E shtune, 28.05.2022, 09:08 PM (GMT+1)

Lutfi Alia: 31 Maji - Dita Ndërkombëtare Pa Duhan (5)

Tabagismi shkaktohet nga substancat e shumta të pranishme në tymin aktiv të duhanit, por edhe nga tymi pasiv, që provokon gjithashtudëmtime në shumicën e organeve, në disa të rënda si në sistemin nervor qendror, në zemër,  në vazat e gjakut dhe në aparatin e...

Shefqet Dibrani: Shndrinë hija mbi lirinë

Isa Sh. Istogu, sot ka përvjetorin e flijimit dhe të ngjitjes tek yjet. U bënë kaq e kaq vjet që kur po na vështron nga lart, nga Zotat, për bëmat tona, për veprimet tona. Heroi im e përgjon lirinë tonë për të cilën ai vet u flijua?! E kjo sintagmë më mundon, bashkë me pranverat që më molisin...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (14)

Dajë veizi ka kohë që është sëmurë.Këto dit është keqësuar. Më kishte kërkuar me emër: të vijë Erveheja.Hyra në dhomë dhe iu afrova shtratit.Daja dergjej shtritur me kurrizin mbështetur pas jastëkëve. Kishte psuar një goditje damllaje. I kishte marrë anën e majtë, paralizuar këmbën e dorën, syri i majtë, si i qelqtë, i ngrirë...

Kalosh Çeliku: Shtriga zbriti nuse me koçi e krushka

Gjithё jetёn të fshehur nё dimi tё grave. E, nё realitet me “veprat” e juaja sakate “artistike”, u kemi pasur kudo, na jeni ngatёrruar me vite nёpёr kёmbё. Asgjё, nuk keni bёrё pёr arsimin dhe kulturёn shqiptare. Përveçse, e keni sakatuar dhe shkatrruar deri në palcë. Pёrmёtepё...

Vahit Nasufi: Malli i prindërve

Kur ia këtheva shpinën shtëpisë,Lamtumirë i thash lumturisë,Morra rrugën për n`kurbet,Zoti or bir, të dhashtë shëndet. Lamtumirë ju prindërit e mi,Kur do t`këthehem nuk e di,Malli për ju s`do t`më hiqet.Si kandil, zemra do t`më digjet!...

Mehmetali Rexhepi: Arti drithërues i shuarjes

Brenda viteve: qershor 1996 - qershor 2016, pra, një periudhë njëzet vjeçare, Ramadan Mehmeti iu përkushtua librit “Balsam zemre”, i strukturuar në tre cikle: I Fillimi i portave të hapura, II Të mplaken tëra stinët në vrer, dua këtë mëkat dhe III Udhëtimi i shkuljes së kamxhikut nga...

Albert Zholi: Mesazhi i një nate pranvere

Atë mbrëmje pranvere ndjehesha tepër i lodhur. Sa hyra në shtëpi mbylla celularin dhe u shtrivanë shtrat, pa komunikuar me askënd. Gjumi më kaploi menjëherë si magnet. Të nesërmen, kur u ngrita, koka më rëndonte si vare. Hapa celularin. Menjëherë ndjeva sinjalin e mesazhit...

Gjon Keka: Nikollë Kaçorri gurthemeltari i pavarësisë së Shqipërisë

Në asnjë moment një njeri i madh nuk është aq i lënë pas dore, dhe aq i harruar sidomos nga paraardhësit e tij, nga populli i tij nga shteti në të cilin u bë gurthemel i tij dhe i shërbeu atij, etj, etj, sesa menjëherë pas vdekjes së tij. Kështu që një popull, shtet e pushtet që i harron njerëzit e mëdhenjë të tij...

Idriz Zeqiraj: Lamtumirë, Naser Berisha!

Në harkun kohor tre mujor, qyteti i Ludwigshafenit, në Republikën e Rheinland Pfalzit gjerman, përcolli 4 (katër) mërgimtarë, në arkmorte, për t`u prehur, në Kosovën e tyre, përjetësisht: Sefer A. Zeqiraj, Ahmet Gorçaj, nga Studenica, Ibrahim Blakaj nga Vrella dhe, së fundi, Naser Berishën nga Volljaka e Klinës. Tre të parët ishin punëtorë ekonomikë, që nga fillim-vitet `70-a...

Timo Mërkuri: I ziu Shaqo Bolenë

Ky Shaqua nga Bolena duhej të kishte qënë, përderisa mori për llagap emrin e fshatit. Këtë mbiemër mbase e kanë marë shumë veta, por hakçe hakçe vetën këtij i shkon për shtat dhe i ndrin fshatit si ylli majë bredhit të vitit të ri. Ja dëgjoni e jepmëni hakë…

Enver Bytyçi: Një kurth djajsh për Ballist Morinën

Kur Ismail Morina ngriti dronin në stadiumin e Beogradit atë tetor 2014, në llozhën e atij stadiumi ishte edhe Olsi Rama, vëllai i kryeministrit shqiptar. Burime të caktuara bëjnë me dijë se Olsi ka marrë kontakt me "Ballistin" para se të lëshohej ky dron dhe ai ka qenë në dijeni të ngjarjes që do të ndodhte. Ndërkaq...

Labinot Berisha: Roman i dramës së individit që nënkupton dramën e shoqërisë

Romani më i ri i Ibrahim Kadriut I mbeturi në Beograd, edhe si qasje e objektit artistik, edhe si mënyrë e rrëfimit, është vijimësi e romaneve të tij të botuara më parë si “Misioni rus”, “Ata dy të burgjeve”, “Varri i humbur në Damaskë” etj. Në veprën më të re autori i vëzhgon një varg dukurish konkrete të jetës së shqiptarëve të Kosovës të...

Vladimir Shyti: Zoti u ka dhënë një fytyrë

I di mjaftë mirë faqelyrjet tuaja,Luani, talleni me kreaturat shtetrore,Karafila të shpresës, shëmbuj të kulturës,Paraqitni harvalërinë tuaj si me pa dije,Zoti u ka dhënë një fytyrë,Dhe ju krijoni një tjetër për vete,Si zile të ëmbëla mbi mjerimin e rënë,Me mendje të ndritura e gjuhë shpate,Eh, çfar avantesh të...

Fahri Xharra: Ku janë parlamentarët e Kosovës, pse heshtin?

Kur i shoh këto postime më duket vetja që nuk jam tokën e të parëve të mi, por në ndonjë oazë arabe ku ende jetojnë me traditat e tyre qindra vjeçare(jo më shumë se 15 qind vitëshe). Fatbardhësisht kam jetuar dhe punuar mbi 6 vjet në vendet arabe, kam qenë edhe në Turqi , por kësi lloj predikimesh si të hoxhëve të...

Albert Zholi: Naim Frashëri bilbili i gjuhës shqipe

Naim Frashëri mbetet figura qendrore e letërsisë shqiptare të Rilindjes, ai që u bë shprehës i aspiratave të popullit për liri e përparim, si poet i madh i kombit, ose siç shprehet populli  bilbili i gjuhës shqipe. Naimi lindi më 25 maj 1846 në Frashër, që ishte edhe një qendër bejtexhinjsh. Mësimet ...

Petrit Aliaj: Dhurohet shtatorja e Nënë Terezës në përkujtim të veprës së saj

Komuniteti shqiptar në luginën Vale Camonica, numëron për mbi 4 mijë vetë, të gjithë bashkëkombas të shpërngulur nga trojet e tyre dhe të vendosur në lokalitetet e kësaj lugine e cila përshkohet në të gjithë gjatësinë e saj prej lumit Oglio me burim nga lartësitë e "Ponte di Legno"(1278 m) duke përshkuar lokalitetet...

Enver Bytyçi: Dendias në Tiranë për të bërë presion mbi Shqipërinë!

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, nuk njihet për ndonjë agresivitet të dukshëm së paku kundër Shqipërisë. Por ashtu si kolegët e tij të mëparshëm, edhe ai ka mohuar ekzistëncën e problemit çam dhe ka zvarritur zgjidhjen e konfliktit midis dy vendeve e që lidhet me ligjin e luftës të tetorit 1940. Por nuk kemi...

Florim Zeqa: Kosova e penalizuar nga bashkësia ndërkombëtare!

Futja eventuale e Kosovës në “Ballkanin e Hapur” apo Jugosllavinë e Re pa pranim në BE dhe OKB, KE dhe organizata tjera ndërkombëtare i jepë fund pavarësisë së Kosovës. Ndryshe, mospërfshirja në agjendën e mbledhjes së Këshillit të Evropës në Torino të Italisë, i vërtetoi...

Enver Bytyçi: Tridhjete vite nga 24 maji 1992

Nga data 26-30 shtator 1991 Kosova zhvilloi referendumin per pavaresi. Ky referendum ishte pika e mesit per vendin. Para tij ishte shpall Deklarata e Pavaresise (2 korrik 1990) si dhe ishte miratuar Kushtetuta e Kacanikut me 7 shtator 1990. Por akoma me e rendesishme do te ishte ajo cfare erdhi pas referendumit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora