Kalosh Çeliku: Dera ime - oxhaku

Imzot, më diferencuan neokomunistëtDashuri që bëjnë me Ebu XhehlinE, përhapin SIDËN në Shtëpinë Publike. Përditë dezinfektohem nga VirusiVerë të kuqe pi te Pazari Grave.Ballë për ballë Ebu Xhehlit me ferexheImam në mesin e kryehoxhallarëve.Që, ngrenë dolli, dehen me lëngje...

Isuf Bytyçi: Përkrahje për mësimin e gjuhës shqipe

Mësimi plotësues në gjuhën shqipe në diasporë, krahas vështirësive të mëdha dhe frikës për asimilim, kohëve të fundit sikur po gjenë një pikë shprese nga institucionet tona kombëtare! Pikërisht, Ministria e Diasporës ka filluar ta paraqesë me përkushtim gatishmërinë e saj ...

Jusuf Zenunaj: 19 kuvendarë në kuvend!

Një ditë sapo u zgjua Hankoja nga shtrati,u ul në karrige sikur ta kishte zënë inati,pse s'di të kyçet në internetsikur e mbesa e fqinja e vet !U gëzohen lajkeve , kur i marrinnga emri n'emër me kujdes ndalen"ky e ajo m'paskan pëlqyer ",u qeshen fytyrat si bujkut për diell...

Përparim Hysi: Vështrimi i syve të tu

Vështrim i syve të tu: si një libër i hapurKur unë di mirë të lexojSikur shoh mendimin e pashfaqurQë më  thotë:-Të dashuroj! Mendimet e pathëna janë si "fantazma"Fantazmat, zakonisht, dikojnë për keqPor tash unë jam me flokë të bardha...

Milazim Kadriu: Libër historik për luftërat e llapjanëve

Mr. Salih Salihu “Luftërat e shqiptarëve të Llapit për komb dhe shtetformim  shqiptar dhe pavarësia e Shqipërisë”, Prishtinë, 2012 - “Krahina pellazgo-iliro-shqiptare e Llapit kishte derdhur në çdo periudhë më së shumti gjak,mund dhe djersë për shtetin Sovran dhe ...

Marjana Bulku: Demokracia, një mision i papërfunduar

Ishte Vatra që na mblodhi në një bashkëbisedim mjaft të frytshëm rreth botimit më të fundit të gazetarit dhe publicistit, mendimtarit dhe refleksionistit zotit Fran Shkreli i cili nuk mungon me gjykimin plot peshë e vlerë as shtypit të Tiranës me" Demokracia nuk pret ...

Baki Ymeri: Milioneri shqiptar që vdiq në varfëri

Nikolla Naço ishte ushtari më i vjetër dhe më energjik i çështjes shqiptare. Burrë i madh i kombit. Apostull i vërtetë i shqiptarizmit. Krijonjës dhe shpirtzonjës i flaktë i shoqërisë “Drita” shqiptare e Bukureshtit. Fytyrë urdhëronjëse dhe heroike...

Drita Lushi: Perëndim mbi Danub

Që të gjykosh drejt, duhet ta shohësh diçka me sy,ta shkelësh më kembë,të prekësh dhe të bisedosh me njerëz;E vërteta dhe e Rrejshmja janë gjithmonë relative,andaj çdo njeri shpreh veten, pa marrë përsipër përfundime dhe gjykime gjithpërfshirëse...

Fran Gjoka: Procesi i edukimit, familja dhe shkolla

Ka pak kohë që ka dalë nga botimi dhe po bën qarkullim të suksesshëm libri i fundit i sociologut Gëzim Tushi (Mjeshtër i Madh): “Edukimi në familje dhe në shkollë”. Është një punë shumë vjeçare e kombinuar midis kërkimeve dhe studimeve teorike për specifikat dhe...

Atdhe Geci: Klithmë

Në monolog për të plasarituratI flisnja zbrazëtisë, e qortoja mezemërim! Në studio s´ndodhejaskush, përveç meje e vetvetesNë këtë teatër hijesh e shpatashunë e luaja valsin me vetvetenNjë art të vetmisë! Me një iks tëbukur e pa shije, pa aromë gruaje!Në pavdeksinë e pa frymë të ca...

Meri Lalaj: Liri Belishova

Megjithëse e sëmurë, zonja Liri, u përgjigjet pyetjeve të mia. Ajo u lind më 14 tetor 1926, në Belishovë, fshat afër Ballshit në krahinën e Mallakastrës. Liria u rrit nga prindërit dhe mësuesit me shumë dashuri për Atdheun dhe shkollën, që do të ndihmonte përparimin e...

Timo Mërkuri: Jorgo Nanidhi shkruan letër anonime

Atë mbasdite  qershori, Jorgo Nanidhi ngjiti me nxitim shkallët  drejt katit të dytë dhe duke fërshëllyer lehtazi një melodi, hyri plot gëzim në zyrën e tij. Ardhja e zotit Jorgo në zyrat e bashkisë jashtë orarit  të punës, në mbasdite, ishte një gjë e zakonëshme për punonjësit e...

Kujtim Mateli: Albanologut Milan Shuflaj emrin dhe gjakun ia ruan Shqipëria

Viti i Gjergj Kastriot Skënderbeut, siç është quajtur viti 2018, në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së tij, është një vit i shenjtë për shqiptarët kudo që ata ndodhen. Në këtë kuadër, Forumi i mbrojtjes së Trashëgimisë Historike Kulturore Kombëtare organizoi këto ditë ...

Jusuf Buxhovi: Nëpër kohë

Dimensioni i shthurur i lirisë pas tranzicionit të papërfunduar ose keq të përfunduar - në Shqipëri, si dhe problemet me lirinë pas çlirimit - në Kosovë, preokupojnë edhe publicistin Fran Shkreli, objektivi i të cilit, mbi këto çështje drejtohet nga jashtë, pra nga...

Aleko Likaj: Krijimtaria e poetit Xheladin Mjeku

Xheladin Mjeku është një zë krejt tjetër në poezinë që shkruhet sot në trevat e kosovës, e cila për mua tingëllon në kohë, ndryshe nga rymat që nuk u sprovuan dot, ndofta më herët në atë që cilësohet, ''Toka amë''. Një krijues serioz që prej katër dekadash e ca ka provuar që të ...

Jolanda Lila: Koçi Petriti, portreti i një poeti

“Kultura zë vendin e vrimës së fundit të kavallit dhe ka një injorim injorant prej medieve dhe ekraneve tona ndaj veprimtarive letrare e artistike”- Kështu do të shprehej Koçi Petriti, në një intervistë të dhënë dhjetë vjet më parë, ndër të rrallat intervista të tij...

Demir Krasniqi: Ismet Jashari - Hero i Popullit

Po i këndojnë bylbylat nëpër bjeshkë të Sharit –Luftëtarit t’ shqipes – trim Ismet Jasharit !Komandant ushtrie me nofkën “Kumanova” –Që Hero të Popullit e nderoi Kosova ! Njëri ndër figurat t’ lavdishme t’ UÇK-së ,Ishte  luftëtari trim dhe burrë me besë –Që për ideale fliste të vërtetën...

Baki Ymeri: Vlera të lirikës së mërgatës

Poeti Lulzim Gashi sjell çaste lumturie të këndshme për shpirtin tonë dhe lexuesit e kësaj vepre. Libri i tij „Drita e shekujve”, strukturohet në dy cikle: „Plisi im” dhe „Plagë malli”. Malli i mërgimtarit defilon në një numër të konsideruar lirikash të frymëzuara të këtij autori që ...

Faruk Buzhala: Ilir Muharremi - Psycho

Ilir Muharremi me romanin e tij Psicho ka arritur që të krijojë një personazh mjaft kontrovers dhe të frikshëm! Guximi i tij që t'i qaset një karakteri të tillë të komplikuar, e bën lexuesin që të hamendet dhe të njohë më mirë botën me të cilën rrethohet dhe në të cilën...

Baki Ymeri: Albanica e Anton Balotës

Çdo shikim në retrospektivë na ndihmon ta njohim më mirë të shkuarën për t’i trasuar shtigjet e ardhmërisë. Sa u përket vlerave kombëtare të të parëve tanë, sidomos kur vjen fjala për fletoret, gazetat, revistat, abetaret dhe veprat e rilindësve tanë, Bukureshti e...

Nue Oroshi: Imzot Nikollë Kaçorri - figurë emblematike

Figura atdhetare e Imzot Nikollë Kaçorrit është  ajo figurë e cila portretizon Flamurin e kombit shqiptarë. Pra është figurë e cila me veprimtarinë e vetë atdhetare,kulturore dhe trimërore ka bërë që ngjarjet historike të themelimitë...

Selimi: U përurua 'Dritëhëna' e autores Rita Ademaj

Thonë, libri është dritare e botës. Është edhe dija e njeriut. Pa libër, si pa sy, si pa ardhmëri. Kush e adhuron librin, e do jetën. Me libër, njerëzit komunikojnë në mes vete. Afrohen dhe i rrëfejnë njëri-tjetrit dhimbjet dhe të mirat e jetës. Kjo është fuqia e librit. Pse jo? Me...

Sotir Athanasi: Kryqi i Anës (4)

Kur mbërrijta në shtëpi, nëna sa më pa, thirri:- Ç'të ka ndodhur kështu, mor bir?- Asgjë!Babai që po ndiqte lajmet e ditës në televizor, erdhi pranë, i alarmuar:- Nuk të eci puna mbarë?- Përkundrazi. Mora dyfishin e pagës, - e hapa më në fund gojën unë.Nxorra nga xhepi të njëzetë mijë dhrahmitë...

Kadri Tarelli: Filxhani me buzë të kafshuar

Pasi piu një gllënkë ujë, afroi filxhanin më pranë vetes dhe pa i lënë radhë të tjerëve, Fatriu e filloi bisedën:- Kur po shikoj këtë filxhan kafeje kaq të bukur, më vjen ndërmend një ndodhi, që nuk e kam përmendur, po bën gati 30-vjet.Ishte mes shtatori i vitit 1992...

Gjon Markokaj: Rrokadë nate

Kur me kapërthurin mëndimet..., shkruaj edhe në mjesnatëse është qetësi, lehë vetem qeni i hekuravet..., muza rrjedhë e qëtë... !Nga ballkoni shikoj hënën dhe ajo bën vetem dritëS’ e di si vjen e nesermja, e di se dielli në mëngjes sjell dritëËshtë për t’ u çuditur se pushtetarët e vëndit tim, s’ e dine, sepër të...

Milazim Kadriu: Rexhep Halimi - Buzëqeshje në mesditë

Rexhep Halimi kësaj  radhe para lexuesve vjen me librin  e tij me vjersha për fëmijë të titulluar “Buzëqeshje në mesditë” që 44 vjersha të bukura ku dominon tema nga jeta e përditshme e fëmijëve . Halimi ndonëse  krijimtarinë e vet poetike e ka filluar qysh në bankat e ...

Kalosh Çeliku: Unë ose ajo që fluturoi në qiell

Edhe, sot qava për një Zanë MaliQë, papritur iku. Fluturoi në Qiell.Vetëm më la mes xhindeve. DexhallitNateditë të më hudhin mbi çatiaDorë më dorë majë lisave, në Katund. Gji më dha me shtamba në Bit - Pazar:E kisha Engjull Grua basnike. Përkrahu...

Sejdi Berisha: Varrin djalit për t'ia gjetur

Mëso për rrënjëtSe qëndresa e RrapitPlleshmëri toke bëhetE shenjtërohet LiriaShiko qiellin atëherëEdhe detin si merr frymëBjeshkën e veshurMe historinë e sajErërat çajnë ballinShpërndajnë polen lumturie...

Entela Kasi: Baladë e dashurisë për jetën

Tek lexon Kozeta Zavalanin me romanin e saj “90+”,  herë të kujton Anna Frank, një nga viktimat hebraike të Holokaustit, me Ditarin e saj, që e shkroi duke qëndruar e fshehur nga viti 1942 deri më 1944, gjatë pushtimit gjerman të Holandës. E herë kujton Isabel Allende që...

Vepër e re letrare nga shkrimtari Luan Kalana

Prof. Kristaq Shabani dhe poeti Kosta Nake - "Informojmë LNPSHA “ Pegasi”ALBANIA se, pas publikimit të novelës “ Çapkënia” për lexuesit, shkrimtari , publicist shqiptaro-amerikan, prof.Luan Kalana, sekretar i Lidhjes te Artistëve dhe Shkrimtareve në Cleawater,Florida...

Kristaq Turtulli: S'kemi të drejtë të duhemi?

Vajza u gëlltit dhe, eci djathtas drejt klasës së baletit, megjithëse është akoma herët për të filluar provat. Hynë brenda, ambienti është i qetë. Vironi i mori me kujdes dorën e vogël, të bardhë të May Lee-së, e mbajti një copë herë mes dy pëllëmbëve, filloi ta përkëdhelë...

Resmi Osmani: Derte prindërish

Inxhinjer Struga me të shoqen, zonjën Bule, pasi u kthyen nga shëtitja e pasdites në parkun e liqenit, u ulën  në kafeterinë ”Admiral”.Ishte heret për tu kthyer në shtëpi dhe thanë të merrnin nga një kafe. Djali i shërbimit mori porosinë.Ishte qetë.Klientët të ...

Nesër promovohet romani “Psycho” në Shkup

Romani problematik “Psycho” i Ilir Muharremit tashmë i njohur për publikun, do të promovohet më 19 prill në librarinë Çarshisë në Shkup. Në promovim do të flas studiuesi letrar Faruk Buzhala i cili për romanin ‘Psycho” shkruan: ““Ilir Muharremi me romanin e tij ...

Baki Ymeri: Me Nolin në Bukuresht

Në Janar të këtij viti u mbushën 136 vjet që nga dita kur lindi poeti demokrat Fan Noli (6 Janar 2882), shkrimtar revolucionar, përkthyes, poliglot, teolog dhe erudit, njëra ndër figurat më të shquara të historisë sonë letrare, politike dhe kombëtare. Poetët e...

Llojdia: Stadtmüller dhe historia e mendimit shqiptar

Ndër ata albanologë  të famshëm  gjëndet i renditur  Georg Stadtmüller edhe pse më pikpamje naziste ai shkruajti për shqiptarët.Johann Erich Thunmann në shekullin e 18 ndoshta ishte albanologu i parë.  Më vonë në Gustav Meyer, shqiptarët ishin pjesë e familjes indo-europiane...

Vjollca Pasku: Ti di të më duash thjeshtë

Çasti i lumturisë ka ardhur,dashuria ime puthmi sytë!...Ti më shih lotët  e rrumbullakosurku ka pasion dhe një pëshpërimë:"Të dua, të dua , të dua…shpirt,,. "Ti vjen  mi mbledh lotët me pëllëmbëI puth me buzët e tua diellore...

Demir Krasniqi: Në Gollak

Le e rritë jam në Gollak –Me ujë t’ pastër kthjelltë si loti .Çdo gja  t’ bukur me bollak –Kësaj malësie i ka falë Zoti !Në Gollak , në Gollak –Jetë e bukur për merak !Në Gollak, në Gollak –Lumi ai që ka konak...

Viron Kona: Peizazh

Grindemi si drerët,në lëndinë me bar,“brirët” i përplasim,bam e bum përballë. Se kam fajin unë,e ke fajin ti...,sa do zgjas sherri,askush nuk e di!...

Hajdarmataj: Në kujtim të Prof. Dr. Shefik Osmanit

Në shtatorin e vitit 1962, pasi ma kishin miratuar të drejtën për të vazhduar shkollën e mesme,  mora rrugën nga vendlindja ime, fshati Zogaj i Malësisë së Gjakovës (Tropojë), për në qytetin e Shkodrës. Nuk kisha qenë ndonjëherë atje dhe kërshëria ime ishte mjaft e ...

Hysen Ibrahimi: Emine Hoti - Lulet e vendit tim

Doli nga shtypi libri i titulluar ”LULET E VENDIT TIM” (Përmbledhje me poezi për fëmijë) i autores Emine Hoti - anëtare e kryesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI - Albani”, Suedi.Një libër i mirë me vlera, patjetër se të nxitë t’a thuash kritikën tënde...
Kryesore