E merkure, 17.04.2024, 10:04 PM (GMT+1)

Mendime

Blerim Kastrati: Kadri Veseli i SHIK-ut u përpoq t'u shiste gogla shqiptarëve

E shtune, 02.01.2010, 07:27 PM


Demagogji dhe ballafaqim spiunesh në një emision televiziv

KADRI VESELI I SHIK-ut U PËRPOQ T'U SHISTE GOGLA SHQIPTARËVE

Bashkëpunëtorët e SHIK-ut si rrjetë e merimangave, tashmë brenda institucioneve janë ngritur në këmbë, dhe si një aparat i tërë shtetëror me gjithë arsenalin e tyre janë vënë në luftë kundër rastit “Bllaca”, për ta devijuar nga pista e hetimeve. Në këtë luftë po marrin pjesë ministra, zëvendësministra, zyrtarë policie, deputetë, zyrtarë partiakë, spiunë, gazetarë dhe media. Dhe e tëra kjo është e orkestruar nga një dirigjent, nga SHIK. S'do mend se Nazim Bllaca ka pranuar se qe pjesëtarë i SHIK-ut dhe se është kriminel. Po këtë profesion e mësoi në SHIK. A mos ndoshta e tëra kjo ngjason me një konflikt spiunësh dhe kriminelësh, që kur i shpenzojnë interesat e sulmojnë njëri tjetrin ?

Nga Blerim Kastrati (MA Shkencave Politike)

Trik spiunësh. Kjo do të duhej paralajmëruar në uverturën e emisionit të intervistës së Kadri Veselit- shef i SHIK shfaqur më 29 dhjetor, si premierë nga TV KLAN Kosova. Që në start të intervistës u publikua lidhja e ngushtë miqësore ndërmjet Kadri Veselit dhe Baton Haxhiut- ish mik i konfirmuar i Jovica Stanishiqit (ish shef i UDB-së serbe). U pa se Kadri Veseli ja paska zënë bishtin me derë Baton Haxhiut. Engjëlli, Kadri Veseli filloi të rrëfehet, dhe sigurisht foli si pjesë e një skenari të parapërgatitur për ta devijuar hetimin për rastin “Bllaca”. U përpoq t'u shiste gogla shqiptarëve. Doli në ekran, tha se i ka duart e pastërta. Sepse muajt e fundit nuk fle rehat. I është prishur qetësia. Derisa ky fliste për gjurmët, shikuesit shihnin ujkun në ekran që aktronte qengjin. Dha përshtypjen se s'ka bërë mëkate. I veshur me kostum, e pa kollare, ishte impresiv me mimikën e tij të pa sinqertë prej spiuni. I shfaqur për herë të parë duke dhënë intervistë në televizion, ishte mediokër dhe nuk u dallua për ndonjë kapacitet të thellë intelektual. Foli me një fjalor të pasur për veprimtarinë e tij patriotike, për të bëmat e tij, dha vetëlëvdata për patriotizëm që zakonisht janë stacioni i fundit i horrave.

“Ndershmërinë” e tij e prezantoi dhe u promovua si politikan i së ardhmes, ose spiun zyrtarë. Na rrëfeu fabulën për të bëmat e tij prej Supermeni, a të Xhejms Bondit 007, se qe po kaq i shkathët, e qe infiltruar e depërtuar në kabinetet e Koshtunicës dhe Tadiçit në Beograd?!- Çudi! Nëse paska punuar për sigurinë kombëtare, çfarë bëri dhe përse nuk parandaloi aktivitetin e strukturave paralele serbe në Kosovë. I rrëshqiti gjuha dhe "konfirmoi" se Nazim Bllaca s'ka qenë bashkpunëtor i tij. "Konfirmoi" se Azem Syla “Daja i Madh” dhe Xhavit Haliti “Zeka” s'kanë qenë në SHIK. Padyshim se kjo intervistë do shfrytëzohet si dëshmi materiale në gjyqin “Bllaca”. Ky qe qëllimi bosht dhe prapaskena e tij e daljes publikisht në TV KLAN. Më këtë intervistë Veseli ka synuar të dëshmojë se ende është i pushtetshëm duke zënë në gojë disa herë mikun e tij Hashim Thaçin, dhe njashtu u përpoq ta heq frikën të bashkëpunëtorët e tij, nga ndonjë hetim i mundshëm policor. Dhe njëkohësisht për t'i kërcënuar ata të mos dezertojnë, të qëndrojnë në hije e mos flasin publikisht për SHIK-un. Engjëlli, Kadri Veseli bëri thirrje për zbardhjen e vrasjeve politike, sepse është i sigurt se më 24 prill 2009 janë vjedhur dëshmitë në dhomën e policisë në Prishtinë. Dha mesazhe se vazhdon të "studioj" vazhdimisht, që nënkupton se ky e vazhdon ta ushtroj zanatin e vjetër të pas kuintave.

Bashkëpunëtorët e SHIK-ut si rrjetë e merimangave, tashmë brenda institucioneve janë ngritur në këmbë, dhe si një aparat i tërë shtetëror me gjithë arsenalin e tyre janë vënë në luftë kundër rastit “Bllaca” për ta devijuar nga pista e hetimeve. Në këtë luftë po marrin pjesë ministra, zëvendësministra, zyrtarë policie, deputetë, zyrtarë partiakë, spiunë, gazetarë dhe media. Dhe e tëra kjo është e orkestruar nga një dirigjent, nga SHIK. Me gjithë dirigjimin shihet një kakofoni zërash e akuzash ndaj rastit “Bllaca”, që reflekton manipulimin e rastit. Kalorësit e betejës së “Bllacës”, Gani Geci (LDD) e Adem Salihaj (LDD) kanë trembur SHIK-un, se Viti i Ri do sjellë CD të re me dëshmi për SHIK-un. S'do mend se Nazim Bllaca ka pranuar se qe pjesëtarë i SHIK-ut dhe se është kriminel. Po këtë profesion e mësoi në SHIK. Tha se vet është dorasi dhe e ka vrarë spiunin e Serbisë Ibush Kllokoqin (1999) dhe ka vëzhguar spiunin tjetër Selim Broshin. Por në intervistën televizive në TV Klan Kosova u mësua se këta dy persona ishin përpunuar nga Kadri Veseli si shef i organizatës SHIK. Ky vet e shpjegoi këtë në TV. Atëherë a ka pasur lidhje logjike bashkëpunimi jo të drejtpërdrejt në mes dorasit Nazim Bllaca dhe Kadri Veseli? Kush qe urdhërdhënësi i dorasit?  Kjo duhet sqaruar nga EULEX.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora