E shtune, 15.06.2024, 06:18 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Besëpremi e mashtruesi shkodran Dr. Musa Ahmeti

E shtune, 14.11.2009, 07:22 PM


Kush kujt duhet t(')i jap(ë) llogari?

 

 Von: Musa Ahmeti (musaahmeti@yahoo.com)

Gesendet: Freitag, 13. November 2009 02:52:01

An: Kadri Osmani (kadrimani@hotmail.com)

Ju keni provuar te me bindeni se ne gazeten "Tema," Mero Baze, ka botuar shkrimin tim, me emrin tuaj!!!

 

Po tani, cfare arryetimi do beni???

Kush e botoi ne "Shqiperia Etnike"??? Shkrimin tim me emrin tuaj?

 

Me sa kam shikuar ne internet, ka edhe gjera te tjera qe koheve te fundit ju i shenoni me autoresine tuaj? Kujdes, sepse per plagiature autoresie sot ne boten e civilizuar= (qytetëruar) ka ligje qe e rrgullojne kete ceshtje(.)

-----------------------------------------------------------

 

Zotni Musa Ahmeti, shkrim-shkarravinën tuaj ende pa e hapur, po ia dërgoj njëkohësisht edhe Drejtorit dhe Moderatorit tonë të Agjencisë të Lajmeve Zemrashqiptare e të revistës tonë "Shqipëria etnike", zotit Gëzim Marku: unë ju kam mbrojtur kur të tjerët ju kanë dyshuar?- ka një kohë të gjatë që jam duke ju dyshuar edhe unë: keni pranuar që të më bëheni Mentor, dhe ekeni hesht e nuk më jeni përgjigjur në mesazhet e mia, derisa jam alarmuar dhe jam detyruar të kërkoj tjetër Mentor, shqiptar ose kroat!?- që kohën e fundit nuk ju kam shkruar, arsyeja është se m'u kanë ngatërruar dy adresa me dy emra e mbiemra të njëjtë: Musa Ahmeti, gjuhëtar nga Shkodra dhe Musa Ahmeti, poet nga Dardana!?!

Aq më mirë kur edhe Gëzimi është shkodran dhe besoj se ju njeh edhe juve sikur që më njeh edhe mua?- dhe meqë jam duke ia dhënë Gëzimit një intervistë të gjatë, edhe në Intervistë do të sqarohemi.

E tash po e mbyll me një mallkim: zoti i shfaroftë të gjithë plagjiatorët e rrenackët dhe bastardët shqiptarë anëkënd botës; kolera e murtaja i shpëlaftë, dhe për momentin- gripi i thiut jua marrë shpirtat e zinj!!!

 

P.S.: Po ju përveç dyshimeve sistematike e në kontinuitet (Mero Bazën e kam lutur të shpjegohej, pastaj e kam përgënjeshtruar po të zemrashqiptare, po ju pse e bëni një sy çor!?); si pate paturpësinë që ta masakrosh alfabetin!?- ndërsa unë jam grind me rrugaçërinë e internetit, po ju!?!

-------------------------

 

On Thu, 11/12/09, Kadri Osmani <kadrimani@hotmail.com> wrote:


From: Kadri Osmani <kadrimani@hotmail.com>
Subject: Përgjigje
To: admin@zemrashqiptare.net, musaahmeti@yahoo.com
Date: Thursday, November 12, 2009, 11:08 PM

Kush kujt duhet t(')i jap(ë) llogari?

Von:

Musa Ahmeti (musaahmeti@yahoo.com)

Gesendet:

Freitag, 13. November 2009 02:52:01

An:

Kadri Osmani (kadrimani@hotmail.com)

 

Re: Përgjigje?

Von: Musa Ahmeti (musaahmeti@yahoo.com)

Gesendet: Freitag, 13. November 2009 21:18:33

An: Kadri Osmani (kadrimani@hotmail.com)

 

Lexova me kurreshtje letren e nje intelektuali, akademiku dhe studiuesi qe merret me Sufflay-n!

Sa fatkeqesi, qe Sufflay nuk eshte sot gjalle dhe te lexonte letren tuaj!

 

Keni bere nje pergjigje taman, ashtu sic i ka hije nje intelektuali dhe akademiku...

 

Une jam Musa Ahmeti! Ju kam takuar ne Prishtine. Nuk jam fantazme. Mund te kete edhe Musa Ahmeti te tjere!!! Per kete une nuk jam fajtor apo jo? Te pakten dy te tjere i njoh edhe une, njeri profesor ne Prishtine dhe tjetri punetor ne Suedi!

 

Nuk kam kerkuar nga askush te me mbroje, e aq me pak nga ju! Nuk kam nevoje per mbrojtje te askujt! Kur eshte nevoja mbrohem vete!

 

Me vemendje kam percjellur punen tuaj ne internet! Nuk mund te ju them asgje me shume, se sa ju kam shkruar ne e-mail te meparshem.

 

Ju vazhdoni te punoni.

Puna, puna dhe vetem puna e ndershme, eshte kenaqesi ne kete jete.

 

Nje fjale e urte popullore, andje nga jeni ju me origjine thote: "I shari te shan, i ndyeri perpiqet te te ndyej; pergojuesi te pergojon, shpifesi te shpif, i mallkuari te mallkon, i qelburi te qelbe, i poshtri te poshteron..."

 

Ne vertet kemi nje popull te dijshem...

 

Sa per dijeni tuaj, ka nja 5-6 jave qe ne botojme per cdo jave ne gazete, leterkembimin e Sufflay-t te shoqeruar me faksimile, sepse ne vertet kemi punuar me te, pra me origjinalin (nuk kopjojme te tjeret), por edhe me te gjitha doreshkrimet e tjera te njohura te tija qe jane te shumta.

 

Pra, e them sincerisht, kam pritur nga ju, si nje intelektual e akademik, njeri qe ja din vleren jetes, qe me pergjegjesi dhe sinceritet qe i shquan shqiptaret, te pranoje gabimin ose te gjeje fajtorin... Megjithate, eshte e drejte e juaja te shkruani e flisni ate qe mendoni. Kjo eshte nje bote e fjales se lire...

 

Me kurrreshtje pres intervisten tuaj. Pasi ta lexoj, ju siguroj, se nuk do hamendem te bej nje pergjigje(,) nese aty ka vend per nje gje  te tille.

 

Por, ne edukaten time familjare dhe personale, nuk ekziston nje fjalor rrugaqi, me sharje, fyerje e shpifje.

Ju jam mirenjohes, qe "shkrim-shkarravinën" time, keni gjetur kohe ta lexoni! Ne anen tjeter befasohem, si ka mundesi qe ju keni kerkuar nja nje njeri qe ben "shkrim-shkarravinë" te ju drejtoj(ë) ne "punen" tuaj "shkencore."

 

Duke ju uruar qe te uleni e te punoni, te djeresiteni me pune te mirfillte shkencore, por jo duke kopjuar (si p(.)sh(.) letrekembin e botuar para shume vitesh nga Z. Cana e Y. Jaka, te ndjere tani, i cili eshte i sakaktosur) mundin e te tjereve, ju uroj shendet dhe jete te gjate(.)

 

Musai

 

BESËPREMI E MASHTRUESI SHKODRAN DR. MUSA AHMETI

 

Nga Kadri Mani

 

Tash e tutje s’ka më polemika në adresa private, por vetëm debate publike: unë po pritja përgjigjen e zotit Gëzim Marku!?- pse kërceve si mëkatari në ferr!?

-A je ti profesor në Zagreb-Romë-Budamesht!?!

-A tentove të më mashtrosh se regjistrimi i studimeve pasuniversitare në Zagreb bën 14.000.- euro?- dhe fill pasi u hamende, më the: ajo shumë është për të rregullt, e ti pasi je me korespondecë dhe pasi paske libra të botuara, ndryshon puna, mund të ta zbres në 8.000.- euro?

Haram të qoftë besimi dhe shpresa ime, besëpremë e mashtrues ordiner: letërkëmbimi kopjohet e nuk ndryshohet!?- me tjetër metodë e mënyrë nxiret origjinali. Harambash!

14.11.2009

 (Vota: 5 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora