E diele, 22.09.2019, 04:01 AM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Në gjurmët e piktogrameve pellazge

Udhëtojmë drejt Xhuxhës së bashku me Frrok Bardhin. Me ndjenjën ende të pashuar për vendlindjen e tij, që nuk e harron, dhe e ka me vete kudo, zbulimi i gurit me piktograme dhe historia e lashtë e trevës, e ka bërë më shumë krenar.- Sa më shumë vitet shkojnë...

Enver Bytyçi: Pse Albin Kurti takoi Rexhep Qosjen në prag fushate?!

Para dy ditësh Albin Kurti u shfaq në krah të akademikut që vetëm rrogën e merr si i tillë, Rexhep Qosjen. Ishte një lajm surprizë në një kohë kur qytetarët e Kosovës kishin harruar faktin se kreu i Vetëvendosjes kishte si mentor të tij Qosjen. Por ishte gjithashtu një veprim jo i zgjuar i liderit opozitar, që synon...

Kalosh Çeliku: Rufjanët e partive politike

E kam ditur herët, para Lufte (2001), se: në gjirin e Partive Politike Shqiptare i kemi pasur edhe disa rrufjanë me kokën në grazhd partiak, e bythën në policinë e Shtetit të “përbashkët” (Xhadisë). Punë tjetër është ajo histori policore, se: I zgjodhëm vetë si popull, apo na i huazuan “vëllezërit e Njerkës” për “ndihmë” partiake politike...

Fahri Xharra: Arbëreshët e Italisë janë të gjithë shqiptarë

Duhet të jemi shumë syhapur se ç`po ndodhë me ne dhe se çka po shkruhet për ne . Qëllimet janë të ndryshme ; por mua më gërvishtin ato që  mundohen të mohojnë të kaluarën tonë ose bile ta turbullojnë një çikë ,që pastaj t`i mëshojnë si duhet dhe ashtu si duan ata. Ne heshtim , pse nuk dimë apo pse nuk guxojmë të flasim...

Fritz Radovani: Ded Gjo Luli u vra tradhtisht

Për mos me ua shtue gjakderdhjen e vllazënve të vet në këte situatë kausi ballkanik, Ded Gjo’ Luli mori rrugën nga Mazrreku dhe shkoi në Pukë. Kaloi lumin Drin dhe hyni në thellsi të maleve të egra të Mirditës jo, ma pak të lame me gjak për Liri. Atje për tre muej pat përpjekje me forcat e tradhëtarit Esad Pashë Toptani...

Alfred Papuçiu: Vrojtuesit e Plazhit vigjilentë dhe të domosdoshëm

Vrojtuesit e Plazhit jane njerëz të thjeshtë e punëtorë dhe me një profesion mjaft të rëndësishëm, përmes të cilit jo pak herë arrijnë të bëjnë edhe mrekulli! Federata Shqiptare “Vrojtuesit e Plazhit dhe Shpëtimit në Ujë” u ka bërë thirrje të gjitha subjekteve private që marrin në përdorim një stacion plazhi të zbatojnë ...

Klajd Kapinova: Dufi i "nacionalizmit” primitiv dhe vulgar otoman shqiptar

Bekim Femiu (1936-2010), aktori i famshem shqiptar (mbreme ishte ne kanalin televiz HBO, ku shfaq filmi klasik Black Sunday, ku ai luante rolin e nje terroristi islamik nga Libani... qe ishte nder organizatoret e akteve terroriste dhe u vra ne Miami (Florida), nje dite para ndeshjes se Super Bowl futbollit amerikan...

Tahir Bezhani: Gjashtëdhjetë vite nëpër oda me çifteli në dorë

Shaban Shishmani është trashëgimtar i melosit të vjetër që e kanë kultivuar të tjerët para tij,si Maxhun Fazlia e Sadri Isufi,dy legjenda shekullore,pastaj vllaznit Botusha, Hajdari e Tahiri, e shumë të tjerë. Nga ato gjenerata,Shabani është trashegimtar i gjeneratave  të vjetra që mban të gjallë frymën  burimore të folklorit autokton ...

Dedë Preqi: Kujna t'i besojë populli

Kujna ti besohet, cilit lider politik, apo atij që del para opinionit dhe thotë, e keni besimin tonë, ne jemi partia më prosperuese, ju garantojmë, ju duhet të na përkrahëni dhe të na jepni votën, sepse ne jemi ata që do ta luftojmë me çdo kusht krimin, korrupsionin, nepotizmin dhe çdo gjë që bie në kundërshtim me ligjin e Kosovës...

Neki Lulaj: Dil, moj dil, në at Qafë Belleje!

Dil, moj dil, nga Qafa e DiellitKu zbardhojnë gurët e strallitDil, moj dil, si re e qiellitKu u lidh një besë shqiptari. Dil, moj dil, mbi at gurë sokoliTej te Belles legjendareBëje vargun me fjalë kombiTë ushtojnë trojet shqiptare Dil, moj dil, nëpër brigjeTë pret sonte DugagjiniNëpër lulet rrëzë shkëmbinjve...

Florim Zeqa: Oshëtima e uraganit të LDK-së ua ka futur frikën partive rivale!

Si asnjëherë më parë, nga shkuarja në amshim e liderit historik Ibrahim Rugova, nominimi i zonjës Vjosa Osmani kandidate për kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e ka prodhuar një ndjenjë të papërshkrueshme gëzimi në elektoratin e kësaj partie. Ky vullnet i elektoratit të LDK-së do ta kishte kuptimin...

Akademi përkujtuese për shkrimtarin Milazim Kadriu

Sot, e premte, në orën 12:00, në SHFMU ”Hamit Sejdiu” të Kërpimehut të Besianës u mbajt akademi përkujtimore kushtuar mësimdhënësit të kësaj shkolle dhe anëtarit të LSHK-së, Milazim F. Kadriu. Në këtë akademi letrare të LSHK-së dhe të shkollës fjalën e rastit e mbajti Dr. Shyqri Galica...

Gani Mehmetaj: Hoxhallarët e sotëm më të zi se popi rus!

Miti për popin (priftin) rus që ka shërbyer hoxhë me dhjetëvjetëshe në Dardani për të shkombëtarizuar shqiptarët, ka jetuar në mendjet tona që nga fëmijëria. Shkrimtari Ibrahim Kadriu e barti me mjeshtri në romanin “Misioni rus”,  që bëri jehonë të madhe dhe ua hapi sytë sadopak shqiptarëve...

Gëzim Llojdia: 1967. Për Enriko Veizin dhe talentin e tij

Artist si :Enriko Veizi lindën në kohë, por jetuan në vite të vështira . ”Brezi i humbur”,po shuhet dalëngadalë.Inxhinieri dhe karikaturisti Enriko Veizi i mbylli hesapet më këtë botën tonë mizore dhe  me jetën tokësore.Në parajsë ka të tjerë  ligje, shpirti atje i endur përballë dilemës , të rikthehet në trupa të tjerë...

Zenel Çeliku: Pse duhet të ofendojmë dhe të paragjykojmë Drejtësinë?!

Shoqëria shqiptare dhe ndërkombëtart kanë shume që ankohen për drejtësinë e korruptuar e të inkriminuar. Por që të jemi të qartë dhe të drejtpërdrejtë në gjykimet tona, duhet të pranojmë vendimet e drejtësisë edhe kur ato janë në kundërshtim me pritshmëritë tona emocionale...

Frank Shkreli: Argumenti Kundër Socializmit

Socializmi, si një ideologji dhe si një sistem qeverisjeje është bërë sivjet subjekt debatesh, në fushatën paraprake për president, midis kandidatëve të Partisë Demokrate, këtu në Shtetet e Bashkuara.  Në debatin e fundit midis 10-kandidatëve të kësaj partie, tërhoqi vëmendjen shkëmbimi, për këtë çështje, midis ish-Zevëndës ...

Ismail Kadare, fitues i Çmimit ''Pak Kyongni 2019''

Shkrimtari Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit Pak Kyongni 2019. Në njoftimin e bërë nga Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, thuhet se “...veprat e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre me ...

Mehmetali Rexhepi: Arratisja e lumit

lumi rridhte  përpjetënuk e gjente udhën e vetbishtin i lidhën nën shalësi një kali të harlisurshtratin i grabisinshtrihej i molisuri hoqën dhe  jastëkëtstomet e tij jetiknga doli nuk e shpinin dot...

Avzi Mustafa: Vajtimi me pagesë te shqiptarët e Rekës së Epërme

Në zakonet që kanë të bëjnë me vdekjen dhe përcjelljen e të vdekurit ekzistojnë shumë rite, që janë pagane ose parapagane. Një ndër zakonet shumë të vjetra është edhe kur një i vdekur vajtohet me një lloj të kënduari të përvajshëm.Vajtimi ka qenë i pranishëm edhe në popuj të ndryshëm...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese