E merkure, 20.10.2021, 03:37 PM (GMT+1)

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Gjenerali Amerikan Colin Powell

Dëshira e ish-Sekretarit të Shtetit Colin Powell për Shqipërinë: “Të realizonte potencialin e saj dhe të përfundonte udhëtimin historik, për tu këthyer, më në fund, në zemër të Evropës”.Gjenerali Colin L. Powell, ish-Sekretar i Shtetit Amerikan dhe Shef i Shtatmadhorisë të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara...

Edison Ypi: Shën Oseku

Diku në Shqipëri ndodhet një Mbretëri me 70 mijë Mbretër.Nuk është përrallë.Në Mbretërinë në fjalë, 100 hektarë e tëra, secili prej 70 mijë Mbretërve ka nga një Harem të madh me 200 Mbretëresha.Pra 70 mijë Mbretërit mbarsin 14 milionë...

Qazim Shehu: Kthimi

Arseni po kthehej në vendlindje, pas kaq vitesh. Nuk kishte lajmëruar as vëllanë, as nënën. Makina e tij e shtrenjtë tronditej rëndshëm nëpër gurët e kalldrëmit të rrugës. Peizazhi i kodrave me dushk, lumi gjarpërues, i dukeshin tjetërsoj. Tisi i mallit ia bënte më të panjohura, më tërheqëse. Kur u afrua te Kodra ...

Shyqyri Fejzo: Befasitë dhe të papriturat me mikun e shqiptarëve

Kështu mendova të titulloj këtë shkrim. Petrin e kam njohur mesa duket, më vonë nga të gjithë. Në Hamburg të Gjermanisë kur shkoj me time shoqe, qëndrojmë gjatë, kur janë mundësitë edhe dimra të tërë. Na pëlqen klima e butë e “miqësore” e këtij qyteti me një port madhështor në brigjet e lumit Elba. Pastaj aty...

Sonila Meço: Lamtumirë Liri Lubonja!

Kjo është një foto ekskluzive e familjes Lubonja për programin tim Kontrata të marsit 2015.Fatos Lubonja në prehrin e së ëmës Liri dhe vëllai Agim në prehrin e të atit Todi.Për disa javë më është dashur t’i bëj vend në hapësirat e mia cerebrale...

‎Kasam Shaqirvela‎: Për ty Rozafë

Emri yt ma prek zemrën timeEdhe ashtu fort të lënduar…sa herë që shtegtoj lashtësisëlabirinteve duke të kërkuarbrenda ndjenjës së mërzisë. Emri yt ma zgjon shpresën timeedhe ashtu të fjetur e të thyer…një dëshirë fëmijës jetimenjë mall nëne brenda mbërthyernga një ëndërr në zhgjëndërime...

Frank Shkreli: Një diplomat amerikan që nuk heshti kur duhej të fliste

Ndonëse, teknikisht, jemi ende brenda 30-vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Republikës së Shqipërisë si dhe hapjes, zyrtarisht, të Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë me 1 tetor, 1991 – nga Z. Christopher Hill, i Ngarkuar me Punë ad interim...

Florim Zeqa: Fundosja e (pa) pritur e LVV-së!

Zgjedhjet komunale të 17 Tetorit të 2021 përveqse test i lartë i demokracisë, kulturës së lartë dhe pjekurisë qytetare ishin edhe test i besueshmërisë ndaj subjekteve politike. Lumenjt (elektoratet) u kthyen sërish në shtratin e tyre, por jo edhe përrockat (nismat) që mbetën si këneta të thara!...

Ndue Ukaj: Ushtrim i neveritshëm ideologjik

Të tentosh ta justifikosh humbjen e këtyre zgjedhjeve, duke i krahasuar me zgjedhjet e 2017 është një ushtrim i neveritshëm ideologjik. Dhe një mashtrim i pastër politik.VV- ja ka pësuar humbje në këto zgjedhje dhe kjo s' mund të fshihet, ashtu siç s' mund të fshihet dielli me shoshë...

Nikoleta Kovaçi: Nji vrasje dhe biografia e viktimes si lamjeduarsh e Policise!

Gjetja e nji trupi te pajete ne ane te lumit Shkumbin, diten e djeshme, u transmetua nga Policia e Shtetit si nji statistike! Sigurisht, ne fund te vitit do ta ndihmoje kete Polici qe te hartoje raporte e grafiqe me te dhena konkrete dhe do te sherbeje si nje numer qe i nderon krahasuar me vrasjet e nje X periudhe ma pare...

Tahir Bezhani: Nuk ndihem mirë pas deklaratës së z. Borell

Nuk merrem me politikë, nuk i beje "hyzmet"  aspektit politik, sepse koha ka dëshmuar se politika është  e ndyte,( një art i keq), thikë me shume tehe....Kur lexova në faqet e  disa gazetave elektronike, për intervenimin e Policisë së Kosovës në disa vende-qytete të Kosovës, e mirëprita me dashamirësi, si qëllim e qëndrim të luftës kundër...

At Pjetër Meshkalla: Nanë, ktheju

Si shkambi n’për rrymë të shekujve,muret qendrojnë jetikengulun për rranzë thëmeleve,të Rozafës sonë kreshnike. Dhe sot, që, féja nipaveshpresët e të Parëve ndritoi,lè të shkruhet mbi ballë të mureve:“Nanës, që na vorfnoi!”...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur Raimonda Kamberi

Ka lindur dhe është rritur në Durrës. Në moshën 6 vjeçare në Shtëpinë e Pionerit ndiqte kurset për balet, kitarë dhe kënë. Profesore Nazmije Mici e veçon si soliste dhe në festivalin  e pionierëve fiton çmim të parë në Durrës. Në Shkodër në Festivalin Kombëtar merr çmimin e dytë.  Në moshën 12 vjeçe këndon...

Eshref Ymeri: Gabimet në përkthim dhe pasojat e tyre

Si shkak për hedhjen në kompjuter të shënimeve në vijim, u bë përkthimi i një fjalie, të shkëputur nga reagimi i zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova, ndaj deklaratës së Kryeministrit Rama për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Reagimi i saj ishte botuar në disa portale...

Sevdail Hyseni: Çmimi

Po kërcen çmimiSi gjeli në tra,Kriza monetareKa rënë në bela! Na shtrenjtohet rrymaGazi, buka e ulliri,Të gjitha me radhëSi hallka zinxhiri! Ashtu sikur zgjatenPeri dhe tërkuza…
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora