E hene, 08.03.2021, 04:55 AM (GMT)

Xhelal Zejneli: Mësonjëtorja e Parë Shqipe e Korçës

Zgjimi i identitetit kombëtar dhe i kulturës së Rilindjes ndër shqiptarët në këtë periudhë ishte i lidhur ngushtë jo vetëm me veprimtarinë politike dhe botuese, por edhe me përpjekjet për shkollë në gjuhën shqipe.Të tria sferat kulturore në të cilat ndahej Shqipëria, kishin sjellë me vete sisteme të ndryshme shkollash fillore të huaja...

Abert Zholi: Diogjeni kërkonte njeriun, Luigji i 14-të “Shteti jam unë”

Filozofin e madh grek Diogjenin, kurdoherë kur e lexojmë pjesë- pjesë, apo shfletojmë fletët e librit të tij me ngadalë, vërejmë se filozofia e tij njerëzore është ndër më aktualet, ndër më të bukurat, ndër më njerëzoret, ndër më të diskutuarat, ndër më madhështoret, një ndër filozofitë me mesazh kaq të paqtë...

Hamzë Morina: Rrëfimi për njerëzit e mirë dhe pushtetet

Rrëfimet vijnë nga kujtesa e hershme, ndërsa njerezit e mirë ishin dhe mbeten ata që ishin, vetem pushtetet ndrruan format, sjelljen, pazaret.  Bartesit e këtyre pushteteve si dje dhe sot vazhdojnë lojën e pistë për përfitim."Nëse do të jetosh mirë, duhet të jesh o afër mbretit o afër detit...

Kalosh Çeliku: Shteti “përbashkët” me Covid-19

Miq, kur na vinin në KatundPorta, e hapur krah më krah.Edhe, kur iknin: Nana u jepteI përcillte me kulaç Katundi:Mollë. Dardha. Ftua KopështiNuk përcillte miq: duarthatë. Unë, e vazhdoj traditën e tyreI pres miqtë në Shtëpi. Përcjell:Dihet, sipas traditës shqiptare...

Brahim Avdyli: Klithjet e alpeve nëpër kohë

Ishte një kohë shumë e vështirë. Edhe më të vështirë e bënte jeta, kur nuk mund të shkruhej me fjalë. Sikur neve na qe lëshuar një ordi e reve të zeza, e ardhur prej armikut, mbi Shkelzen të Gashit dhe në Rrafshin e Dukagjinit, si me breshër e vetëtima, të ringjallura nëpër ato vite të tmerrshme. Ne, po i jepnim...

Cikël poetik nga Fatmire Duraku

Mbi lumë ura e vogëlUnë kthehem hijes që ik pema jonë e madheme degë të vjetrambi gurët e kullës e kulla mbi vetmi as unë s`jam më atys`je më as ti kush do ta çelë derënt`i ujisë lulet e ëndrrës sonë...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Kujtim Gjonaj, “Mjeshtër i Madh”

Me lot në sy e pritëm lajmin e ndarjes nga kjo jetë të regjisorit të shquar Kujtim Gjonaj “Mjeshtër i Madh”.  Tronditës ishte e-maili që mora nga mikja ime, shkrimtarja e mirënjohur Laureta Petoshati e cila më ngushëllonte për vdekjen e Kujtim Gjonaj një figurë elitare e artit.Mikja ime e penës nga Vlora...

Puntorie Muça Ziba: Kënga e përndritur

Unë jam njëmijë vjet më e re se ti, Tanushëlulëkuqe me katër petale:kam sy zogukam flatra zogujam flokargjend,përngjaj me mollë bejleguedhe hundën e kam me kurriz. Ti je njëmijë vjet më e vjetër, Tanushëgjithë nahia të kishin lakmigjithë rinisë i shkrepte mendimise vashë më të bukur s’kishte lind në atë diell...

Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli

Pas mbrojtjes së hapur të Beti Njumës (ndonëse krejt të paefektshme), që i bëri vrasëses së poetëve, nuk munguan në shtyp dhe siluetat pak më të vonuara të hidalgove të shtypit në mbrojtjen dhimbsurake të Çulit. Ka pasur publikisht mbrojtës të personave që kanë bashkëpunuar me sistemin me justifikimin banal...

Pajazit Hajzeri: Gjendja agrare në Arbëri sipas burimeve bizantine

Punimi “Gjendja agrare në Arbëri sipas burimeve bizantine" është një temë e cila sjell ndër vete disa probleme të përgjithshme si të ekonomisë, shoqërisë, pronës etj, në trevat Iliro – Arbërore.Të dimë për gjendjen ekonomike në Arbëri gjatë mesjetës, duhet t'i referohemi kryesisht burimeve bizantine dhe tek autorët bizantinë...

Gjovalin Muzhani: Konsile Muzhani

Lindi ne Shkoder me 17-IX-1892. Vajza e Mikel Muzhanit  femija i 4. Familja e pagezuene me emertimin Antone. Ishte vajze e urte, e sjellshme, e ndigjushme, e vemendeshme  mjaft e zgjuar e miresjelleshme ne pervujtni. Prindet e motrat e deshten shume, ndihmonte te gjith ne familje...

Xhemal Ahmeti: Sub(ob)jekti dhe (pu)shteti

Demokracia pluraliste nuk është garanci kundër tiranive të "shumicave e njëshave", por mundësi për evitimin e tyre në disfavor të harmonisë dhe paqes shoqërore. Mundësinë mirëpo e detektojnë vetëm qytetarët racional (ata që nuk jetojnë sipas urdhrave të miteve dhe liderëve) dhe pragmatik. Për të qenë këto të dyja mirëpo...

Adil Fetahu: Si funksionoi konvikti ‘’ Çamëria’’ në Sarandë

Rruga nëpër të cilën ka kalua shkolla shqipe ka qene e vështirë, e mundimshme dhe me plot rreziqe e sakrifica, sikur ka qenë edhe tërë historia e popullit shqiptar. Vetëm dashuria, guximi, vendosmëria dhe mençuria e patriotëve dhe veprimtarëve të spikatur ka mund ta përballojë atë rrugëtim të vështirë...

Xhafer Leci: Vrasja e Xhemail Mustafës, goditje kundër pavarësisë

Tentim-marja e pushtetit me dhunë, përmes vrasjeve të shumta politike nga radhët e LDK-së, ishte strategji e pushtuesit serb, për hapjen e frontiti të vëlla-vrasjeve, për mos shtet-ndërtimin modern e funksional  të Kosovës, nga kuadrot e përgaditura intelektuale, të cilave u printe vizionari më i mirë i të gjitha kohërave...

Gëzim Llojdia: 30 vjet më parë Vlorë-Otranto, ura e mortit

“Ishte erë e ftohtë, therëse e marsit ’91,  që greu definitivisht themelet e atij regjimi. Ata, përpara kishin shpresën, vezullimi i dritave u ngjante me atë vegim magjik, në atë llahtari dhe në çast , çehrja u ndërronte. Shumica, të rinj, me shpirt të pastër dhe të virgjër. Në rimorkiator, hera-herës, thyhej heshtja. U duk sikur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora