E enjte, 29.02.2024, 04:24 AM (GMT)

Mendime

Krist Gjinaj: Lutja në gjuhën shqipe

E merkure, 06.01.2010, 09:56 PM


Lutja në gjuhën shqipe

Nga Krist Gjinaj

Përderisa  heshtja është një mjet "komunikimi" te  shqiptaret " e "ndershem " atehere shtohet edhe pytja se mos vallë kjo heshtje është pajtim me atë se cka shkruhet e thuhet??!!
Në  opinionin shqiptar qoftë në Tv , Radio, apo Gazeta , shpesh lexohen  shkrime kunder figurave të ndritura kombtare -shqiptare por më së shumti kunder figurave me perkatsi fetare të krishtere e me gjakë e lak shqiptarë.
Ata/ato që ngrisin zërin janë pak , janë ata që kur ngrisin zerin , askush nuk deshiron të i shef me sy e as të i ndegjon.
A thua se Pse??!!
Ndoshta me shumicë , shumë janë mesuar të hanë me dy lugë , ose kar fryn era andej i hapet dera.
Dikur  në Bashkesin islame  të Kosoves nuk flitej asnjefjalë kunder shqiptarve të krishter të një gjaku , as nuk shkruhej asgja kunder tyre,sepse atehere ishte mbi kokë tjeterkush , ishte serbi dhe Bashksia islame thuja se u mbyll fare pa e fol asnjë fjalë në atë kohë, bile edhe ndertimi i kishes serbe  ne Prishtinë nuk u kundershtua nga imamet e Kosoves, por quditerishtë, për ndertimin e Katedrales Shqiptare në Prishtinë , u ngrit zëri i shterrur i imamve , edhe i disa " Historianve "  se ndertimi qenka " cenim i ndjenjave fetare " për shqiptaret e besimit musliman.!!!
Shkuan aq largë sa edhe Nena Tereze u quajtë edhe maxhupe, sepse prinite peshku i madhë , ai peshk qe cdo here kalbet nga koka, pra peshk Imam Naim Ternava .
Ndoshta ka gabuar me (pa qellim) , e harruam pak , por ma vonë edhe dhendrri i tij /Shefqeti)  doli ketë vitë kunder Nenes Tereze me cdo fjalë  fyese që ia mbante " goja " e une mendova dhe e dita se flet i prir nga peshku  sepse nga aty i vjen era,-pra nga koka.
Rrëna pas rrene me shekuj , të tillet si këta  imamat, e lan popllin ne erresirë, pa shkollë , i futen vllavrasjen në gjakë , xhelozin , shtypjen, e besa edhe humbjen e ndjenjes kombtare si shqiptar-kuptohet aty ku u eci " rrena " si fjalë e thenje e Zotit.
U luta pak për këta imamet  që t´i fal zoti mend sepse tru ka edhe kafsha e se di se cka e sa  u ka ndihmu lutja , por une u luta ne gjuhen shqipe , ne gjuhen e nenes , e ai peshku sigurishtë se me të vegjlit e tij lutet ne gjuhen e njerkes tuj e pas nenen gjallë.
-Të tillet , harruan se Katedralja nuk është duke u ndertuarë, por ajo është duke i ri-ndertuarë për bashkimin e tokave tona , sikur dikur që ishte dioqeza shqiptare në mbarë token  shqiptare.
Padyshim se këtyre me " tru " e jo me mend  Prishtina u duket sikur të kishte lindur aty pengamberi i Islamit ose ma vonë do të dalin me " historianet " e tyre si Pi-rraku e të thonë se edhe aty është ndertuarë xhamija e parë për boten islame,sepse të tillet kan " tru" e jo mend -Zot jepju mend!!
Sigurishtë se këtu edhe gjuha e lutjes time do të ndikoj , sepse , si thash me heret po lutem shqip, ndersa lutjet e gjuhes tjeter ne trojet tona , vetem sa  dergojn gabim kah Zoti,sepse ne trojet tona duhet shqip e vetem shqip.
Shpresoj qe ata/ato me " tru " e kuptoj ketë cop letre, e kuptojnë se lutja në xhamin e Sulltanve qe e pergjaken token tonë , nuk i ndihmon gja shqiptarit dhe as që i duhet, , shpresoj se lutja mbi vorrin e Pjeter Bogdanit është mekat për shqiptaret sepse mbi të gjindet xhamia , e shpresoj se me " trut " e tyre e kuptojn dikur se  kjo tokë nuk është provinc e Arabistanit por është toka e bekuar  e shqiptaris, e më ne fund, shpresoj se imamet e tillë i kerkojn falje popllit për genjeshtrat e tyre me shekuj dhe për sherbimin e tyre dhe bashkpunimin e tyre me armiqt e popllit,qoftë me serb e qoft me turk.
Tash do të del edhe dicka e re prej "imamve"  por mos brengosi -se flasin vetem me tru.
Zot jepju mend.(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora