

Vetëm bëri zhurmë

Dhe u zhduk

Humbi pa lënë kurrëfarë gjurme

                        Gjilan, 5 prill 2011

 

GJATË TREGIMIT

 

Edhe pa qëllim të caktuar

Mund të thuhet

Edhe spontanisht

Një faqe sot

Një faqe nesër

Bëhej e kompletohej

Historia

                        Gjilan, 5 prill 2011

 

FJALOR DASHURIE

 

Në çdo kremte

Dhe në të gjitha solemnitetet

Unë edhe mbretëresha

Në të gjitha fjalimet

Përdorim vetëm një fjalor

Atë të dashurisë

                        Gjilan, 5 prill 2011

 

DUKE HYRË NË BINAR

 

Ende pa shkikuar

Anash

E joshë si me magnet

Një interes i posaçëm

Që paraqitet

Në emër të dashurisë

Pastaj mendon

Dhe përpara shkon

                        Gjilan, 5 prill 2011

 

LARG MEDIAVE

 

Gjithmonë

Kur liderët takohen mes tyre

Për çështje kyçe të historisë

Dhe për të vendosur

Fatin e popujve

Ata janë

Larg e më larg

Të gjitha mediave

...

                        Viti, 5 rill 2011

 

BRENDA NË TOKËN TIME

 

Bashkë me mineralet

Mes plumbit e arit

Vlon e vallëzon

Bashkë me diamantet

E lumja dhe e bekuara dashuri

                        Viti, 5 rill 2011

 

RREGULLA E PA RREGULLA

 

Vendimi ishte marrë

E misioni duhet kryer

Me çdo kusht

Dhe plotësisht

Ose me rregulla

Ose pa rregulla

...

Edhe spontanisht

Misioni i dashurisë

Duhet realizuar

Dhe po plotësohet

Krejtësisht

                        Viti, 5 rill 2011

 

MBAHEMI TË FORTË

 

Megjithë sfidat e mëdha të jetës

Dhe problemet

Edhe rreziqet

Ne mbahemi të fortë

E nuk dorëzohemi kurrë

Shekulli dhe historia

Kanë nevojë për ne

                        Stubëll, 5 rill 2011

 

SHUMË PROVA

 

Në këtë stinë të intereseve

Jeta jonë ka shumë sfida

Me shumë eksperienca

Të këndshme

Edhe të hidhura

Shumë prova

Që na i prekin zemrat

Si dje

Ashtu edhe sot

Edhe nesër

...

                        Stubëll, 5 rill 2011

 

CON PIEDI IN TERRA

 

O gente dimenticata

Nella vostra testa arrabbiata

Qualcosa manca

Vi prego tanto

Non volare senza ali

Nei cieli di nulla

Vi chiama la storia

Anche la realtà

Camminate normalmente

Con piedi in terra

                        Gjilan, 5 aprile 2011

 

INCONTRI PARTICOLARI

 

Il sportivo s’incontra con il sportivo

L’artista – con il artista

Il scientifico trova il scientifico

Il ladro va con il ladro

Io m’incontro soltanto con la regina

Nei benedetti atti

Dell’amore

                        Gjilan, 5 aprile 2011

 

SI È PERSO

 

È venuto nelle nostre campagne dell’amore

Ha fatto soltanto rumore

E si è sparito

Si è perso senza lasciare nessuna traccia

                        Gjilan, 5 aprile 2011

 

DURANTE IL RACONTO

 

Anche senza determinato scopo

Si può dire

Anche spontaneo

Una pagina oggi

Una pagina domani

Si faceva e si completava

La storia

                        Gjilan, 5 aprile 2011

 

VOCABOLARIO DELL’AMORE

 

In ogni festa

E in tutte le solennità

Io e la regina

In tutti discorsi

Usiamo soltanto un vocabolario

Quello dell’amore

                        Gjilan, 5 aprile 2011

 

ENTRANDO NEL BINARIO

 

Ancora prima di guardare

Lateralmente

L’attrattiva come con magnete

Un particolare interesse

Che si presenta

Nel nome dell’amore

Dopo pensa

E va avanti

                        Gjilan, 5 aprile 2011

 

LONTANO DALLE MEDIE

 

Sempre

Quando i leader s’incontrano tra di loro

Per particolari affari della storia

E di decidere

La fortuna dei popoli

Loro ci sono

Lontano e più lontano

Di tutte le medie

                        Viti, 5 aprile 2011

 

DENTRO NELLA MIA TERRA

 

Assieme ai minerali

Tra il piombo e l’oro

Bolla e balla

Assieme ai diamanti

Il beato e benedetto amore

                        Viti, 5 aprile 2011

 

CON REGOLE E SENZA REGOLE

 

La decisione è stata presa

E la missione si deve compiere

Con ogni costo

E pienamente

O con regole

Oppure senza regole

Anche spontaneo

La missione dell’amore

Si deve realizzare

E si compie

Totalmente

                        Viti, 5 aprile 2011

 

TENIAMOCI FORTI

 

Tuttavia le grande sfide della vita

E problemi

Anche pericoli

Noi teniamoci forti

E non ci arrendiamo mai

Il secolo e la storia

Hanno bisogno di noi

                        Stublla, 5 aprile 2011

 

TANTE PROVE

 

In questa stagione degli interessi

La nostra vita ha tante sfide

Con tante esperienze

Piacevoli

Anche amari

Tante prove

Che ci toccano i cuori

Come ieri

Così anche oggi

Anche domani

                        Stublla, 5 aprile 2011(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora