E merkure, 24.07.2024, 04:52 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Vuk Jeremiqi- po flet jerm!

E diele, 12.07.2009, 07:19 PM


Vuk Jeremiqi- po flet jerm!

Nga Kadri Mani

Diplomati i ri (i zi!) Vuk Jeremiqi edhe mëtutje po kërkon që ta përfaqësojë Kosovën, o lopë, o krava e shjaut!
O diplomat-kriminel e mbrojtës i krimit, kob i njerëzimit!
Paske harruar që të kërkosh ta mbrosh edhe Bosnjën!?! Apo do të shkosh te Vuk Karaxhiqi!?!
Sa vuka (ujka!) paska Serbia fashiste!?!
"Dhjetra mijëra myslimanë të Bosnjes u lutën për të afërmit e tyre në Srebrenicë sot në përvjetorin e 14 të masakrës më të rëndë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.
Të afërmit e viktimave ecën përgjatë rreshtave me arkivolët e 534 viktimave të tjera të indentifikuara që do të varrosen pranë më shumë se 3200 viktimave tashmë në qendër të memorialit Srebrenica-Potoçari.
Më shumë se 8 mijë burra dhe djem myslimanë, disa në moshën 14 vjeçare u vranë në vitin 1995.
Masakra ndodhi pasi Kombet e Bashkuara e shpallën Srebrenicën zonë të mbrojtur. Boshnjakët vërshuan aty për të gjetur mbrojtje.
Por në korrik të vitit 1995, trupat serbe hynë në enklavë, rrethuan dhe filluan të ekzekutojnë burrat dhe djemtë myslimanë. Paqeruajtësit e OKB-së nuk bënë asgjë për mbrojtjen e tyre.."- më të poshtër se ju janë vetëm përkrahësit e tuaj: Xhon Bolton, Karla Del Ponte, Kapllan Resuli- Buroviq, Naom Chomsky...
Historia shqiptare e boshnjake do të ju fiksojë në analet e veta.
Ata që flasin përçart, nëse shpallen të papërgjegjshëm nga gjykata, le t'i dërgojnë në çmendinë e le të mos na shqetësojnë edhe më tutje.
Turp e ndot sot e mot.


(Vota: 6 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora