E marte, 21.05.2024, 09:29 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Ali Lajçi i pati thyer do pjata, andaj edhe krisi demonstrata!

E diele, 27.12.2009, 08:55 PM


Në vend të urimit për Vitin e Ri 2010

Ali Lajçi  i pati thyer do pjata,
andaj edhe krisi demonstrata!

Nga Kadri Mani

Sulejman Krasniqi është shkrimtar i mirë e politikan i keq! Por kjo nuk i prish punë, zotit Ali, përkndrazi, ai vetë e ka porositur apo mitosur, apo edhe vetëm ka heshtur duke guduluar xhanin me jnë gënjeshtër flagrante brenda nate!
Ishim paradodite në restorantin përpara Teatrit kombëtar dhe sërish u indinjova nga bisedat e ulta të Ali Lajçit, Naim Kelmendit... se si LPK-ja na i paskësh disa merita, se si Adem Salihaj në demonstrata e ka pas një hu në krah, dhe në bazë të atij huni është identifikuar dhe ka vuajtur burg të gjatë!!! Nuk u durova dhe reagova.
-Ore, çfarë  flisti e çfarë prralisni!? Adem Salihajn e keimi pas shok qelule dhe për shkak që ishte më aktivi, u nda nga: ju po mbani konfernca, unë dua punë konkrete...
Tjetri më pasta tha:
-A e di se çfarë babe ka pas Adem Salihaj!?
-Nuk po më intereson babai i tij as yti!! e Vërteta për demostratat e ’81 është dokumentuar nga autori Mehmet Hajrizi: “HISTORI E NJË ORGANIZATE POLITIKE dhe DEMOSTRATAT E VITIT 1981”, Tiranë2008, f. 551; ku nuk përmenden ato pjatat historike, apo pjata fluturuese!
Ali Lajçi, Gani Kasniqi, Sherif Konjufca... kanë rënë në burg pa ndonjë veprimtari... Ganiu ka dalë demonstrativish nga salla kur është kërkuar një minutë heshtje për dëshmorin Xhemajl Mustafën! Pra, Ganiu e paska urejtur Xhemajl Mustafën, dhe duhet të dalë në gjyq e të shpjegojë se kush e ka vra Xhemën me atentat?
Poashtu demonstratat e ’68 nuk i kanë bërë: Osman Dumoshi, Afrim Loxha, Adil Pireva, Hasan Dërmaku, Ilaz Pireva, Irfan Shaqiri, Skënder Kastrati, Skënder Muçolli...Këta kanë qenë ekzekutorë, por tjetrkush ka qenë nismëtar dhe ideatorë: Ismail Dumoshi dhe Qendra Shkollore “Nikolla Teslla” në Obiliq.
Fort të nderuar falsifikatorë të historisë! Bëjini selam: Havës Alisë, të zotit e të zonjës së shtëpisë, dyerve të oborrit, viçit e mëzrit, derës e pragut, gurit të oxhakut, mëzatit n’kular e lopës kah ha bar! Se këto punë janë me zarar! 


(Vota: 10 . Mesatare: 1/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora