E merkure, 17.04.2024, 10:18 PM (GMT+1)

Mendime

Asllan Dibrani: Festat e krishtlindjeve tek shqiptarët dhe skandalet e Anastas Janullatos...

E shtune, 02.01.2010, 07:14 PM


Festat e krishtlindjeve tek shqiptarët dhe skandalet e Anastas Janullatos një  priftit grek, me apetite  antishqiptare

Nga Asllan Dibrani

Të krishterët festuan lindjen e Krishtit në gjithë     Shqipërinë ,Kosovë e gjetiu por ishte skandaloze prezenca e Anastas  Janullatos një prift  grek  antishqiptar ne ritualet e kërshëndellave në Tiranë

Figure qe shkaktoj  terror dhe dhunë në mbi 200 mije emigrant shqiptar

Shpallja "person i padëshiruar" i një prifti grek, qe bënte propagande antishqiptare ne vitin 1994 solli ra-aprezaljen ma të tmerrshme greke kundër emigranteve shqiptare. Atëherë me shume se 200 mije emigrante shqiptare u përzunë dhunshëm, u rrahën barbarisht dhe iu sekuestruan kursimet dhe iu grisen te gjitha dokumentet. Vete Janullatosi, ka shkaktuar shume probleme si vendosja e gurëve te varreve me mbishkrime greqisht për ushtaret e vrarë gjatë Luftës se Dyte Botërore. Ngjarja shkaktoi një zemërim te madh ne Shqipëri, te pasuar me spastrime te shqiptareve nga Greqia etj

Besimtarët e krishterë në të gjithë Shqipërinë, festuan para pak  ditësh  lindjen e Krishtit. Kjo festë, për nga rëndësia është e dyta për besimtaret e krishterë pas festës së Pashkëve. Në Shqipëri, në të gjitha kishat katolike dhe ortodokse u festua me shumë solemnitet lindja e Jezu Krishtit. Meshat, për nder të lindjes së Krishtit, kanë filluar në mesnatë në mjaft kisha katolike të Shqipërisë të Kosovës dhe  ma gjere ne trojet tona shqiptare  te popullata me besim  katolik dhe ortodoks, Ceremonia kryesore e Krishtlindjes është zhvilluar ne Katedralen e Shën Palit në Tiranë, ku kanë qenë të pranishëm krahas qytetarëve të shumtë edhe politikanë. Në fjalën e predikimit Arqipeshkvi i Metropolit, Tiranë-Durrës, Imzot Rrok Mirdita, bëri apel për më shumë dashuri, falje, drejtësi e gëzim për të gjithë besimtarët e krishterë.

. Dita e Krishtlindjes kremtohet me shfaqjen e skenës së lindjes së Krishtit, pemën e stolisur e Krishtlindjes, shkëmbimin e dhuratave dhe Kartolinave, familjen e bashkuar dhe ardhjen e Shën Nikollës apo Plakut të Vitit të Ri në prag të Krishtlindjes, apo mëngjesin e Krishtlindjes. Ajo është festa në të cilën të krishterët dëshirojnë më shumë se kurrë, paqe e dashuri ne gjirin familjar ,atë shoqëror dhe   në botë. Secili komunitet ka ditur të respektojë ndjenjat fetare të njëri-tjetrit dhe të gjithë shqiptarët shohin te kërkimi i Zotit , urën e bashkëpunimit miqësor dhe vëllazëror ku në shume vende pati vizita edhe nga përfaqësues të    besimit islam  ne shenje  urimi   të krishterëve si në Shqipëri edhe në Kosovë . Papa Benedikti XVI uroi shqip të gjithë shqiptarët kudo punojnë e jetojnë festën e Krishtlindjeve. Ndër të tjera, ashtu siç është bërë traditë nga Ati i Shenjtë, gjatë mesazhit  në sheshin Shën Pjetër, Papa Benedikti i XVI pas meshës së përgjithshme të Krishtlindjeve, uroi popujt e gjithë botës në gjuhët përkatëse për festën e Krishtlindjeve. Papa nisi urimet në 64 gjuhë të ndryshme të botës, në të cilat, siç çdo vit, u përfshi edhe urimi në gjuhën shqipe. “Për shumë vjet Krishtlindjet gëzuar”,- iu drejtua popullit shqiptar,

Festimi i krishtlindjeve te  të krishterët ortodoks shqiptar

Që në mëngjes herët, edhe besimtarët ortodoksë kanë marrë pjesë në ceremoninë e Lindjes së Krishtit në Kishën Ortodokse Autoqefale, ku përkujtuan me madhështi dhe devocion lindjen e Krishtit, duke u lutur për të.  Me qirinj në duar, ata u lutën për paqe dhe qetësi, dashuri dhe gëzim.

Anastas  Janullatos një grek  antishqiptar

Mesha tradicionale e kremtimit të lindjes së Krishtit është mbajtur nga Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë Anastas  Janullatos një grek  antishqiptar   duke ligjëruar  ne gjuhen greke  edhe atë para mjeteve te informimit siç ishte edhe televizioni  shqiptar   aq ma keq edhe publikisht, dhe drejtpërsëdrejti në emetimin e programit në TVSH ,duke i ndihmuar në përkthim ne gjuhën shqipe   bashkëpunëtoret e tij. Ishte kënaqësi   kur i shihje  në një te kremte aq madhështore sikur mos ta prishte prezenca  e një njeriu të  huaj me një gjuhe të  huaj  ,nga një kulturë  të  huaj ,një gjuhë  greke që  deri në vitet e  fundit u  mbajtën marrëdhënie  të tensionuara politike në mes  Shqipërisë  dhe Greqisë për shkaqe te  terrorit dhe  uzurpimit të trojeve tona çame dhe terrorit  që kanë  udhëhequr kundër një krahine  shqiptare  çame që edhe sot e kësaj dite nuk gëzojnë kurrfarë të drejte  në kulturën ,gjuhën, dhe zakonet e veta, ku  ka një hapësirë të gjerë gjeografike në Greqinë e sotme.

Gjithsesi është mirë qe të përpiqet populli shqiptar ta unifikoj  ketë çështje për bashkimin e këtyre kishave ne një të vetme dhe unike për shqiptaret, por edhe sikur Katoliket dhe Ortodoksët Shqiptarë të vazhdonin te qëndronin ne këto pozita qe janë, kurrë nuk do te kishin konflikt midis tyre. Ketë e ka treguar edhe historia e Shqipërisë, sidomos në kohen e Gjergj Kastriotit, ku Katoliket dhe Ortodokset luftuan të bashkuar kundër armikut te përbashkët,  turqve qe ishin  si okupator dhe  fatkeqësisht  shqiptareve ju dhuruan edhe një  fe të re islamizmin. Pra gjithnjë kanë qenë të bashkuar kur është kërkuar interesi kombëtar dhe kurrë nuk kane pasur konflikte me njeri-tjetrin sikur mos te ishte ne skene një  antishqiptar  qe disa here e ka dëshmuar veten si  njeri me apetite  shoviniste greke  duke  u përpjekur që  përmes fesë   t'ju  fut thikën shqiptarëve pas shpine  duke  cenuar shpesh herë  edhe territorin  e Shqipërisë  me paraqitjen e tij arrogante nganjëherë edhe me përcjellje  te forcave ushtarake greke  si ti thuhet ndryshe kësaj po  pos një  okupim poshtërim dhe një nënçmim për autoritet  e shtetit shqiptar që kane toleruar një  maskara   një këlysh serbo-grek të futet ne  mesin e mija  besimtareve ortodoks  në forma dinake mundohet të krijoj një plasaritje  dhe përplasje  në mes  shqiptareve! Kjo lidhet me një drojë, se Kisha Ortodokse Shqiptare mund të humbasë karakterin e saj autoqefal autokton që e beri njeriu i  madh  Fan Noli. Është për tu kritikuar kohët e fundit ka tendenca qe grekët po përpiqen të vënë njerëzit e tyre në krye të kishës autoqefale shqiptare dhe po e greqizojnë plotësisht kishën shqiptare e ma vonë me qellim manipulimi edhe në fushën politike me përkatësinë  nacionale?

këtë te dhëne e pasqyrojnë shumë mire edhe  reagimi i shpeshtë  i qytetareve shqiptar   ku po e japim një përmbledhje  shkrimesh të gazetave  ."gazta shqip" dhe " gazeta sot":

At Nikolla Marku i Elbasanit akuzon Kryepeshkopin grek të Kishës Ortodokse Shqiptare

Elbasani ka përkujtuar dje 100-vjetorin e mbajtjes së meshës së parë në gjuhën shqipe. Peshkopi i Kishës Autoqefale Kombëtare, në lagjen "Kala" të Elbasanit, At Nikolla Marku, ka kremtuar sipas riteve fetare këtë përvjetor të rëndësishëm. "Kemi kënaqësinë të përkujtojmë me nder e lavdi kombëtare të madhin Fan Noli, i cili si sot, një shekull më parë, mundi të mbajë në gjuhën e mëmës meshën e parë", tha At Nikolla Marku, prifti i kishës së Shën Mërisë në Elbasan. Marku, modest e patriot, ka dhënë dje për mediat një deklaratë, sido që me doza fetare, por në përmbajtje me vlera atdhetare kombëtare.

Ai ka vlerësuar aktin historik të Fan Stilian Nolit, i cili 100 vjet më parë, me shqiptarët e diasporës në Amerikë, arriti të mbajë meshën e parë në gjuhën shqipe, me shqiptarët që jetonin e punonin në Boston të shtetit Masaçuset. Sipas tij, mesha ishte dhe ka mbetur themeli i Kishës Autoqefale Kombëtare, për të cilën prifti elbasanas ka afro 20 vjet që lufton ta bëjë kishë mbizotëruese në Shqipëri. "Dua të denoncoj publikisht me këtë rast, aktin barbar dhe antifetar ortodoks të Hirësisë së tij Janullatos, që këto ditë ka hequr nga Kisha Shqiptare Ortodokse e Bostonit fotografinë e të madhit Fan Noli, emri dhe vepra e të cilit nderon të gjithë bashkëkombësit kudo që ndodhen e në çdo këndvështrim që e shohim sot", ka shtuar At Nikolla Marku. Ai ka ftuar të gjithë ortodoksët elbasanas dhe të gjithë besimtarët e feve, që respektojnë dhe vlerësojnë figurën komplekse të Nolit, që të jenë sot të pranishëm në meshën e mbajtur për nder të 100- vjetorit të këndimit në shqip të këtij riti fetar ortodoks, mbajtur në Boston të Amerikës. Pra sipas kësaj përfitojmë   realitetin se themeluesi  i Kishës  Ortodokse   Autoqefale Shqiptare është   Fan Stilian  Noli dhe ti hiqet fotografia nga një  barbar grek është një  skandal  i pa presidencë dhe një akt i cili  duhet ta dënoj çdo shqiptar pa marrë parasysh se në çfar forme ka arritur një grek me qëndrime antishqiptare te jetë përfaqësues i Kishës  Ortodokse Shqiptare?!

Deklaratë e priftit grek Janutllatos në një interviste me gazetarin Auron Dodi ne shtëpinë e tij ne Athinë japë mjaft  te dhëna se  ky njeri është i  autorizuar në një formë te vijë  në Shqipëri në cilësinë e  një fare misionari  që t'i greqizoj  shqiptaret ortodoks,lind pyetja  pse në krye të Kishës Shqiptare Autoqefale Ortodokse të jetë një grek a thua se pak  ka njerëz Shqipëria   qe t'i udhëheqë   ritet fetare në gjuhën amtare?

Figure qe shkaktoj  terror dhe dhunë në mbi 200 mije emigrant shqiptar

Shpallja "person i padëshiruar" i një prifti grek, qe bënte propagande antishqiptare ne vitin 1994 solli ra-aprezaljen me te tmerrshme greke kundër emigranteve shqiptare. Atëherë me shume se 200 mije emigrante shqiptare u përzunë dhunshëm, u rrahën barbarisht dhe iu sekuestruan kursimet dhe iu grisen te gjitha dokumentet. Vete Janullatosi, ka shkaktuar shume probleme si vendosja e gurëve te varreve me mbishkrime greqisht për ushtaret e vrarë gjatë Luftës se Dyte Botërore. Ngjarja shkaktoi një zemërim te madh ne Shqipëri, te pasuar me spastrime te shqiptareve nga Greqia etj

Protesta e vitit 2001 nga shqiptaret e Amerikes"Janullatos Go Home"

Ka qene pikërisht Shoqata Atdhetare Pan Shqiptare e Amerikës "VATRA", e udhëhequr nga kryetari i saj zoti Agim Karagjozi, ajo qe mblodhi me 2001 edhe dhjetëra shqiptar te tjerë te  të  gjitha besimeve, përfshirë ortodoksit shqiptarë me banim ne Nju Jork, dhe kreu organizimin e suksesshëm te protestës me moton "Janullatos Go Home". Kjo për arsyen se edhe kryetari i saj i pare ka qene Fan Noli, themeluesi i Kishes Ortodokse Autoqefale dhe një nga themeluesit e Vatrës. Protestuesit ishin vendosur ne trotuarin përballë hotelit Hilton - ku zhvillohej ceremonia dhe ne duar mbanin pankarta te ndryshme të shkruara ne anglisht e shqip. Mes tyre binin ne sy parullat: "Jonulllatos është koha për t'u larguar", "Ne jemi ortodokse shqiptar dhe jo greke", "Anastasi ka uzurpuar kishën tone Autoqefale" , "Janullatos go Home" e tjera si këto. Në mes të protestuesve ishin vendosur Flamur shqiptar dhe amerikan. Këto kundërshtime të here pas hershme të shqiptarëve  me besim ortodoks janë dhe kanë qenë zëri i arsyes qe  ky grek dhe antishqiptar i pa dëshirueshëm për shqiptaret të largohet sa ma pare nga Shqipëria.

Si  u ftua Janullatos ne nje ceremoni të nje stervitje ushtarake të Shtabit të NATO në Shqipëri i vetmi nga komunitetet fetare në Shqipëri tekst i botuar në "Gazetën Sot"

Gjenerali grek Rintis, duke ftuar Janullatosin në ceremoni tregoi se ai ka qenë në këtë pozitë thjesht si gjeneral grek dhe jo si gjeneral i NATO, si dhe tregoi edhe Në ceremoninë e mbajtur pardje në Komandën e Doktrinës së Stërvitjes në Tiranë, me rastin e ndryshimit të komandantit të Shtabit të NATO në Shqipëri, ishte i pranishëm dhe kryepeshkopi grek i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos. Për këtë ceremoni, në faqen on-line të Ministrisë së Mbrojtjes thuhet: “Në këtë ceremoni merrnin pjesë: Kryeministri Sali Berisha, ministri i Mbrojtjes Gazmend Oketa, ministri i Jashtëm Lulëzim Basha, zv.ministrat e Mbrojtjes Zana Xhuka e Petrit Karabina, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA-së gjeneral lejtnant Luan Hoxha,ambasadorë dhe atashe ushtarakë të akredituar në vendin tonë, deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, gjeneralë dhe drejtues të tjerë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të FA-së, drejtues të komuniteteve fetare etj”. Por, e vërteta është, siç u pa qartë edhe në kronikat televizive, se në këtë ceremoni ishte i pranishëm vetëm një drejtues komuniteti fetar, Anastas Janullatos. Nuk duket të jetë rastësi fakti që Anastas Janullatos ishte i vetmi klerik i lartë, i ftuar në këtë ceremoni, kur komandanti i Shtabit të NATO në Shqipëri, që po dorëzonte detyrën në këtë ceremoni, ishte një grek, gjeneral-brigade, Anastasios Rintis. Duket se kryepeshkopi Anastasios ishte i ftuari special i Anastasios tjetër, Komandantit grek të Shtabit të NATO në Shqipëri. Prania e Janullatosit në ceremoninë zyrtare të ndërrimit të komandantit të Shtabit të NATO në Tiranë është një skandal i shumëfishtë, për NATO, për Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, dhe për shtetin shqiptar. Së pari, për faktin se kjo tregon që si grekët i keqpërdorin postet që marrin në Shqipëri në kuadrin e organizatave ndërkombëtare, në funksion të politikës nacionaliste greke në Shqipëri, që është një politikë nacional religjioze. Me praninë e Janullatos në këtë ceremoni, Gjenerali Rintis dhunoi parimet bazike të NATO si një organizatë laike, që nuk ka lidhje me një fe të caktuar. Grekët e dinin që po dhunonin parimet e NATO, por megjithatë e bënë këtë me arrogancën që tregojnë ata kur veprojnë në Shqipëri. Me praninë e Janullatosit në këtë ceremoni ku ishin të pranishëm diplomatë të huaj të vendeve të NATO në Tiranë, grekët kanë dashur t’ u thonë vendeve të aleancës se ortodoksët në Shqipëri janë grekënjë herë se ushtria greke e shikon Janullatosin si komisarin e saj politik në Shqipëri. . Duke qenë Janullatos në ceremoninë në fjalë, është njëlloj sikur atje të ishte edhe Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, si dhe sikur bashkë me gjeneralin Rintis, të kishte qenë në komandën e Shtabit të NATO në Tiranë, edhe një gjeneral serb!

        Pra sipas shënimeve te lartshënuara ka mjaft të dhëna se  prania e Janullatosit  pran medieve shtetërore në Shqipëri  edhe në këtë rast të  këtij  përgëzimit te kërshëndellave në Shqipëri, ishte një  skandal  moral dhe një ofendim për ata njerëz që ishin  provokuar nga ky njeri,është ofendim për popullin shqiptar ,për kombin shqiptar,  për intelektualët shqiptar,  për studentët  dhe për te gjithë besimtaret ortodoks shqiptarë  qe  ti shkojnë prapa një armiku  shekullor ! Duket shumë shqetësues  edhe takimi i shpeshtë  i politikanëve   të lart qe takohen me te në shenjë urimi  prandaj është  momenti i fundit që Qeveria e Shqipërisë  ,Opozita  në Shqipëri,komunitet fetare , ortodokse ,katolike ,myslimane ,shoqata, Parti politike,shoqata jo qeveritare,intelektual të Shqipërisë ,të Kosovës dhe ma gjerë ta ngrenë zërin  kundër këtij sindromi që të shporret sa ma shpejt nga Shqipëria  ky tekst le te jetë edhe  si mesazh i ndërgjegjësimit  të Qeverisë së Shqipërisë për tolerancën  e gabuar  në anën diplomatike që ju mundësua  që ta ushtroj atë detyrë në Shqipëri, një   antishqiptar si Kryepeshkop  i Kishës Ortodokse Autoqefale në Shqipëri. Është   koha e  fundit që te zëvendësohet    ai vend  i kryepeshkopit me një klerik tjetër  shqiptar   me qëllim  të zgjidhjes së problemit  aktual  dhe shumë shqetësues për çdo shqiptar.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora