E diele, 25.02.2024, 07:35 PM (GMT)

Mendime

Sokol Demaku: Që sillet e vepron me egërsi e pa mëshirë - mizori

E diele, 03.01.2010, 07:15 PM


QË SILLET E VEPRON ME EGËRSI E PA MËSHIRË – MIZORI

Nga Sokol DEMAKU

Êshtë një fjalë të cilën shumëkush e analizon dhe komenton sipas deshirës dhe qejfit që ka. Por është shumë intresant të dihet gjeneza dhe permbajtja e fjalës të cilën me aq admirim e perdorim në fjalorin tonë të perditshëm ndoshta pa ditur kuptimin apo domethënjen e asaj fjale aq të madhe.
Shumë njerëz preferojnë të flasin për mizerjen që është aq e perhapur sot në botë, për ketë fjalë qe ndoshta edhe nuk e kuptojne apo edhe nuk din ta shtjellojnë.
Kush është ”mizor”?
Ai i cili sillet e vepron me egërsi e pa mëshirë; që kënaqet ku i benë të tjerët të vuajnë, zemergur, i pa shpirt; që të kall tmerr; që është plot me mizori, i përgjakshëm, vrasës, barbar.
Pra ky është kuptimi i fjalës të cilën shumkush ne ditet bashkekohore e perdor me aq admirim, ndoshta pa dituri permbajtjen apo domethenjen e kesaj fjale aq te lakuar ne të folur.
Po ”mizori”?
Kjo është sjellja e ”mizorit”, qendrim a sjellje prej mizori, punë a vepër mizore, kërdi, të qenët mizor.  Pra sjellja e atij që i ka të gjith ato atribute që ne i pershkruam me lartë.
"Mizerja" është poshtë cdo situate, është jo njerëzore.
Eshtë mëse e sigurt qe njeriun ndonjehere e pengojnë kushtet materiale për të luftuar thjesht idenë e "mbijeteses".
Mirepo mizerja sot në ditët bashkekohore është prezente tek te pasurit edhe te fuqishmit.
Fakti i konsiderimit te tjetrit si nje rival, si nje kercënim, te con të jesh në një situatë të vetmuar dhe ne nje mizerje shpirti.
Dhe nëse lufta për jetën na benë që të jemi gjithmonë në garë dhe për të qenë gjithmonë duke luftuar, ne shtojmë mizerjen shpirtërore.
Koha bashkëkohore nganjëherë shkeputë dhe tërheq njerëz të një varfërie të skajshme per ti hedhur ndonjëherë në krahët e një mizerje nga e cila ata nuk dalin me kurrë.
Eshtë kjo “demokracia bashkëkohore” qe ka krijuar mundësinë e dnarjes së njejerezve në klasa.
Te varfëra, e te pasura dhe më e keqja në atë klasën më të ulët njerëzore në mizerje!
Në kohën bashkekohore në kohën tone, shkenca, teknika, ekonomia, perfitimi, shkojne të gjitha së bashku në  krijimin e një proces,qe con planetin drejt një katastrofe njerëzore.
Mungon morali, respekti.
Cdo gjë mungon vetëm urrejtja vlenë marrim shembull rastin e nje personi qe keqtrajtohet në rrugë, sulmohet nga dikushi!!
Askudh nuk sheh, askush nuk di gjë edhe pse janë  prezent ne ketë ngjarje
Ky lloj mentaliteti eshte tepër i egër dhe tepër i zhvilluar për fatin tonë të keq në ditët bashkëkohore.
Nuk ka më vëlla, nuk ka njerëz të gjakut.
Të gjithë janë të huaj, edhe nëne a babai që e kanë lindur njeriun janë të huaj.
Pse???
Êshtë një pikëpytje shumë e madhe!
Por a do gjejë përgjigje kjo nuk është e qartë as e sigurit në këte kohë të pa kohë.
Duhet te njerëzohemi, duhet te zgjohemi nga amullia, nga gjumi shekulloor qe kemi rënë në ditët e sotme, se koha është.
Duhet të vetdijësohemi se vetëm koshienca jonë është në gjendje te ndryshojë shumë gjëra në jetën tonë.
Pse duhet te refuzojmë mizerin?
Mizeria po prekë  te drejtat fondamentale te dinjitetit të secilit prej nesh.
Duhet jemi ata të cilët do të luftojmë për një botë që është paqësore, humanitare  e pasur për të gjithë kjo është detyra jonë në këtë kohë të sotme, kjo është në interes të rinisë sonë, të atyre qe ardhmeria është ne duart e tyre, detyra e mbar njerëzimit.
Të jemi ata të cilët se bashku do i themi jo mosmirënjohjes dhe frikës, varfërise dhe mashtrimit, gënjeshtrës dhe përfitimit, mizerisë, e shume te tjera.
Duhet të tregojmë forcën dhe rezistencën tonë për një botë më të mirë!


(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora