E diele, 21.07.2024, 04:20 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Këngë popullore, shekulli XVI

E merkure, 22.07.2009, 06:39 PM


Volkslied, Jahrehundert XVI                        Këngë popullore, shekulli XVI

 

Sonne kommt und Sonne geht,              Dielli vjen dhe dielli shkon,

Blüte blüht und Wolke weht.                             Lulet lulëzojnë dhe retë fluturojnë.

Herch, ein Bach rausht irgendwo,                      dëgjohet, një përrua i shushurueshëm,

und ich bin so froh, so froh...                             dhe jam aq i gëzueshëm, i gëzueshëm...

 

Ach, wie schön ist diese Welt!              Eh, sa e bukur është kjo botë!

Wem die Welt nicht wohlgefällt             dhe atij që nuk i pëlqen kjo botë

Der ist blind und taub un dum,               ai është i verbër, budalla dhe i shurdhuar,

Und seine Herz ist tot und stumm.                     E zemra e tij është e mekur në të vdekur.

 

Sonne kommt und Sonne geht,              dielli vjen dhe dielli shkon,

Bliüte blüht ubd Wolke weht.                            Lulet lulëzojnë dhe retë fluturojnë.

Und, ein Bach rauscht irgendwo,                       dëgjohet, një përrua i shushurueshëm,

Und ich bin so froh, so froh.                              Dhe jam aq i gëzueshëm, i gëzueshëm.

 

(Nga libri: “Nema?ki u 100 lekcije“-gjermanisht

në 100 lekcione: shqipëroi Kadri Mani)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora