Dorëzohet flamuri, Shqipëria gati për Olimpiadën

Shqipëria është gati për Lojërat Olimpike Pekin 2008, eveniment që do të nisë pas 15 ditësh në Kinë. Akti i fundit ishte ceremonia e zhvilluar dje në Pallatin e Brigadave, ku Presidenti i Republikës, Bamir Topi...

Besnik Dizdari: Rruga “Belul Hatibi” dhe vlerat e pavlerësueme të sportit kombëtar

Pak ditë më parë një rruge të Tiranës i është vënë emri i një prej figurave më të mëdha të historisë së sportit kombëtar: Prof. Belul Hatibit. Kur kujtoj se përvçse sportist i madh, Belul Hatibi qe dhe mësues, pedagog, edukator...

Pezullohet kombëtarja e volejbollit pse luajti me kombëtaren kosovare

Dy ndeshje miqësore mes dy anëve të kufirit janë bërë shkak për ndëshkim për ekipet kombëtare të Shqipërisë në volejboll për femra dhe për meshkuj. Në datën 2 korrik në Prishtinë janë zhvilluar takimet miqësore të kombëtareve...

Divizioni C, Shqipëria shpallet nënkampione

Nënkampione e Divizionit C, ky është rezultati i Shqipërisë në Kampionatin Evropian të basketbollit për femra. Vajzat kuqezi janë mundur në finale nga Malta, pikërisht skuadra "mace e zezë" për Shqipërinë. E kemi nisur...

Qato: Dua një tjetër titull të madh botëror

Kanë kaluar më shumë se tre muaj nga fitimi i titullit kampion bote në kategorinë WBC, por me të mbërritur në Shqipëri prej pak ditësh ai ka zbuluar edhe ambiciet e tij akoma edhe më të mëdha. Bëhet fjalë për shqiptarin...

Shqipëria, në gjysmëfinale

Kanë vuajtur shumë, por më në fund kanë mundur të kualifikohen për në gjysmëfinalet e Evropianit. Ka qenë ky rezultati përfundimtar i ndeshjeve në grupin B për femrat e kombëtares sonë të basketbollit, të renditura...

Eusebio Haliti ngjitet në majë të Evropës

Ylli i Eusebio Halitit vazhdon të shkëlqejë. Të dielën e kaluar, atleti shqiptar që jeton dhe stërvitet në Itali ka regjistruar kohën më të mirë në Evropë për vitin 2008 në kategorinë Under-18 (nën 18 vjeç). Në kampionatin...

Shqipëria shkatërron Uellsin, tani është e dyta në renditje

Më në fund, Shqipëria shijon edhe fitoren e parë në Kampionatin Evropian për femra. Ky është lajmi i gëzueshëm që vjen nga kampin e sportistëve kuqezi, të cilët kanë triumfuar përballë përfaqësueses së Uellsit...

Edgar Miraku-trajneri më i mirë i vitit në SHBA

Elbasanlliu Edgar Miraku tashmë shfaqet një emër i njohur në sportin e volejbollit në Oklahoma dhe në gjithë Amerikën. Miraku është shpallur edhe njëri ndër trajnerët më të mirë të vitit në SHBA, nga Federata Amerikane e...

Xhimi Marku më i forti Britaninë së Madhe

Xhimi Marku është shpallur njeriu më i fortë në Britaninë e Madhe për vitin 2008. Si një "gladiator" i vërtetë i kohrave moderrne, gjatë konkurrimit "Britain‘s Strongest Man" që ka përdunduar dje...

Presidenti Topi dekorohet me "Urdhrin Olimpik"

KOKSH i ka uruar dje rruge te mbare delegacionit olimpik, qe do te perfaqesoje Shqiperine ne Lojerat Olimpike Pekin 2008 dhe nuk ka ngurruar t'u beje nje ftese per pjesemarrje ne delegacion edhe Kryeministrit Sali...

Beqir Sina: Kampioni ynë në Karate Besim Murati, me flamurin e Kosovës fitoi titullin

International Tournament Pitsburgh” - “Maj 23-24, 2008, i jep të drejtën kampionit tonë , të fitojë edhe titullin e këtij kampionati ndërkombëtar, për konkurencën e tij. Në këtë garë, Besim Murati, mësohet se ka arritur një...

Majk Tajson: Alkool, drogë dhe festa. Kjo është jeta ime

"Nëse, siç ka shkruar Joyce Carol Oates, boksi është bërë teatri tragjik i Amerikës", atëherë Majk Tajson, ish-kampioni i botës në peshat e rënda, "njeriu më i keq në botë", sipas përcaktimit të tij, mund të ishte punësuar...

Adoleshenti synon rekordin "Guiness" për mbajtje topi

Në fushën e futbollit ai nuk është një lojtar si gjithë të tjerët por një akrobat i vërtetë që bën mrekulli me topin duke mahnitur sportdashësit. Të gjithë të pasionuarit pas futbollit në Kavajë e njohin dhe kanë nisur ta admirojnë e të...

Erkand Qerimaj, i katërti në Evropë

Erkand Qerimaj ka përfunduar jashtë zonës së medaljeve në Evropianin e Peshëngritjes, i penalizuar nga pesha më e rëndë trupore në stilin e shkëputjes. Pas dy gabimeve në provat e para, Qerimaj ka realizuar ngritjen...

“Vullkani” Qato shperthen ne Tirane

Kampioni shqiptar i boksit boteror Kreshnik Qato nuk ka dhuruar vetem fitore mbreme ne Tirane por dhe nje spektakel te mrekullueshem per qindra mije spektatore dhe telespektatore. Ne ndeshjen me portugezin Vitors Sa...

Gjiganti i madh i mirë

Nuk kishte edhe aq kohë që Orion Garo kish zbuluar më të riun e pasioneve të tij. Edhe pse fundjavave, kur nuk i duhej të ndeshej me ekipet kundërshtare e as nuk duhej të ndiqte seancat stërvitore, gjendet në shoqërinë...

Ne Oklahama te SHBA-se ne moshen 69 vjeçare vdiq legjenda e boksit kosovar, Lah Nimani

Ne moshen 69 vjeçare vdiq legjenda e boksit te Kosoves, trajneri i mirenjohur, Lah Nimani. Puna profesionale dhe e palodhshme e Nimanit zbuloi shume yje te boksit si Mehmet Bogujevci, Nazif Gashi, Bajram Hashani...

Besnik Dizdari: Shqipëria dhe “Nëna Kosovë” e Dr. Samimit… (IV)

Sa më shumë që i futesh viteve ’30, ashtu modeste që kanë qenë në zhvillimin e Shqipërisë, po aq njihesh edhe me dëshirën e jashtëzakonshme të protagonistëve të asaj kohe për të themeluar përsëmbari shtetin. Kështu ka ndodhur...

Rusi, sporti kunder politikes per Kosoven

Ere e mbare fryn edhe nga Rusia per pavaresine e Kosoves. Nese politika e Kremlinit qendron thunderforte kunder njohjes se shtetit me te ri ne Ballkan, politika sportive eshte teresisht kunder ketij mendimi. Vete Komiteti Olimpik i Rusise...

Besnik Dizdari: Dr. Vasfi Samim Visoka: themelues i madh në sportin shqiptar (III)

Vetëm pesë muaj mbasi qe bërë Kampion i Shqipërisë me Sportklub Tiranën (5 korrik 1931) portjeri i saj Dr.Samimi shkon dhe ulet në sallën e doktoraturës së Shkollës së Lartë Veterinare të Berlinit të Gjermanisë për të mbrojtur...

Besnik Dizdari: Dr. Vasfi Samim Visoka: themelues i madh në sportin shqiptar (II)

Më 1931 Dr. Samimi është transferuar në Tiranë për të punuar në drejtimin e blegtorisë në një nivel gjithnjë e më të ri, kur dihej se çfarë rëndësie të jashtëzakonshme kishte për Shqipërinë blegtoria. Simbas regjistrimit të tre vjetëve më...

Xhim Marku, njeriu më i fuqishëm në Britaninë e Madhe

Xhimi Marku është emri i njeriut më të fuqishëm në Britaninë e Madhe. Emigranti shqiptar është një nga njerëzit më popullorë në Londër falë sportit “Strongest Man”, disiplinë që ai e ushtron prej dy vitesh. Marku ka lindur në Fierzë...

Marin Meksi, maçisti i kohërave moderne

Kulturizmi, ose i njohur ndryshe si Body Building, është sporti i tij prej gjashtë vitesh. Shumë e admirojnë, të tjerë e shohin me zili. Marin Meksi - është ky 22-vjeçar me një formë muskulore prej 85 kilogramësh… dhe veçse fibër...

Katarsis, Haxhihyseni

Gjithçka është mirë, kur përfundon mirë”, thotë një fjalë e urtë. Dhe pasi gjithçka përfundoi mirë për të, i është kthyer sërish seancave stërvitore në palestrën pranë Stadiumit “Qemal Stafa”. Po punon dalëngadalë për rikuperimin...

Besnik Dizdari: Dr. Vasfi Samim Visoka: themelues i madh në sportin shqiptar

E kam njohur Dr. Samimin, në fillim në largësi, prej tregimit për te, të vëllaut tim Petrit Dizdari, zooteknik i shquar, student dhe mik i tij. Mandej ka ardhë njohja e drejtpërdrejtë, nxitës i së cilës për çudi ishte vetë Doktori. Eshtë...

Maria Sharapova, kukulla e vogël e tenisit

Përveçse është e vetmja femër mes 25 sportisteve më të paguara në botë, atletja më seksi dhe një ndër 50 femrat më të bukura, biondja ruse me sytë bojëqielli, Maria Sharapova, është edhe finalistja e turneut Australian Open...

Besnik Dizdari: Rekordmeni shqiptar i Italisë Eusebio Haliti dhe 80-vjetori i Atletikës Shqiptare

Më 13 janar 2008, ka ndodhur një ngjarje sportive që edhe për historinë e sportit shqiptar është sensacionale. Një djalë ka thyer rekordin kombëtar të Italisë në vrapimin e 400 metrave në sallë (indoor) me kohën e bujshme...

Haliti braktis atletikën shqiptare: Jam 100% italian

Vazhdon eksodi i talenteve nga sporti shqiptar, ku këtë radhë i goditur ka qenë sporti i atletikës. Talenti më i madh i viteve të fundit, Eusebio Haliti, po bëhet gati që të ndryshojë fanellën e Shqipërisë me atë të Italisë...

Kreshnik Tartari rrëfen korrupsionin në sportin shqiptar

Korrupsioni në sport, i cili ka lidhje jo vetëm me shit-blerjet e ndeshjeve, por me gjithçka që luhet si brenda fushës, ashtu edhe jashtë, është kthyer në temën kryesore të ditës. Kjo e shtyrë më tepër pas akuzave të kryeministrit Sali Berisha...

Adi Hadribeaj - Djali i Karatese Shqiptare

Ashtu si një pasqyrë që reflekton imazhet pa asnjë deformim, si një greminë që kthen jehonën, kështu edhe një student i karatesë duhet të çlirohet nga vetvetja, nga mendimet egoiste dhe të këqija, pasi vetëm me një mendje...

Qerimaj, kampion i Mesdheut me tre medalje ari

Kampioni i botës për të rinj, Erkand Qerimaj është shpallur fitues i “Kupës së Mesdheut” në sportin e peshëngritjes. Mbasi ka humbur një konkurim në aktivitet botëror për faj të problemeve në federatën e këtij sporti, Qerimaj...

Vllaznia dhe Qerimaj triumfojnë në peshëngritje

Për tre ditë me rradhë në pallatin e sportit të Shkodrës “Qazim Dervishi” është zhvilluar Kupa në peshëngritje. Në fakt është parë një garë e fortë midis Vllaznisë dhe Elbasanit. Në peshën 56 kg ka fituar Ermand Tabaku i...

Kampioni 12-vjecar, kerkon perkrahje

Quhet Albano Berberaj dhe eshte vetem 12 vjec, nxenes ne klasen e gjashte ne shkollen nentevjecare “Llazar Dashi”, ne lagjen “Sheq i Madh” te Fierit. Ai eshte kampion kombetar ne peshen e tij 45 kg, te cilin e ka fituar...

Lance Armstrong, çiklisti që theu rekordet

Lance Armstrong është një ish-çiklist, i lindur më 18 shtator të vitit 1971 në Plano të Teksasit në Shtetet e Bashkuara. Ai është një ish-kampion i botës në çiklizëm (në vitin 1993) dhe ka fituar Turin e Francës shtatë herë...

Formula 1: Kimi Raikonen, kampioni i ri i botes

Ishte e shkruar, Kimi Raikonen eshte kampion bote, Ferrari rimerr titullin pas tre sezonesh. Verdikti i pabesueshem eshte vendosur ne Cmimin e Madh te Brazilit, qe ka mbyllur nje 2007-te te pabesueshme. Nje vit qe do te kujtohet per...

Elis Guri - Duart qe munden boten

Është realizuar falë paraqitjes së jashtëzakonshme të Sait Prizrenit dhe Elis Gurit. Dy mundësit kuqezinj bënë një paraqitje të shkëlqyer në kampionatin botëror të zhvilluar në Baku të Azerbajxhanit. Ku të dy mundësit kanë...

YMER PAMPURI ËSHTË KAMPIONI I BOTËS

Nuk e zbulova unë por Dr.GIOVANNI ARMILLOTTA nga Pisa, miku im i hershëm italian, ndjekësi i pakrahasueshëm i zhvillimit të sporteve në Shqipëri, sot studjues i historisë dhe politikës, kryeredaktor i revistes...

Neli Aloçi (Stambolliu): Notarja e madhe dhe njeriu i përkryer

Ajo tashmë ka mbyllur sytë për ngahera, porse shumë brezni të hershme do ta mbajnë në projeksionin trunor të kujtesës mirazhin e bukur të notares së talentuar e të madhe të ekipit të Butrintit të Sarandës e të ekipit përfaqësues...

Ela Tase - Meshkujt vinin ne ndeshje per te na pare te zhveshura

Edhe pse po mbërrin rreth të pesëdhjetave Ela Tasen është një kënaqësi ta kundrosh si fizik dhe pa dyshim të flasësh me të. Me sinqeritet ajo bën një retrospektivë të karrierës së saj dhe ndalet në shumë elemente femërore që i kanë...
Kryesore