Hazbi Lalinca: Përvjetori i vrasjes së Vehbi Ibrahimit

Më 10 tetor 2017 bëhen 36 vite që kur dora gjakatare e privoj nga jeta patriotin e madh të kombit shqiptar Vehbi Ibrahimi në Bruksel të Belgjikës.Vehbi Ibrahimi lindi më 23 maj të vitit 1938 në fshatin Margesh( Uglar) të Gjilanit, nga babai Rexhep ...

Armela Hysi: Robert Elsie, një kanadez që lidhi përjetësisht fatin e tij me Shqipërinë

Ndërrimi jetë i shkrimtarit, albanologut, studiuesit, interpretit dhe përkthyesit me famë botërore, Dr. Robert Elsie është një lajm që bënë gjithë kulturën, letërsinë dhe historinë shqiptare të jetë në zi sot. Lajmin që e lexuam me pak fjalë, plotë dhimbje nga partneri i jetës së ...

Mark Zefi: Inxhinieri që sfidoi diktaturën

Një i tillë, që nuk kërkohet talent për t’ia bërë portretin, të  cilin  e ka mbuluar pluhuri i harresës, është inxhinieri i shfrytëzim-përpunim drurit në Mirditë, Nikollë Skana. I lindur 3.9.1952 në një familje...

Fran Gjoka: Marije Preçi - Gjithmonë e paharruar

Jeta është ndërtuar e tillë,që ka një fillim dhe një mbarim.E gjatë këtij intervali,kuzhdo qoftë kërkon që me punën të memorizohet,sa të jetë e mundur për mirë tek njerzit me të cilët ka punuar e bashkëpunuar në sektorin e arsimit,në punën e bukur të mësuesisë ...

Bajram Çeliku: Emin Çeliku, krahu i djathtë i Carës

Historinë na e shkruajtën të tjerët, deshëm ose nuk deshëm ne si popull historik shqiptar. Historinë e vërtetë e gjen vetëm në gjirin e popullit, e thurur në këngë ose e përcjellur brez pas brezi gojë më gojë në odat shqiptare. Këto fjalë...

Fran Gjoka: Në shërbim të nënës dhe fëmijës

Gjinekologun e talentuar Zef Zefaj, nga Lezha, e njohin të gjithë. Ai kishte vite që shërbente pranë Shtëpisë së Lindjes në qytetin e Lezhës, madje shpesh identifikohet me këtë institucion mjekësor, sepse ishte pikërisht ky doctor...

Fran Gjoka: Jeta dhe vepra e Prof. Musa Kraja

Prof. Musa Krajën e kam njohur që në rininë e hershme, Ishte një patriark i pedagogjisë shqiptare, ishte një pedagog i paarritshëm, një njeri me shumë vlera.Ai dha një kontribut të shkëlqyer për zhvillimin e arsimit...

Luan Dibrani: Agim Gashi mbeti i gjallë

Me shumë pikëllim e përjetova   humbjen  tënde pas shumë    vargjeve  poetike ,portreteve   dhe  artikuj publicistik  për atdheun  , kulturën  artin dhe   sfidat e këtij populli. Fjalët janë të pakta të...

Reshat Kripa: Homazh për poetët

U vranë poetët. Përse u vranë? Mos vallë kishin kryer ndonjë krim? Jo. Ata shkruanin vetëm vargje. Shkruanin për lirinë, për atdheun, për dashurinë. A mund të vritet poeti pse shkruan vargje? Një gjë e tillë ndodhte në shtetin që pretendonte se luftonte për  lumturinë e ...

Fran Gjoka: Një jetë e tërë kushtuar arsimit shqip

Me rastin e 65 - vjetorit të lindjes së mësuesit atdhetar  Hazir Mehmeti - “Në vitin e lindjes sime,  kishte qenë mungesë e madhe e bukës derisa njerëzit detyroheshin t`i prisnin edhe bagëtitë e fundit për të shpëtuar nga uria. Kjo mungesë u përcoll vazhdimisht me mungesa të...

Ukshin Zajmi: Mulla Sefë Govori - Pa komb nuk ka fe

Familja Govori, së pari në Kosovë u ndal në katundin Prapashticë të Gallabit të Prishtinës, pas dëbimit nga fshatrat e Serbisë. Ajo u vendos në këtë hapsinë të Kosovës, në kufirin e caktuar me Serbinë...

Bedri Tahiri: Galica - trimi i betejave antiturke

Në vazhdën e luftërave qindvjeçare të popullit shqiptar kundër pushtuesve të ndryshëm, që pamëshirshëm u vërsulën mbi trojet tona, u veçuan disa lokalitete dhe vendbanime për një qëndresë dhe rezistencë të përhershme...

Kolë Tahiri: Idriz Mulosmani - një burrë i shquar

Me kerkesen e Iirimit, djalit te Idrizit, gje, te cilin e falnderoj per konsiderate, po hedh, dicka per kete figure te njohur te malesise. Keto mbresa bazohen ne :- a) Kujtimet e lena nga Beqir Ndou...

Gjekë Gjonaj: Qëndrestari që flijoi jetën për lirinë e Shqipërisë

Interesimi im për  këtë figurë të shquar kombëtare  ishte i kahershëm. Kjo dëshirë m’u rishfaq   gjatë një vizite që i bëra  Durrësit, respektivisht monumenteve kulturo-historike të këtij qyteti të lashtë shqiptar. Ishte  7 prilli...

Reshat Kripa: Ago Shero Agaj

Lindi më 7 mars 1897 në Smokthinë të Vlorës, në një familje të njohur për patriotizmin e saj. I ati i tij, Shero Emin Agaj, pjesmarrës në lëvizjen për pavarësinë e Shqipërisë, ka kryer detyrën e komandantit të xhandërmarisë shqiptare në vitet 1913-1914...

Tefik Selimi: Pse është harruar poeti Mirko Gashi

Kaluan shumë kohë nga vdekja e poetit, Mirko Gashi dhe askush nuk bën asnjë fjalë asnjë shkrim për te. Pse, athua? Kjo dhemb. Dhemb për faktin se ai ishte njeri i madh në jetë. Kjo është një “dhimbë” për njeriun si njeri, por edhe për krijuesin e madh të anës së Malësisë së ...

Gani Qarri: Bajram Daklani - Hero emblematik

Hero emblematik i Kryengritjes së Përgjithshme Kombëtare, shndërruar në monument atdhetarie dhe përjetësuar në piedestalin e historisë, duke ngritur i pari, pas 500 vitesh robërie, më 12 gusht të vitit 1912, Flamurin Shqiptar të fitores...

Lush Palokaj: Tajar Zavalani i harruar

Tajar Zavalani mendje fort e mençur ka lindë në qytetin e alfabetit të Fishtës, në Manastir me 1903, sot i braktisur prej shqiptarëve. As më parë, as sot nuk kemi pasur intelektual me një horizont dijesh aq të thella në letersinë dhe kulturën tonë të nivelit me Konicën...

Shehu: Bibë Lleshaj, 1 ndër themeluesit e arsimit

Ndërsa po lexoja disa vargje të Gjovalin Filopatit:”Dielli rrezet mbi tokë lëshon/male , fusha i ndriçon/Lind Bibë Gjet Lleshaj në Prosek/një jetë duke u përpjek/punëtor e mendjehollë/gjithë fëmijëve u dha shkollë…”Janë vargje të thjeshta të një rapsodi i cili ...

Gjekë Gjonaj: Gjergj Gjokaj, figurë e pakontestueshme

Plejadës së  mësuesve  pishtarë e veteranë trieshianë  të gjysmës së shekullit të kaluar, të cilët mbi dyzet vite  punuan pa u lodhur dhe me entuziazëm e dashuri në arsimin e gjeneratave të tëra shkollarësh, i përket...

Albana Lifschin: Në memorje të Dr. Selahedin Velaj

Jetojmë në një kohë të çuditshme, kur sheh rreth e rotull njerëz që kujdesen shumë për imazhin e tyre publik, u bien borive që t’i dëgjojnë të tjerët, vetëkurorëzohen, i japin vetes të drejtën e “prijësit”, intelektualit të “shquar”...

Gjekë Gjonaj: Idriz Ajeti - 1 shekull jetë dhe punë

Të premten e kaluar akademik  Idriz Ajeti nga Medvegja  ka  mbushur  100 vjet. Një shekull jetë. Kështu e desht fati. Kështu, jam i sigurt, se e deshtën dhe e duan jo vetëm më të afërmit e tij, nxënësit dhe studentët e tij të dikurshëm...

Mani Kombëtar

Kombetar Manin e deshem aq sa per te mos e c'dashur kurre.Kaluan 2 vite qe kur Mani yne shkoi prane Zotit.Iku ne humor. Dy dite para largimit na tregonte barsoleta me bjondina...!Kadri Mani nuk ishte nje individ...

Gëzim Llojdia: Gjoleka një Skënderbe i dytë

Komandanti Zenel Hito Gjoleka në betejën e grykës së Kuçit, udhëhoqi trupat shqiptare të cilat  vranë 2000 ushtarë otoman. Mirëpo  Gjonleka  në betejat me otomanët ishte një Skënderbe i dytë 25 vjet luftë dhe 23 beteja të fituara...

Bajram Canameti: Për mjeshtrin e fjalës Riza Ruko

Njeriu rron sa rron dhe vjen fundi dhe i dorëzohet përjetësisë.  Kështu, në moshën 94 vjeçare,  ndahet nga kjo jetë,  Riza Ruko, një nga njerëzit që kam njohur nga afër, ish i burgosur politik për shkak të thumbimit të pareshtur ...

Neshat Mehmedi: Hoxhë Ramadan Sejfullahu

Historinë po ta nënçmon dhe e për buzë ajo të kundërvihet e të hakmerret pamëshirshëm. Malësia e Sharrit të Tetovës ka lënë gjurmë të forta në histori.Rrudhosjet në fytyrat e pleqëve e të plakave flasin shumë, kanë shumë fshehtësi të jashtëzakonshme e aq me vlera ...

Gjekë Gjonaj: Historian i së vërtetës

Mr. Riza Rexha që nga 12 nëntori i këtij viti nuk jeton më. Ai u shue në shtrat si një dritë  qiriri që shndëriti  deri në momentet e fundit të jetës. Por drita e tij do të ndriçojë në veprën që la pas dhe do të jetojë i gjallë në kujtesën ...

Bedri Tahiri: Trimi, kënga dhe pushka

Muaji i bukur i qershive zakonishte vjen me këmbë të mbarë. Ashtu erdhi edhe ai i vitit 1967. Kur hodhi çapin e gjashtë, Çabiqit iu shtua edhe një çifteli, iu shtua edhe një pushkë, iu shtua edhe një gëzim: u lind Mujë Krasniqi!...

Gjon Frani Ivezaj: Engjelli i Mirësisë Shën Nënë Tereza lartëson emrin e popullit shqiptar

Ju sjell sot përshëndetjet më të përzemërta dhe vlerësimet më të larta, për ju te gjithëve, duke ju uruar nga zemra Mirëseardhjen, ku së bashku të festojmë këtë datë të rëndësishme për Shenjtnimin e bijës sonë shqiptare Shën Nënë Tereza, si një gëzim i madh për ...

Vilhelme Haxhiraj: Abdyl Sharra një nga Elitat kombëtare

Mëngjesi i dates 8 (tetë) Nëntor 1946 agoi i zymtë. Re të zeza rëndonin mbi supet e atdheut arbëror. Male të krrusur nga “ortekët” e Glories së Çmendjes, që kishin filluar të merrnin jetë shqiptarësh. Kjo ishte gjëmë, jo nga Zoti, as nga fenomenet e natyrës, por nga një...

Gjekë Gjonaj: Lanush Nuzi Peraj (1878-1964)

Prej vitesh, qëkur kam filluar interesimet e mia të para për Anën e Malit-Ulqin,  më kishin lënë përshtypje  të pashlyeshme  rrëfimet e anamalasve  për  disa burra  të shquar  popullorë të kësaj trevë  shqiptare, që i dinin mire ...

Cirongu: Antigona Fazliu në gonxhen e lirisë

Kosovën e kishte mbuluar plaga e shekullore serbomadhe. Mbi trupin e saj që kullonte gjak, vajtonte shqiponja me dy kokë për truallin Arbëror! Bijtë e bijat kosovare , si pushuan kurrë përpjekjet e tyre titanike edhe në ditët më të...

Kadri Kadiu: Trimi i heshtur Seladin Ferro

Kur trimëria rri bashkë me urtësinë, formon atë që quhet karakteri burrëror i njeriut. Seladin Ferro i pati këto cilësi, i tregoi gjithë jetën, në luftë dhe në punë, i gëzon edhe sot, pas vdekjes, në kujtesën e shokëvë, të miqve, të mbarë devollinjve dhe bashkëluftëtarëvë të tij...

Kozeta Zylo: Requiem Për Prof. Jozefita Markun

Kur dëgjova për ikjen e papritur nga kjo botë të prof.Jozefita Markut u shokova, qava ashtu siç do të bënte çdo qenie njerëzore në gjithë rruzullin.  Por kur e njeh nga afër dhe ndjek gjithë punën e saj akademike shkencore ...

Gjekë Gjonaj: Sokol Hiri Rudaj meriton të përjetësohet

Ishte  djali i vetëm i Hir Gjelit Rudaj, i cili gjatë gjithë jetës luftoi për përpjekjet e shqiptarëve për liri, për troje etnike e për flamur kuq e zi.  Lindi në vitin 1853 në fshatin Selcë të Kelmendit në një familje  të ndershme malësore...

Tefik Selimi: Halim Orana- një figurë e madhe atdhetare

Thonë, historia, e cila është mësuesja e jetës, nuk do të duhej ti harrojë asnjëherë atdhetarët e mëdhenj të kombit tonë. Ata janë emra të shenjtë e të shtrenjtë të popullit. Pa aktivitetin e tyre madhor, historia e popullit shqiptar do të ishte e varfër. Pra, historia nuk do ...

Fran Gjoka: Punonjës i palodhur i arsimit shqip

Është fjala për mësuesin e njohur, figurën publike, intelektualin krijues Hazir Mehmeti. I lindur në vitin 1952 në fshatin e lindjes, por klasat e para të shkollës fillore i pati mësuar në gjuhën arabishte nga hoxha i fshatit...

Gjonaj: Frank Shkreli - emër i shquar i fjalës së shkruar

Puna  e suksesshme e gazetarit, analistit dhe  publicistit, të njohur shqiptaro-amerikan, Frank Shkrelit,  nga fshati Amull i Komunës së Ulqinit, më ka ngjallur një respekt të jashtëzakoshëm  shumë më heret se sa fillova ...

Leci: 35-vjetori i vrasjes së dëshmorit Vehbi i brahimi

Me shumë dhimbje i shkruaj këta rreshta, sepse në janar të vitit 2015, Baci Emin Fazlija, alias Emil Kastrioti Kryetar i Beslidhjes Demokratike Kombëtare Shqiptare, e hapi bisedën me mua që bashkarishtë për sivjet më ...

Ndue Dedaj: Çiftelia që solli Gjerdanin e Artë

Ndue Shyti është moshuar, por jo çiftelia e tij proverbiale. Mund ta nisësh sërish ditën me meloditë e tij me çifteli, fyell e bilbil, si dikur, pasi arti i tij nuk ka tjetërsim, ashtu siç kurrë nuk ndërron gurgullima e hareshme e Fanit e Drinit. Tish Taija pati shkruar: “Dy tela, një ...
Kryesore