E shtune, 22.06.2024, 06:32 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhavit Gasa: Lutje Atdheut tim

E hene, 28.11.2011, 08:22 PM


Xhavit Gasa

 

 

LUTJE ATDHEUT TIM

 

I shtrenjti im Atdhe,

Per ty jane shkruar,

Qindra e mijera vargje e kenge

Pranoj te lutem

Dhe keto vargje,

Packa se nuk jane shume.

 

Nuk kane peshen,

E gureve te medhenj,

As nuk jane te lehte,

Si kokrrizat e reres,

Jane vargje qe burojne,

Nga thellesia e zemres.

 

Nuk vargje boshe,

Nuk jane fjale,

 

Qe burojne nga qielli

Keto burojne,

Si uji i kristalte,

Nga zemra e ngrohte,

E nje poeti.

 

 

VRASTARE

 

Me falni ju o nena,

Ju nena qe jeten na dhuruat,

Nuk jane per ju keto rrjeshta,

Por per nje nene gjakatare,

Dy fjale dua te shkruaj.

 

Nena "Parti"

Ja vuri emrin vetes,

Dhe qe diten kur lindi,

U be nena e genjeshtres,

U zhyt thelle ne boten e krimit.

 

Dora e saje gjakatare,

Vriste e priste kodo qe shkelte,

Ne cdo cep te trojeve shqiptare,

Ajo kishte frike edhe nga te vdekurit,

Qe i vriste dhe i linte dhe pa varre.

 

Edhe une rashe viktime,

E kesaje nene vrastare,

Isha i vogel kur nisa rrugen e poezise,

Jo mua nuk me  dha askush honorare,

Por ma prene rrugen poetike pa meshire.

 

Po une isha femije,

Nuk e kuptoja luften e klasave,

Edhe nga une kishte frike,

Kjo nene vrastare,

Armike e fjales se lire.

 

Vrastare.....vrastare.....vrastare...

Kjo ishte nena parti,

Me falni ju o nena shqiptare,

Kjo ju vrau burrat, ju vrau femijet,

I vrau dhe i la  pa varre.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora