E merkure, 26.02.2020, 01:41 PM (GMT)

Pal Neçaj: Agim Geci në zemrat e atyre që e njohën

E diela e 16 Shkurtit ishte një ditë e zymtë për ne emigrantat shqiptarë që jetojmë në Nju Jork, Nju Xhersi e më gjërë. Ajo na dha lajmin e rende dhe te paritur, i cili na rendoi se tepermi zemrat tona:  Ndarjen nga jeta të Agim Gecit. Ky lajm i kobshem, rrufe në qiellin e kthjellët, u përhap me shpejtesi jo vetëm në Amerikë...

Enver Bytyçi: Udhëzues për ta çliruar Serbinë nga egoja kolektive nacionaliste!

Sipas psikologut të shquar e me ndikim në jetën shoqërore bashkëkohore, Eckhart Tolle, egoja kolektive identifikohet me grupe të caktuara shoqërore, siç janë kombi, partitë politike, firmat dhe kompanitë e biznesit, institucionet, sektet fetare ose ideologjike, lidhjet dhe shoqatat, klikat e oligarkitë e deri te tifozeria e klubeve...

Fahri Xharra: Ne e flasim një gjuhë të vjetër 3 000 vjeçare të Anatollit

Pra , titulli i shkrimit historik nga Mathiias Heine të cilin e gjeta në gazeten gjermane “Die Welt”, është shumë i guximshëm , sepse i ven gjermanët në pozitë që të binden me zbulimet e reja gjuhësore, të cilat do e ndërrojnë historinë . Autorit i falet gabimi sepse gjuha anatollike për të ciën e ka fjelën do di lexoni më poashtë...

Muharrem Salihu: A po bëhet Medvegja kurban për Bujanocin dhe Preshevën?

Zgjedhjet parlamentare në Serbi janë në prag dhe rezulti i tyre do të jetë i rëndësishëm për ardhmërinë e shqiptarëve në Serbi, veçanërisht për medvegjasit. Presidenti Vuçiç deri më tash e ka vizituar dy herë Medvegjën dhe 4 ministra të qeverisë serbe po ashtu, me qëllim inkurajimin e popullatës serbe që banon në Medvegjë...

Frank Shkreli: Të jetosh brenda gënjeshtrës apo brenda të vërtetës

Javën që kaloi, në përvjetorin e rrëzimit të shtatores së diktatorit komunist, Enver Hoxhës në Shqipëri, Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit(AIDSSH) në bashkëpunim me Institutin e Historisë pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike, Institutin për Studimin e Krimeve...

Skënder Kapiti: Me Kurtin dhe Qeverinë LVV-LDK filloi ndryshimi i madh

Me Kurtin Kryeministër ka filluar e po marrin ndëshkimin e merituar politikat dhe politika e vjetër e inferioritetit dhe e papërgjegjshmërisë kombëtare e publike të cilat i kanë shkaktuar  pasoja e dëme të mëdha kombëtare Shtetit të Kosovës , si politika e coptimit të Kosovës, ajo e Bashkësisë së Komunave serbe...

Ilmi Kurti: Kristjan Dukaj, shpresë e meritokracisë

Të shkruash për njerëz e përsonalitete në moshë të re dhe që një kohë të gjatë punojnë dhe veprojnë në fushën më të gjerë shoqërore, është sa obligim i njerëzve të pendës, po aq edhe obligim si malësorë që jam sepse i përkasin asaj pjese ku unë jam i fokusuar prej tri dekadash,por është edhe disi e lehtë pasi vetë mosha...

Dedë Preqi: Oj Kosovë, oj bukuroshe

Për të kuptuar më mirë rrolin e pushteteve të dështuara në Kosovë, kemi rastin të shohim ditët në vijim, që erdhen si ndryshim i një realiteti të ri demokratik, me rastin e fitores së dy komponenteve në mes LVV dhe LDK-së, si një kualicion historik i këtij vendi, me çrast populli e vlerëson dhe...

Ilmi Veliu: Kosovarët e mbetur në Kërçovë

Duke u shëtitur, me të dashurën nënëNë Uskanën ilire, tek varret, aty pranëM’përqfoi  nënëlokja,  më puthi në ballëPara një dekade, kur ende ishte e gjallë… Më tha: biri im, tek varret në këtë anëAty dergjen eshtrat e kosovarëve  tanëTek  lisat në Zabel, atje tek ÇinariPara njëqind vjetëve, i ka vrarë bullgari...

Edison Ypi: Mylandi

Mylandi është një vend banorët e të cilit mburren me Historinë që nuk e kanë, lavdinë që nuk e meritojnë, trimërinë që nuk janë.Mylandi është vend i shenjtë ku shtëpitë janë Kisha dhe Teqè pa besimtarë, banorët janë murgj dhe dervishë që meditojnë s'dihet se për çfarë dhe kërkojnë ca gjëra...

Xhavit Gasa: Ju kërkon bujku

Bëhuni kalë shale vraponi si maratonomak,o vargje nuk po ju hedh sot letrës bardhë,ne fusha, male e lugina botës rreth e qark,mos ndaloni askund  kthehuni prap n'fshat Zemrohen kokrat e farës grurit dhe misritzemrohet bujku që thërmon pisat e tokëskërkojnë harabelat t'këndojnë kur çukisin,kërkon bujku buzëqeshjen ti jepni sofrës...

Cikël poetik nga Kostandin Vogli

Trazoj dallgët e ajrit,Gërmoj hapsirën,Nga kurrizi i Shëndëlliut do të rrokullis kujtimetTë të dëgjoj edhe një herë zërin.Aromë prronjesh më vjen nga qielli,Aromë lulesh, shkurresh, pemësh, rrugicash.Aromë e rrapit të madhërishëm ku luanim...

Neki Lulaj: Pse Shqypni

Pse Shqypni po ma kthen shpinënPse kaq keq je mashtruar?Pse me horra miqësi lidhe?Ata na vranë e na masakruan. A s’i njeh vallë bijtë e shkinësPse me ta don me u vllaznue.. Larg-o duart nga zuzarë që vrasin tinëz...

Atdhe Geci: Liria në jetimore

I njoh qiejt e mi  të dëshpëruari njoh  qiejt  e  mi  të zemëruari njoh plagët e mia  të trazuara,i  njoh  betejat  e  mia  për  liri. Bir njeriu, duaje  atdheun tënd,ti që je pjesë e  çdo  ndryshimiÇamëria  mungon  nëpër  libramungon Molla e kuqe e Ulqini...

Florim Zeqa: Ngjarja që mobilizoi stacionet policore në Rrafshin e Dukagjinit

Pas lënjes së ftesave për dorëzimin e armëve në fshat, me rastin e shkuarjes në polici të disa fshatarëve, ata ishin përballuar me dhunë ç'njerëzore të policëve serb, siq ishte rasti i Halil Zeqës dhe Haxhi Fazliut, të cilët edhe përkundër maltretimeve të rënda fizike dhe psiçike, ishin kërcënuar edhe me jetë...

Fahri Xharra: Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhen?

-Më duket se flasim dhe e shkruajmë historinë sipas asaj që serbët nae kanë diktuar. Më sa më është e njohur, ende nuk e di se sa është hulumtuar në arkivin ushtarak të Serbisë dhe në arkivin e OZNA-s.  Të vetmit historian që i besoj dhe që e njeh perudhën e Luftës së Dytë Botërore dhe marrëdhnjet...

Nexhat Halimi: Zogu i lënduar

I fërkova sytë.Te koka vërejta librin e mbetur hapur nga mbrëmja e vetëtimthi më iku mendimi i fundit  nga radha e lexuar,  “Jeta është udhëtim mes  dy stacionesh” J.D. Kaq bukur e ka thënë autori dhe nuk ia dola ta zbërthej më thellësisht, ngaqë e ndoqa fluturën nga i afrohej dritares.Tashmë do të humbin dhe fluturat...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese