E merkure, 19.06.2024, 06:07 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Vallë, a do të marrin fund anomalitë tona shqiptare!?

E enjte, 20.08.2009, 07:53 PM


Vallë, a do të marrin  fund anomalitë tona shqiptare!?

Nga Kadri Mani
kadrimani@hotmail.com

Tregimi për katër persona

Ky është tregimi për katër persona të cilët quhen: GJITHËKUSHI, DIKUSHI, KUSHDO dhe ASKUSHI.

Gjithëkushi ka qenë i sigurtë se Dikush do ta bëjë atë. Kushdo ka mundur ta bëjë atë.

Por Askushi s`e ka bër atë.

Dikush ka qenë i hidhëruar për atë, sepse ajo ka qenë punë e gjithëkuj. Gjithkushi ka mendue se do të mund ta bëjë atë Kushdo, por Askush s`e ka kuptue se Gjithkush nuk do ta bënte atë.

Ky tregim përfundon ashtu që GJITHKUSHI e akuzon DIKUSHIN kur ASKUSHI s’e ka bërë atë që KUSHDO ka mundur ta bëjë atë…

(Arif Demiri)

zendeli bled gucci_123@msn.com

Baci Kadri të përshëndes nga Zvicra dhe ju tregoj se me datën 5 Prill dot vite në Prishtinë  ju lutem nëpëremes E-mailit ma tregoni addressen e banesës ku banoni në Prishtinë tung Selman Zendeli  dhe Bledi


Fort të dashur Selaman e Bledi, tungjatjeta!

Letra juaj na gëzoi fort. Unë po jua shkruaj adresën, por ju mos u lodhni duke kërkuar adresën tonë, por uluni në një kafe dhe cingëromani telefonin dhe ne vijmë e ju marrim.

Kadri Osmani

Kodra e Diellit

Rr. “Mehmet Gradica” 64, Prishtinë

044/24 92 31.-

Shëndet.

----------

O Selman Zendeli i hallakatur!

Ti paske qenë në shtëpinë tonë më 31.7.2009, dhe ma ke lënë përbledhjen tënde “syrit të përlotur” (pëkushtim i madh!!) dhe ke ikur pa u takuar!?- ti sikur e ndien peshën e fajit?

Unë ta pata lejuar ta përdorish edhe shtyshkronjën “shqipëria etnike” edhe emrin tim, me kusht që parakisht të ma dërgosh dorëshkrimin?- përse nuk ju ke pëmbjatur marrëveshjes!?!

Libri si i tillë nuk është dashtë të botohet hiç, e lëre se ti me mednjelehtësi e ke botuar në 5000.- copë, një lëpushkë të pavlerë, e më ke turpëruar duke e vënë emrin tim si redaktor, pa  ma përjellë fare dorëshkrimin!?!

Recensuese- Kike Dalipi, lektore- Vjollca Gashi: nëse arrijnë të vetëdijësohen, nga vetvetja do të turpërohen!!

Po ti ore “poet”, a jeton ti në këtë apo në ndonjëtjetër planet!?! Si të paska mallakuar zoti e robi dhe në përmbledhjen me108 faqe i këndon lotit të dashuriçkave (duke qenë i martuar, me të birin- burrë, dhe biri yt, Blendi, ta paska bërë formulimin kompjuterik!?!

Po ti bre “burrë” sikur ishe lexues i revistës “shqipëria etnike”?- dhe i ke lexuar masakrat:

Stokholm: Konferenca Ndërkombëtare mbi gjenocidin

"Parandalimi i Gjenocidit në Botë”

Në Shqipëri nga regjimi komunist i Enver Hoxhës, janë ekzekutuar 5 577 burra dhe 450 gra. Janë dënuar 26 768 burra dhe 7 367 gra. Kanë vdekur në burg 1 065 persona. Kanë humbur aftësinë mendore 408 vetë. Kanë vdekur në internim 7 022 veta.
(Pergatitën: Halil RAMA & Beqir SINA)

“SS-SENATI SUPREM”
Negociues për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë

Propozojmë që të formohet Senati Suprem-negociues për normalizimin e marrëdhënieve fqinjësore me Serbinë fashiste. Ky Senat Suprem, të formohet nga përfaqësuesit e familjeve: Jashari, Popaj, Lladrovci, Deliu, Shehu, Batusha, Duraku, të familjeve: Izbicë, Reçak, Korishë, Rahovec, Malishevë, Hajdari, Krasniqi, Maloku, Agani, Ramadani, Berisha, Mehmeti, Loku, Sejdiu, Bunjaku, Kastrati, Halimi, Kelmendi, Haxhiu-Kajolli, Çeku …”
(Botuar te revista “Shqipëria Etnike” nr. 3/1999, f. 2)


(Vota: 2 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora