E merkure, 20.01.2021, 01:11 PM (GMT)

Blerim Latifi: Dreka e kobshme e janarit 1953

Ishte janari i vitit 1953. Tito kishte lënë Beogradin dhe ishte nisur në drejtim të Splitit. Atje ishin bërë të gjitha përgatitjet e duhura për drekën speciale të cilën diktatori jugosllav po e shtronte për një mik të tij special. Fjala ishte për ministrin e punëve të jashtme të Turqisë, Mehmet Fuat Kopruly. Kopruly ishte...

Ndue Ukaj: Entuziazmi i turmave

Entuziazmi i turmave kurrë s' ka qenë e as s' do të jetë i shëndetshëm për shoqërinë njerëzore dhe as për demokracinë.Ky entuziazëm u shërben vetëm udhëheqësve egoistë, të cilët me çdo kush duan të fitojnë atë që Milan Kundera e quan pavdekësi ose ngarendja për të hyrë më çdo kusht në...

Xhemal Ahmeti: Me turmat e tij e kam, jo me Albinin vetë

Duhet të jesh analfabet i rëndë funksional, për të më reaguar mua, duke më thënë se e urrej Albin Kurtin. O jo, përkundrazi e respektoj atë, nuk e kam me të, por me ju turmat debile, militante që jeni nis ta shndrroni njeriun në Duçe. Ju jeni mallkimi i tij dhe i Kosovës, jo unë. Shihni se ç'strukturash jeni ju që doni të merrni pushtetin ...

Uran Butka: Mid’hat Frashëri - Kongresi i Lushnjës

Më 21 janar 1920 nisi punimet Kongresi Kombëtar i Lushnjës, i cili miratoi Aktin Kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë dhe të shtetit shqiptar, si edhe zgjodhi Këshillin e Lartë prej 4 vetash, regjencën, që do të kryente funksionet e kryetarit të shtetit dhe  Këshillin Kombëtar me 37 vetësh, në...

Sabri Godo: Sali Butka në Kongresin e Lushnjës

Në Kongresin e Lushnjës Sali Butka shkoi si delegat i Kolonjës dhe u bashkua me burrat e mëdhenj të kombit, atje ku po hidheshin themelet e shtetit të pavarur shqiptar.Plaku shkoi në qytetin ku do të mblidhej kongresi kombëtar gati një muaj më përpara, si mik i Ibrahim Karbunarës...

Brahim Avdyli: Përrallë e bukur mbi reformat

Familja jonë ishte pothuajse e vetmja familje në fshat, e cila, njëfarë parimi të saj nuk po e ndryshonte. Ky farë parimi mbeti përgjatë vitesh i pandryshuar. Ai kishte të bënte me përfaqësuesit direkt të pushtetit dhe babain, në saje të qëndrimit të tij rigoroz. Atij, kurrsesi nuk mund t`ia theje mendjen e të ...

Anton Berisha: Të dalim nga vendnumërimi!

Pothuajse, po bëhen gjashtë vite, që Kosova ka mbetur në vendnumërim.Këto zgjedhje, vetëm pak më shumë se një vit para atyre të kaluara, do të duhej t’i jepnin fund  ballafaqimeve të brendshme politike, që nuk ishin gjë tjetër përveçse riciklime të politikave populliste- mesianike duke mos bërë asgjë, e më...

Skënder Kapiti: Intelektuali dhe politikani mëndjemadh e servil

Intelektuali rrezikohet, kërcënohet dhe zhvlerësohet  nga vetëvetja dhe kur atë e mbërthen egoizmi negativ, xhelozia, servilizmi  dhe sidomos mëndjemadhësia intelektuale e mbivlerësimit të vetes së tij.Intelektuali i cili nuk është modest, as tolerant, as komunikues e as mirënjohës ndaj...

Gjon Keka: Portreti i gruas(femrës) arbërore

Gratë (femrat) arbërore janë renditur në mesin e më të bukurave të popujve të Europës.Gratë(femrat) tek ne kanë luajtur rol të madh në histori, sidomos në emancipimin,edukimin e brazve dhe në udhëheqje.Të mos harrojmë rolin e Mbretëreshës Teuta, pastaj të Mbretëreshes...

Florim Zeqa: Të ricikluarit nuk i bëjnë nder asnjë partie politike!

Të gjithë atyre që po thirren në ndryshime me figura të vjetra politike, po ua rikujtojë vetem një fakt nga e kaluara jo shumë e largët historike. Kosova është shkëputur nga Serbia atëherë kur është themeluar LDK-ja, pjesë drejtuese e së cilës nuk ka qenë asnjë pjestarë i sistemit politik të asaj kohe...

Luan Kalana: Lajmëtari i Zemrave -Postieri i Fshatit

Petrit Subashi -biri  më i thjesht,lajmësi i urtë ,një jetë në shërbim të fshati .,biri më i dashur i Nënave . Pse ?!Këtu e ka zanaifillen skicimi i portretit të tij ,të një biri të thjeshtë ,shërbëtor i fshatarve,lajmësi,korieri,postieri,centarlisti-ndërlidhësi i fshatit...

Saimir Lolja: Ligji grek nuk ka lidhje me arvanitët vendas myslimanë

Pjesa jugore e Shqipërisë së Poshtme thërritet nga shqiptarët me emrin Çamëri. Për të ndeshet edhe emërtesa perandorake romake Epir-us e shekujve I - IV e.s. e marrun prej shprehjes gjeografike në Shqip “Tokat E Pirit” duke i ngjitur prapashtesën perandorake romake perëndimore -us. Rrënojat E Pirit, qytetit arban shumë të ...

Blerim Latifi: Vdekja e Skënderbeut dhe gjama homerike e Lekë Dukagjinit

Një nga pjesët më dramatike në historinë e Marin Barletit për Skënderbeun është pjesa ku tregohet për gjamën e Lekë Dukagjinit kur vdiq Skënderbeu, me 17 janar të vitit 1468.Kur dha frymën e fundit Skënderbeu, Lekë Dukagjini doli në sheshin e Lezhës dhe duke shkulur flokët e rrahur gjoksin, me sa za që pati...

Adil Fetahu: Jeta shkruan romane, drama

Ngjarjet  tragjike që zakonisht “ndodhin” në libra ose në filma, kryeprotagonistit të romanit “Pengu”, Azem Behlulit, i kanë ndodhur realisht në jetë. Për tragjedinë e atij njeriu, shkrimtari ynë Ibrahim Kadriu  ka shkrua roman historik, mbështetur në ngjarje të vërteta, të mësuara nga historianët...

Liri Pone Bele: Kërcimtarja

Emini, në njërën nga ditët e fundjavës, mbasi ishte kthyer në vendlindje takohet me Përparimin, i cili banonte në të njëjtin qytet, njëherazi, ish-shok i gjimnazit. Ky i fundit i dorëzoi një letër të formatit të vogël, të shkruar e të palosur më dysh dhe me një buzëqeshje pothuajse enigmatike iu drejtua...

Edison Ypi: Të dashurohesh me qelinë

Këtë pyetje i bëri Ismail Kadarea Pjetër Arbnorit gjatë një vizite në shtëpinë e Kadaresë, ku veç Arbnorit, ndodhesha dhe unë e ca të tjerë.-Duke udhëtuar nëpër botë, u përgjigj martiri i burgjeve Pjetër Arbnori, po shoh qytete të kaltra të kristalta, grataçiela marramendës që ngrihen drejt qiellit si gjilpëra...

Frank Shkreli: Joe Biden, presidenti i dytë katolik në SHBA

Ditën e mërkurë me 20 Janar, 2021, në mesditë, Joe Biden betohet presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Z. Biden do të jetë presidenti i dytë katolik në historinë e këtij vendi, që do të shërbejë si President i Amerikës.  Presidenti i parë që i përkiste fesë katolike ka qenë John F Kennedy, i cili...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora